Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Fuzja Lotosu z Orlenem. Sprzedaż części Lotosu Saudyjczykom może być nielegalna?

32
Podziel się:

"Gazeta Wyborcza" ustaliła, że przy sprzedaży przez Orlen udziałów w Lotosie spółce Saudi Aramco nie konsultowano pod kątem bezpieczeństwa energetycznego Polski, a przed podpisaniem umowy sprzedaży ominięto przepisy Ustawy o kontroli niektórych inwestycji. Dziennik informuje też, że nie wiadomo, czy Saudi Aramco przedstawiła polskim władzom informacje o swoich powiązaniach z rosyjskimi firmami energetycznymi.

Fuzja Lotosu z Orlenem. Sprzedaż części Lotosu Saudyjczykom może być nielegalna?
Prezes Orlenu Daniel Obajtek (East News, Jacek Dominski/REPORTER)

Orlen finalizuje fuzję z Lotosem. 30 listopada podpisał tzw. umowę przyrzeczoną z Saudi Aramco. "Gazeta Wyborcza" w publikacji w środę, 14 grudnia zwraca uwagę, że "sprzedaż Lotosu Saudyjczykom może być nielegalna".

Umowa z Saudami. Są wątpliwości

Wojciech Czuchnowski podkreśla, że umowy nie konsultowano pod kątem bezpieczeństwa energetycznego Polski, przed podpisaniem umowy sprzedaży ominięto przepisy Ustawy o kontroli niektórych inwestycji, a bezpieczeństwa transakcji nie oceniał zobowiązany do tego Komitet Konsultacyjny. Działa on przy kancelarii premiera, w jego skład wchodzą 22 osoby, w tym m.in. szefowie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Fuzja Orlenu z PGNiG. "Popyt na paliwa spadnie o 40 proc. Koncerny paliwowe muszą budować strategię na nowo"

Autor publikacji zwraca także uwagę, że transakcja nie ma rekomendacji służb specjalnych, a  umowa sprzedaży nie jest objęta tajemnicą państwową (klauzulą "tajne"), bo szef Orlenu Daniel Obajtek nie ma dostępu do tajemnic państwowych.

I wreszcie "Rada Nadzorcza Orlenu dostała do akceptacji inny projekt umowy niż ten, który ostatecznie podpisano" - czytamy w Wyborczej.

Fuzja Orlenu z Lotosem. Konsekwencje

Od 1 sierpnia 2022 roku Orlen i Lotos są już jedną firmą. Połączenie wymagało zgody Komisji Europejskiej. Szacuje się, że zintegrowany podmiot będzie miał przychody na poziomie ok. 250 mld zł rocznie i będzie obsługiwał ok. 100 mln klientów w Europie.

W ramach transakcji węgierski koncern MOL przejmie 417 stacji Grupy Lotos w Polsce i Saudi Aramco przejmie 30 proc. udziałów w rafinerii Lotosu.

Z ustaleń Business Insider Polska wynika, że Bruksela nie zgodziła się na ograniczenia dotyczące zbycia udziałów przez Saudi Aramco w Rafinerii Gdańskiej.

"Z umowy z inwestorem musiały zniknąć dwie istotne klauzule: zapis zakazujący Saudyjczykom przez trzy lata sprzedaży udziałów w dawnym biznesie Lotosu oraz klauzula dająca Orlenowi prawo do ich pierwokupu" - informował w listopadzie serwis biznesowy.

Orlen szybko zareagował na te doniesienia.

"Podkreślamy, że zarówno umowy z naszymi partnerami, jak i przepisy prawa polskiego, w pełni zabezpieczają nas przed dalszym, niekontrolowanym zbyciem aktywów Grupy LOTOS" - oświadczyła spółka.

"Nie ma możliwości sprzedaży Rafinerii Gdańskiej bez zgody rządu. Obowiązuje ustawa o ochronie strategicznych dla państwa inwestycji, która skutecznie chroni przed takim działaniem" - zapewniał także wicepremier Jacek Sasin.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(32)
Dave
2 lata temu
Czytam i nie wierzę. Jak wiele osób jest zapatrzona i ufna i kupuje każdy kit który powie nasz pseudo rząd. To złodzieje a GW ma rację sprzedali Polskę, sprzedali Lotos nie wiadomo po co z ogromną stratą, prawie za darmo a ludzie po podstawówce wierzą w te bajki i się cieszą jeszcze. Dramat jak w tym kraju ma być dobrze. Nie zapomnijcie na nich zagłosować żeby prezes Orlenu nadal mógł narzucać gigantyczne marże za paliwa. Żal mi części niedouczonych Polaków
Marcello
2 lata temu
To co pisze wyborcza od jakiegoś czasu to po prostu jest jeden wielki banał, chcą abyśmy uwierzyli ze Orlen robi wszystko przeciw Polskim interesom a jest akurat odwrotnie.
Karina
2 lata temu
Jak mnie irytuje GW,ciagle tylko nagonka na Obajtka ,to jest karygodne!!
Darek
2 lata temu
Zamiast cieszyć, się że przepisy zabezpieczają, że mamy tą fuzję to nie będą szukać kota w worku
Balka
2 lata temu
Raczej wątpię, żeby było coś nielegalnego, już wyborcza niech przestane wypisywać swoje mądrości..
...
Następna strona