Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|
aktualizacja

George Soros stoi za zakupem Radia Zet. Dlaczego wzbudza takie kontrowersje?

1469
Podziel się:

Pochodzący z Węgier 88-letni miliarder, który stoi za zakupem Radia Zet, od wielu lat budzi skrajne emocje. Dla jednych jest bezinteresownym bojownikiem o demokrację i prawa człowieka, dla drugich - wyrachowanym manipulatorem.

George Soros w 2017 r.
George Soros w 2017 r. (PAP/EPA/Clemens Bilan)

Informacja o wspólnym zakupie Radia Zet przez polską Agorę i czeski fundusz SFS Ventures wywołała w środę lawinę komentarzy. Dla wielu osób rzeczywistym nowym właścicielem "Zetki" jest George Soros.

W komunikacie spółek na temat transakcji nazwisko amerykańskiego finansisty wprawdzie nie pada, ale pośrednio jest właścicielem akcji obu nabywców Radia Zet. Poza tym, zaangażowanie w wykup stacji sprawia, że Soros zainwestuje ok. 200 mln zł.

Zobacz także: Zobacz: Orban przyjmie uchodźców?

60 proc. akcji Eurozetu, czyli właściciela Radia Zet i kilku innych rozgłośni przejmie mało znany fundusz SFS Ventures. To niedawno zarejestrowana spółka prawa czeskiego. Większościowe udziały w niej ma organizacja non-profit Sourcefabric, dostawca oprogramowania open source dla mediów. Pozostałe udziały są własnością spółki Salvatorska Ventures należącej do funduszu non-profit Media Development Investment Fund.

MDIF w 2016 r. kupił 5,35 mln akcji Agory stanowiących 11,22 proc. kapitału zakładowego spółki i dających 8,26 proc. głosów na jej walnym zgromadzeniu.

Gdzie w tej układance znajdziemy George'a Sorosa? Fundusz MDIF finansowo wspierany jest właśnie przez miliardera. Jego majątek wyceniany jest przez agencję Bloomberg na 7 mld dol. Daje mu to miejsce w trzeciej setce najbogatszych ludzi na świecie.

Jeszcze w 2017 r. Soros był wyceniany na 25 mld dol., ale analitycy Bloomberga doszli do wniosku, że 18 mld dol., którymi dysponuje fundusz Sorosa, nie mogą być zaliczane do jego osobistego majątku.

Kim jest George Soros?

Soros od lat jest uznawany za jednego z najbardziej kontrowersyjnych inwestorów. Powodem takiej oceny są nie tylko jego słynne spekulacje walutowe, z pogrążeniem kursu funta w 1992 r. na czele, ale także często zakulisowe zaangażowanie w różne projekty polityczne.

George Soros urodził się w 1930 roku na Węgrzech w rodzinie etnicznych Żydów jako György Schwartz. Przeżył wojnę, a wkrótce po jej zakończeniu uciekł do Wielkiej Brytanii. Po kilku latach ukończył studia w London School of Economics. W połowie lat 50. przeprowadził się do USA.

Udane inwestycje w spółki groszowe przyniosły Sorosowi fortunę, którą z czasem postanowił inwestować w rozmaite przedsięwzięcia społeczno-polityczne.

O Sorosu zrobiło się głośno w 1992 roku, gdy przeprowadził spekulację na funcie brytyjskim. W serię operacji walutowych zaangażował łącznie 10 mld dol. i doprowadził do gwałtownego spadku wartości brytyjskiej waluty. W efekcie Bank Anglii musiał wycofać funta z mechanizmu walutowego ERM II, służącego stabilizowaniu kursów walut członków Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej.

Wehikułem służącym działalności społecznej Sorosa jest założona przez niego w 1993 roku fundacja Open Society Foundations, wcześniej znana jako Open Society Institute. Jednym z beneficjentów tej organizacji jest działająca w Polsce Fundacja Batorego.

W 2018 r. fundacja George'a Sorosa zakończyła działalność na Węgrzech. Jako powód podała coraz bardziej represyjny klimat polityczny i prawny w tym kraju. Fundacja wyjaśniła, że przeniesienie siedziby ma związek z obawami, że węgierski rząd przygotowuje się do nałożenia dalszych restrykcji na organizacje pozarządowe w postaci pakietu legislacyjnego nazwanego "Stop Soros".

To efekt prowadzonych przez rząd Victora Orbana kampanii skierowanych przeciwko Open Society. Władze Węgier zarzucały Sorosowi podejmowanie działań sprowadzeniu do Europy milionów emigrantów.

W 2017 roku Soros mówił, że jest zbulwersowany skierowaną przeciw niemu "antysemicką kampanią" plakatową wszczętą przez rząd węgierski. W lipcu tego roku na Węgrzech pojawiły sie setki plakatów przedstawiających roześmianego Sorosa i opatrzonych napisem: "Nie pozwólmy, by Soros śmiał się ostatni".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1469)
WYRÓŻNIONE
ziommmm
6 lat temu
to ja na pewno nie będę tej stacji słuchał
Polak
6 lat temu
Wredny , lewacki niszczyciel Europy.
uljan
6 lat temu
bezwzględny manipulator..
NAJNOWSZE KOMENTARZE (1469)
Zgadnij
12 miesięcy temu
Po prostu wiadomo czego nie słuchać
uhj
rok temu
To się nazywa spekulant i hochsztapler. I tyle bajek.
Kowalska
rok temu
Uwielbiam tych godnych podziwu lewakow. Swoj kapital zbudowali na krzywdzie wielu ludzi. Dzisiaj na kazdym spotkaniu tych honorowych obywateli leje sie wiadrami najdrosza whiskey. Ale ich czas dobiega konca
Antykoronavir...
5 lata temu
Taki miły dziadzio...
xxx
5 lata temu
Sprzedali bo dobrze zapłacili
...
Następna strona