Nastroje w firmach są coraz gorsze i spada skłonność do inwestowania. Choćby dane Narodowego Banku Polskiego – a konkretnie cykliczne badania na temat koniunktury wśród przedsiębiorców - z grudnia ubiegłego roku pokazują znaczne pogorszenie nastrojów w biznesie.
Spadku zyskowności w 2020 r. spodziewa się blisko co piąty przedsiębiorca, co jest wzrostem o niemal siedem punktów proc. w porównaniu z trzecim kwartałem 2019 r. O niemal cztery punkty proc. spadła także średnia ocena bieżącej sytuacji gospodarczej. Rosną obawy o sytuację w otoczeniu zewnętrznym, czyli o stan gospodarki naszych głównych partnerów handlowych (tj. krajów strefy euro, a zwłaszcza Niemiec) – donosi "Gazeta Wyborcza".
Przedsiębiorcy tradycyjnie skarżą się na niepewność prawa, bo szybko zmieniające się przepisy nie ułatwiają planowania przyszłości. Chodzi zresztą nie tylko o zmiany przepisów (podatkowych, regulacyjnych, wymogów administracyjnych), ale przede wszystkim permanentną niepewność, czym nowym zaskoczy przedsiębiorców administracja. Nowe wymogi są wprowadzane naprędce i bez konsultacji.
– Niemal modelowym przykładem branży, której rozwój zastopowały regulacje, jest energetyka, a konkretnie odnawialne źródła energii. Prawo dotyczące np. farm wiatrowych zmieniano wielokrotnie na przestrzeni zaledwie kilku lat – powiedział w rozmowie z "GW" Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Przedsiębiorcy boją się inwestować również w związku z utrzymująca się od miesięcy niepewną sytuacją u naszych gospodarczych partnerów. Pakiet stymulacyjny Europejskiego Banku Centralnego dla strefy euro wystartował w listopadzie i jego efektów jeszcze nie widać. Nasz główny partner handlowy, czyli Niemcy, także liżą jeszcze rany po tym, jak w ubiegłym roku ich gospodarka stanęła na krawędzi recesji.
Skutki tej niepewności widać już u nas: firmy coraz mniej chętnie podnoszą pensje, oglądają z dwóch stron każdą złotówkę. Wprawdzie zeszły rok zamknęliśmy z bardzo dobrym wynikiem, tj. wzrostem PKB w wysokości 4 proc., to wszystko wskazuje, że w ostatnim kwartale ubiegłego roku dynamika ta spadła do poziomu zaledwie 2,8-2,9 proc.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Prezes PKN