Jak co roku, Święto Niepodległości obchodzone jest 11 listopada. To ustawowo dzień wolny od pracy - tego dnia zamknięte są urzędy, a dzieci nie idą do szkoły. Zamknięta jest też spora część sklepów, bo kwestię tę reguluje ustawa ograniczająca handel.
Gdzie zrobimy zakupy 11 listopada? Czy sklepy są otwarte?
Od kilku tygodni zakaz handlu w niedziele w Polsce jest fikcją, po tym jak popularne sieci sklepów uzyskały status placówek pocztowych. Czy to oznacza, że 11 listopada sklepy będą otwarte? Nie. Musimy się liczyć z tym, że w najbliższy czwartek galerie handlowe, supermarkety, markety budowlane i popularne sieci sklepowe będą zamknięte.
11 listopada otwarte pozostaną małe, prywatne sklepy. Takie, w których sami właściciele zdecydują się na stanie za ladą i obsługiwanie klientów. W Święto Niepodległości czynne będą również stacje paliw i apteki. Funkcjonować mogą też restauracje, puby czy bary.
Święto Niepodległości to jeden z kilku dni w roku, kiedy to większość sklepów musi pozostać zamknięta. Ustawa regulująca tę kwestię zakazuje handlu w następujące święta:
- Nowy Rok (1 stycznia)
- Święto Trzech Króli (6 stycznia)
- Wielkanoc (data ruchoma)
- Święto Konstytucji (3 maja)
- Boże Ciało (data ruchoma)
- Dzień Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia)
- Święto Niepodległości (11 listopada)
- Boże Narodzenie (25-26 grudnia)
Chociaż obecnie sklepy wykorzystują furtkę w przepisach i otwierają swoje drzwi w niedziele niehandlowe, posiadając status placówek pocztowych, wkrótce to się zmieni. Sejm niedawno przegłosował nowelizację ustawy, która uszczelnia zakaz handlu. Od 1 lutego 2022 roku w niedziele niehandlowe będą mogły działać tylko te placówki, które uzyskują minimum 40 proc. całości przychodów z usług pocztowych.
Czytaj także: Poczta Polska dostanie wsparcie. 190 mln zł od Sasina