Elon Musk, założyciel m.in. Tesli i SpaceX, znany jest ze swoich obaw o populację na ziemi. Wbrew jednak głosom, że ludzi jest za dużo, co ma negatywny wpływ na klimat, amerykański miliarder zachęca do rozmnażania się.
Kontrowersyjny biznesmen w czwartek spotkał się z włoską premierką Giorgią Meloni, a także udzielił wywiadu w głównym wydaniu serwisu informacyjnego w publicznej stacji TG1 (dawniej RAI 1). Jednym z tematów była dzietność Włochów.
- Miejcie dzieci! - zaapelował Musk w telewizji. Podczas rozmowy z premierką również wyraził obawy "o przyszłość Italii w związku z drastycznym spadkiem liczby urodzeń". - We Włoszech co roku prawie dwa razy więcej osób umiera, niż się rodzi. Przekonywałem panią premier, że trzeba wprowadzić ulgę podatkową dla tych, którzy mają dzieci oraz inne rozwiązania, które pozwolą podjąć decyzję o rodzicielstwie - powiedział miliarder.
Warto wspomnieć, że populacja na świecie dynamicznie rośnie. O ile w 1960 r. na ziemi żyło ok. 3 mld osób, o tyle w 2022 r. nasz gatunek przekroczył liczbę 8 mld osobników. A im więcej ludzi, tym większa produkcja i konsumpcja dóbr.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Elon Musk ostrzega przez sztuczną inteligencją
Drugim tematem, który Musk poruszył w rozmowie z Meloni, była sztuczna inteligencja. Amerykański miliarder jest jednym z tych, którzy ostrzegają, że dynamicznie rozwijająca się AI w dłuższej może zdominować ludzkość.
Setki biznesmenów, inwestorów i ekspertów sztucznej inteligencji we wspólnym liście otwartym zaapelowało o tymczasowe wstrzymanie prac nad rozwojem AI.
Autorzy pisma - w tym właściciel Tesli i Twittera - są zdania, że niekontrolowane podejście do rozwoju sztucznej inteligencji stwarza wiele zagrożeń dla ludzkości. Wymienili m.in. dezinformacje, masową automatyzację pracy, a nawet zastąpienie ludzi przez maszyny i "utratą kontroli nad cywilizacją".
Obawy przed niekontrolowalnym stosowaniem sztucznej inteligencji mają również Włosi. W kwietniu tego roku czasowo zakazali korzystania z chatbota ChatGPT, który na podstawie ogromnych (i stale aktualizowanych) zbiorów danych może m.in. generować odpowiedzi zadawane przez ludzi.