Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Paweł Pawłowski
|
aktualizacja

Wiatrak 300 m od domu? Ekspertka przedstawiła zadziwiające wyniki badań

- Inwestycje w OZE będą obniżać ceny energii w Polsce w długim okresie - powiedziała w programie "Newsroom" WP Alicja Jankowska z energetyka24.com. - Energia zielona tanieje i będzie tanieć. Natomiast coraz droższa będzie energia z węgla ze względu na rosnące ceny uprawnień do emisji gazów cieplarnianych. W projekcie dotyczącym wiatraków będą zmiany, bo ona w dużym stopniu blokuje rozwój energetyki wiatrowej, a bardzo jej potrzebujemy w miksie energetycznym. Wokół tej ustawy powstało kilka mitów i kontrowersji wynikających z nieprzemyślanych zapisów i po prostu błędów. Najwięcej obaw budzi odległość turbin wiatrowych od zabudowań. Obecne przepisy mówią o minimalnej odległości, która jest wyliczana jako dziesięciokrotność wysokości turbiny wraz z łopatą. To są bardzo restrykcyjne przepisy na tle całej UE. Biorąc pod uwagę wysokość turbiny, która mierzy 1500-2000 m, mówimy o odległości 1,5-2 km od zabudowań. To wyłącza duży obszar Polski z inwestycji w zieloną energię. W projekcie zaproponowano odległość 300 m od zabudowań mieszkalnych dla wiatraków cichych. Te 300 m to odległość dość liberalna, biorąc pod uwagę to, co obowiązuje w innych krajach europejskich. To jak wiatraki wpływają na ludzi, faktycznie zależy od odległości, w której się znajdują. Jednak hałas, który nawet w odległości 300 m generuje turbina, nie jest szkodliwy dla człowieka. Badania wykazały, że już samo negatywne nastawienie do turbin powoduje dolegliwości zdrowotne. To jest porównywane do wdrażania sieci 5G. Są opinie, że krowy, które pasą się niedaleko masztów 5G, dają mniej mleka. Ale to nigdy nie zostało udowodnione - podkreśla ekspertka.

rozwiń
1106
Podziel się:
KOMENTARZE
(1106)
WYRÓŻNIONE
deutsch
rok temu
Robi ludziom wodę z mózgu. Obowiązująca ustawa w Polsce to odległość 700 metrów od zabudowań i siedzib ludzkich, podczas gdy w Niemczech to jest 1000 metrów, choć dopuszcza się,że niektóre landy mogą ją skarać do 800 metrów. Przygotowywana ustawa federalna w Niemczech ma znieść tę dobrowolność i wszędzie ma obowiązywać 1000 m.
Absolwent Wyd...
rok temu
Otóż Szanowna Pani jako absolwent Wydziału Fizyki uprzejmie informuję, że nie jest najbardziej szkodliwym *hałas*, który słyszy człowiek - zawsze można się od źródła oddalić lub go wyłączyć. Wrogiem organizmu jest ten *hałas*, którego człowiek nie słyszy ale który go bombarduje. Ten niesłyszalny *hałas* to Szanowna Pani infradźwięki a więc częstotliwości poniżej tzw. słyszalnych *basów* a więc częstotliwości rzędu kilku herców ( Hz ). Dźwięk o takiej częstotliwości generują duże maszyny np. górnicze jak i wiatraki. Jeżeli taka częstotliwość niesłyszalna dla ludzkiego ucha ma odpowiednio duża energię a z taką mamy tu do czynienia to UWAGA szkodzi to człowiekowi - może mieć np. wpływ na zaburzenia funkcjonowania konkretnego organu kiedy ten organ jako masa zostaje non stop poddany wibracjom ( własna częstotliwość rezonansowa )( każde ciało, przedmiot posiada tzw. częstotliwość własną - jeżeli z zewnątrz pobudzimy do drgań taką właśnie częstotliwością to można takie ciało / przedmiot wręcz zniszczyć ). Każdy uczciwy fizyk to Pani powie. Więc proszę mówić uczciwie o tym szkodliwym *hałasie*, którego nie słuchać, stąd pożądane jest każde zwiększenie odległości źródła od człowieka, gdyż wraz z oddalaniem źródła maleje energia z jaką ta fala dociera do człowieka - to sedno sprawy a nie polityczno-publicystyczne pierdoły i manipulacje.
oficjal dane
rok temu
Dane dotyczące posadawianych wiatraków w Polsce podawane za Energetyka Polska. Znamienita większość z nich to wiatraki których : Średnica wirnika z łopatami wynosi 110 m, a wieża ma wysokość 90 m. Zakres prędkości obrotowej to 7,7–13,6 rpm. Uruchomienie następuje przy prędkości wiatru 7,5 m/s. Optymalna dla pracy wiatraków jest prędkość średnia 11,5 m/s. Zatem wysokość wiatraka z łopatą to co najmniej 145 metrów. Montuje się też większe natomiast mniejszych raczej nie, bo są nie opłacalne ekonomicznie więc są wycofywane z produkcji .
NAJNOWSZE KOMENTARZE (1106)
Knebel
rok temu
Bezcennym jest zobaczyć minę niedawnego właściciela dwóch 140 m wiatraków i zapytać go, ile zarobił podczas 20 letniej ich eksploatacji ? Miał chłop szczęście, że znalazł kolejnego ,,Inwestora'' (czt. Jelenia) z Włoch, który to coś od niego kupił. Sama rozbiórka fundamentów tych turbin. Pochłonęła zarobek z dwóch dekad ich eksploatacji .
Taka prawda.
rok temu
I bardzo dobrze, turbiny wiatrowe to tandeta którą później ciężko przetworzyć i zaśmieca środowisko. Nie publikujcie bzdur, bo nie nasza sprawa ratować siemensa i innych którzy wtopili.
stop
rok temu
Wielowieś na Śląsku- tam witraki, wysokość całkowita 220m, prosze przyjechac w wietrzna pogodę i posłuchać lub kupić sobie dom w odległości 300m i zamieszkać, zapraszam. Ludzie nie dajcie się zmanipulować. U nas w gminie Wielowieś, podatków z wiatraków nie ma (nie ma pieniędzy na nic w gminie), prąd nie jest tańszy a działki, domy się nie sprzedaja bo nikt koło wiatraków nie chce mieszkać!!! Ci co już rozpoczeli bydowę coś tam jeszcze robią, ale działek nikt nie chce kupować a ludzie wolą kupować w sąsiednich gminach.
obiektywny
rok temu
Wielowieś na Śląsku- tam witraki, wysokość całkowita 220m, prosze przyjechac w wietrzna pogodę i posłuchać lub kupić sobie dom w odległości 300m i zamieszkać, zapraszam. Ludzie nie dajcie się zmanipulować. U nas w gminie Wielowieś, podatków z wiatraków nie ma (nie ma pieniędzy na nic w gminie), prąd nie jest tańszy a działki, domy się nie sprzedaja bo nikt koło wiatraków nie chce mieszkać!!! Ci co już rozpoczeli bydowę coś tam jeszcze robią, ale działek nikt nie chce kupować a ludzie wolą kupować w sąsiednich gminach.
AtoJa
rok temu
gowniarzeria w roli " ekpertki" Szok
...
Następna strona