Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Robert Kędzierski
Robert Kędzierski
|

Europejski przemysł wciąż w stagnacji. Są nowe dane

15
Podziel się:

Wskaźnik PMI dla przemysłu strefy euro spadł w czerwcu do 45,8 punktu z 47,3 w maju, sygnalizując najszybsze tempo pogorszenia koniunktury od kwietnia. S&P wyjaśnia, że powodem złych danych jest spadek produkcji, zamówień i zatrudnienia. Ale nie tylko.

Europejski przemysł wciąż w stagnacji. Są nowe dane
Są nowe dane z europejskich gospodarek (GETTY, Bloomberg)

Najnowsze badanie PMI przeprowadzone przez S&P Global wskazuje na pogłębienie się kryzysu w sektorze produkcyjnym strefy euro. Opublikowany w poniedziałek raport pokazuje, że indeks PMI dla przemysłu spadł w czerwcu do 45,8 punktu z 47,3 w maju. Spadek odnotowały też duże gospodarki - w tym niemiecka. To najniższy odczyt od dwóch miesięcy, znacznie poniżej granicy 50 punktów oddzielającej wzrost od spadku aktywności gospodarczej oraz długoterminowej średniej wynoszącej 51,6 punktu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zbudowała ogromny biznes, jeden z największych w Europie! - Marta Półtorak w Biznes Klasie

PMI dla całej strefy euro w dół

Głównym powodem pogorszenia sytuacji był przyspieszony spadek produkcji. Indeks produkcji obniżył się do 46,1 punktu z 49,3 w maju, co oznacza najniższy poziom od sześciu miesięcy.

Pogorszenie koniunktury zbiegło się z wyraźnym osłabieniem popytu, o czym świadczy spadek indeksu nowych zamówień. Zamówienia eksportowe spadły dwudziesty ósmy miesiąc z rzędu, a tempo tego spadku było najszybsze od lutego - czytamy w raporcie S&P.

Słabszy popyt skłonił producentów do ograniczenia aktywności zakupowej. Spadek zakupów był bardziej wyraźny niż w maju i szybszy niż równoczesne spadki produkcji i nowych zamówień.

Po raz pierwszy od 16 miesięcy odnotowano wzrost kosztów produkcji. Ta tendencja jest widoczna m.in. w danych z Niemiec.

Tylko trzy kraje w strefie euro ze wzrostem

W czerwcu tylko trzy kraje strefy euro odnotowały wzrost w sektorze produkcyjnym: Grecja (54,0 pkt), Hiszpania (52,3 pkt) i Holandia (50,7 pkt). Pozostałe monitorowane gospodarki doświadczyły pogorszenia warunków w przemyśle. Niemcy ponownie znalazły się na końcu rankingu PMI, co jest obserwowane nieprzerwanie od lutego - podkreśla S&P.

Jakie są powody problemów europejskiego przemysłu?

Dane za czerwiec to kolejny zły sygnał wysyłany przez europejski przemysł. O to, jakie są szanse na jego odrodzenie Grzegorz Siemionczyk pytał w swojej rozmowie Anę Boatę, główną ekonomistkę Allianz Trade.

- Droga energia i starzenie się ludności pozbawiają Europę konkurencyjności. Lekarstwem na te bolączki mogą być inwestycje w nowe technologie, w tym sztuczną inteligencję. Na tym nie wolno oszczędzać, nawet jeśli rządy już dzisiaj mają nadmierne deficyty - stwierdziła.

Ekspertka podkreśliła przy tym, że Europa Środkowo-Wschodnia wciąż jest w stanie przyciągać zagraniczne inwestycje. - W Polsce w minionych dwóch latach takie inwestycje łącznie zwiększyły się o 45 proc. Jeszcze lepszy wynik odnotowały Węgry, ale tam za ponad dwie trzecie takich inwestycji odpowiada chiński kapitał - stwierdziła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
przemysł
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(15)
WYRÓŻNIONE
Rys
6 miesięcy temu
UE jest silna tylko w ocenie lewicowych politykow a fakt jest taki ze ledwie dyszy.Jest posmiewiskiem swiata.
He he
6 miesięcy temu
Zakazac spalinowek juz dzis i wylaczyc wszystkie elektrownie zeby bylo eko
hahaha
6 miesięcy temu
Więcej ograniczeń, nakazów, podwyżek cen gazu, prądu i przyjmowania na utrzymanie migrantów to na pewno będzie lepiej.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (15)
hahaha
6 miesięcy temu
Więcej ograniczeń, nakazów, podwyżek cen gazu, prądu i przyjmowania na utrzymanie migrantów to na pewno będzie lepiej.
zb.
6 miesięcy temu
Aaaa, Niemcy mówią coś o pieniądzach dla nas za wojnę. Tusk weźmie 1/10 tego co powinni zapłacić i już wszystko będzie cacy. Będą się chwalić, że Polska otrzymała odszkodowanie za straty wojenne. A pieniążki i tak Tusk im zaraz zwróci. Taaaak, PO.eby,wy nigdy nie zmądrzejecie.
zb.
6 miesięcy temu
Rumunii zastanawiają się nad otworzeniem spowrotem kopalni węgla. Czyżby u nich nie było europejskiej demokracji? A może po prostu są mądrzejsi od Tuska i jego bandy
FAKTY !!!
6 miesięcy temu
Przez polityczna organizacje UE....Europa ma wielki problem.
Adler
6 miesięcy temu
Kolejne zdobyczy ekomarxwysrywu