Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Francuska opcja atomu wciąż w grze. EDF podtrzymuje ofertę dla Polski

88
Podziel się:

Francuski EDF rozmawia z polskim rządem o modelach finansowania budowy elektrowni jądrowych i przekonuje, że atom w kilku technologiach to nie problem - pisze we wtorek "Puls Biznesu". Koncern podtrzymuje ofertę dla Polski. W październiku 2021 r. zaoferował budowę 4-6 reaktorów EPR w dwóch lub trzech lokalizacjach.

Francuska opcja atomu wciąż w grze. EDF podtrzymuje ofertę dla Polski
Budowa elektrowni Flamanville NPP we Francji przez koncern EDF (Wikimedia, schoella CC BY 3.0)

Gazeta przypomina, że na początku listopada polski rząd wybrał amerykańską ofertę na budowę elektrowni jądrowej w Polsce. "Na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki wspomniał też o projekcie koreańskim, któremu patronuje wicepremier Jacek Sasin. O trzecim oferencie, czyli francuskim EDF, mowy nie było" - pisze "Puls Biznesu".

Dziennik zadaje więc pytanie, czy to oznacza, że EDF "przegrało rywalizację?". - Trudno mówić o wygranej lub przegranej, skoro nie było procedury umożliwiającej konkurowanie - mówi w rozmowie z "PB" wiceprezes segmentu nowych projektów jądrowych we francuskiej grupie EDF Vakis Ramany.

Obecna sytuacja w Europie, czyli kryzys energetyczny i kryzys bezpieczeństwa spowodowane wojną w Ukrainie, wymaga poważnej odpowiedzi ze strony rządów oraz poważnych decyzji. Polskich rząd takie decyzje podejmuje. Jednocześnie z takimi decyzjami wiąże się pewne ryzyko. Jest oczywiste, że proces wyboru dostawcy technologii musi być prowadzony w taki sposób, aby Komisja Europejska uzyskała odpowiednie gwarancje. Mamy doświadczenie w rozmowach z nią i rozumiemy jej działania. Jesteśmy gotowi dzielić się z Polską tym doświadczeniem - podkreślił Vakis Ramany.

W rozmowie z "PB" zapewnił, że EDF podtrzymuje ofertę dla Polski. "W październiku 2021 r. zaoferował budowę 4-6 reaktorów EPR w dwóch lub trzech lokalizacjach" - pisze dziennik.

- Jesteśmy gotowi dalej wspierać polski rząd w pracach nad przyspieszeniem realizacji polskiego programu atomowego i zwiększeniem jego skali - zapewnił Ramany.

- Nieco ponad tydzień temu byłem w Warszawie i na prośbę Mateusza Bergera, pełnomocnika rządu, rozmawiałem z polskimi ekspertami o modelu pozyskiwania kapitału na budowę reaktorów EPR w Polsce. Rozmowy będą kontynuowane. Wskazaliśmy polskiej stronie kilka możliwych modeli finansowania, opartych m.in. na naszych doświadczeniach w Wielkiej Brytanii - dodał wiceprezes segmentu nowych projektów jądrowych we francuskiej grupie EDF.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(88)
WYRÓŻNIONE
emigrant
2 lata temu
Musimy patrzec tylko i wylacznie na swoj interes. Niemcy beda najglosniej krzyczec bo oni wyobrazali sobie ze beda hubem gazowym a my klientami i wiecznie bedziemy uzaleznieni od nich. Dla nich niestety ale Polacy to nie niemieckie parobli i kiedys zaczna sie z nami liczyc ale najpierw zaplaca nam 6 bilionow odszkodowania za wojne
Texas
2 lata temu
Nie ma KPO Nie ma kontraktów dla firm europejskich
polak
2 lata temu
Najpierw Francja musialaby sie ukorzyc i spowodowac odblokowanie KPO oraz zmiane traktowania Polski przez KE. Inaczej niech sie ....
NAJNOWSZE KOMENTARZE (88)
żegnam
2 lata temu
są najdroższe za to samo.
From US
2 lata temu
Francja wybuduje reaktory ale dostarczenie paliwa do nich zależne będzie od praworządności w Polsce hehe . Dzięki ale już wiemy z kim mamy do czynienia .
Krok
2 lata temu
Francuzi mają problem u siebie z elektrowniami atomowymi. Część wymaga wymiany i bieżącej konserwacji , więc mają problemy z dostarczaniem prądu do Włoch, które kiedyś jak Niemcy zrezygnowały z atomu. To nie jest kraj przyjazny Polsce, więc nie będzie zleceń.
exit
2 lata temu
jak się chce z kimś robići nteresy to się na niego nie pluje
pam
2 lata temu
O naiwności ludzka. Wszyscy to biorą na serio. A to przecież tylko pisowska gra przedwyborcza. Bo piniendzy ni ma i nie bedzie.
...
Następna strona