Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Europejski Bank Centralny: Rosjanie używają kryptowalut, by ominąć sankcje

Podziel się:

Niedługo minie miesiąc od momentu rozpoczęcia zbrojnej agresji na Ukrainę przez reżim Władimira Putina. W odpowiedzi na napaść Rosja jest z każdym dniem coraz bardziej izolowana na arenie międzynarodowej przez sankcje. Rosjanie starają się jednak je ominąć. Jak powiedziała we wtorek prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde, wykorzystują do tego kryptowaluty — czytamy w "Wall Street Journal".

Europejski Bank Centralny: Rosjanie używają kryptowalut, by ominąć sankcje
Prezes Europejskiego Banku Centralnego alarmuje, że Rosjanie próbują omijać sankcje, wymieniając ruble na wirtualne waluty, czyli kryptowaluty (GETTY, Bloomberg)

Rosja 24 lutego napadła na Ukrainę. Sytuacja humanitarna za polską wschodnią granicą jest coraz gorsza. Rosjanie przez zaciekły opór Ukraińców nie przeprowadzili szybkiej operacji. Niepowodzenia i straty żołnierzy oraz sprzętu wojskowego doprowadziły jednak do eskalacji. Za cel armia Władimira Putina obrała obiekty cywilne. Miasta i wsie, których wojsko nie może zająć, przy pomocy rakiet i bomb równane są z ziemią.

W odpowiedzi na inwazję Rosji dokładane są kolejne sankcje, które — jak prognozują eksperci — doprowadzić mają do kilkukrotnie głębszego kryzysu gospodarczego niż ten z 1998 r. Doszło już do krachu rubla, który przez odcięcie części banków od systemu SWIFT, staje się powoli wyłącznie wewnętrzną walutą Federacji Rosyjskiej.

Rosjanie nie czekają jednak z założonymi rękoma na skutki sankcji. Oligarchowie, jak pisało już money.pl, starają się przepisać swoje zagraniczne majątki na rodzinę lub partnerów biznesów. Innym sposobem prześlizgiwania się przez sankcyjną barierę są kryptowaluty.

Rubel traci, a Rosjanie rzucili się na kryptowaluty

"Rosyjskie osoby prywatne i korporacje próbują ominąć międzynarodowe sankcje, wymieniając swoje ruble na kryptowaluty" - powiedziała we wtorek cytowana przez 'Wall Strett Journal" prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde. Dodała, że ilość rubli wymienianych na kryptowaluty jest obecnie najwyższa od maja 2021 roku.

Aktywa kryptowalutowe, jak powiedziała prezes EBC, "są z pewnością wykorzystywane, tak jak mówimy, jako sposób na obejście sankcji, które zostały nałożone na Rosję przez wiele krajów na całym świecie, a pewna liczba graczy, czy to osób fizycznych, czy korporacji, oczywiście próbuje zamienić swoje ruble na aktywa kryptowalutowe".

Christine Lagarde zapewniła jednocześnie, że urzędnicy europejscy "podjęli kroki, aby wyraźnie zasygnalizować wszystkim tym, którzy wymieniają, przeprowadzają transakcje, oferują usługi związane z aktywami kryptowalutowymi, że są wspólnikami w próbach obejścia sankcji, które są stosowane w innych przypadkach".

Zobacz także: Nowa Škoda Kodiaq PHEV na trasie do Wisły

Omijanie sankcji pod lupą szwajcarskiej prokuratury

Obawy o to, że Rosjanie omijają sankcję aktywnością na rynku kryptowalut, podziela część amerykańskich senatorów. Departament Stanu USA zapewnia, że monitoruje sprawę. Jednocześnie uspokaja, że wymiana rubli na wirtualne waluty nie jest drogą, która może zrekompensować Rosji straty wynikające ze sankcji.

Szwajcarska prokuratura federalna powołuje natomiast zespół, którego zadaniem będzie uniemożliwianie omijania sankcji nałożonych na Rosję oraz dokumentowanie zbrodni wojennych związanych z jej inwazją na Ukrainę – podało we wtorek biuro Prokuratora Generalnego kraju.

Zespół "skoncentruje się teraz przede wszystkim na kwestiach związanych z międzynarodowym prawem karnym i ustawą o embargo". Będzie się też zajmował zbrodniami wojennymi popełnianymi przez Rosjan na Ukrainie. Jeżeli osoby podejrzane w ramach postępowania Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS) w tej sprawie wjadą do Szwajcarii, to ta obejmie je własnym dochodzeniem — zadeklarowała prokuratura.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl