Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Robert Kędzierski
Robert Kędzierski
|
aktualizacja

Gigant zamyka wszystkie fabryki w Niemczech. Spadła sprzedaż papierosów

1
Podziel się:

Philip Morris International, jeden z największych koncernów tytoniowych na świecie, ogłosił zamknięcie dwóch niemieckich fabryk. Decyzja jest związana ze spadkiem sprzedaży papierosów w Europie. Lekarze od lat apelują, by zrezygnować z jednego z najbardziej szkodliwych nałogów.

Gigant zamyka wszystkie fabryki w Niemczech. Spadła sprzedaż papierosów
PMI zamyka fabryki w Niemczech (PMI)

Niemieckie zakłady Philip Morris w Berlinie i Dreźnie zakończą działalność w pierwszej połowie 2025 roku. Decyzja o zamknięciu fabryk dotknie 372 pracowników. Firma rozpoczęła już proces konsultacji z załogą i radami pracowniczymi w sprawie warunków zakończenia działalności.

Spadek popytu na wyroby tytoniowe

Koncern przyznaje, że w ostatnich latach obserwuje znaczący spadek zapotrzebowania na tradycyjne papierosy w Europie. Negatywny trend dotknął również tytoniu do samodzielnego skręcania, który był produkowany w zakładzie w Dreźnie. Według prognoz firmy tendencja spadkowa utrzyma się w kolejnych latach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Game Industry Conference 2024 - rozmowa z Michałem Skrzywankiem

Ambitne plany transformacji

Philip Morris International wyznaczył sobie ambitny cel biznesowy. Do 2030 roku firma planuje, że dwie trzecie jej przychodów będzie pochodzić ze sprzedaży innych produktów. Przed ich zakupem należy rozważyć wszelkie kwestie zdrowotne.

Zamknięcie niemieckich fabryk wpisuje się w szerszy trend zmian na europejskim rynku tytoniowym.

Wpływ palenia na układ oddechowy i sercowo-naczyniowy

Palenie tytoniu jest uznawane za jedną z głównych przyczyn chorób układu oddechowego oraz sercowo-naczyniowego, co odzwierciedlają liczne badania i statystyki. Dym tytoniowy zawiera ponad 70 substancji kancerogennych, które są bezpośrednim czynnikiem ryzyka nowotworów płuc, gardła oraz wielu innych narządów. Każde wdychanie dymu wprowadza te toksyczne związki do organizmu, powodując chroniczne stany zapalne oraz uszkodzenia na poziomie komórkowym.

Przyczyniają się one także do rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), która jest obecnie jednym z wiodących powodów zgonów na całym świecie. POChP charakteryzuje się ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe, co prowadzi do chronicznej hipoksji i przeciążenia serca.

Neurotoksyczne skutki palenia

Jednym z mniej poznanych, ale równie poważnych skutków palenia tytoniu, jest jego wpływ na funkcje poznawcze oraz budowę i funkcjonowanie mózgu. Badania wykazały, że obkurczanie się substancji szarej w mózgu jest jednym z nieodwracalnych następstw palenia, co prowadzi do przyspieszonego procesu starzenia się mózgu, a tym samym do zwiększonego ryzyka rozwoju demencji oraz choroby Alzheimera.

Mechanizm ten obejmuje nie tylko bezpośrednie działanie toksyn tytoniowych na tkankę mózgową, ale także wpływ stresu oksydacyjnego i przewlekłej hipoksji, które są wywołane przez palenie. Dlatego rzucenie palenia, nawet po latach uzależnienia, staje się kluczowym krokiem w prewencji tych niekorzystnych zmian neurologicznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
WYRÓŻNIONE
ARTUR
5 godz. temu
Palę 40 lat tytoń bez filtra , jestem super zdrowy a płuca jak miechy bez skazy w co nie mógł uwierzyć nawet radiolog . Natomiast znam co najmniej 10 przykładów bliskich znajomych których zabił alkohol lub leki , nie dajmy się zwariować , świat wygląda inaczej niż widzisz :)
NAJNOWSZE KOMENTARZE (1)
ARTUR
5 godz. temu
Palę 40 lat tytoń bez filtra , jestem super zdrowy a płuca jak miechy bez skazy w co nie mógł uwierzyć nawet radiolog . Natomiast znam co najmniej 10 przykładów bliskich znajomych których zabił alkohol lub leki , nie dajmy się zwariować , świat wygląda inaczej niż widzisz :)