Choć płatności bezgotówkowe każdego roku cieszą się coraz większą popularnością, nie oznacza to wcale, że z rynku wypierana jest gotówka. Wręcz przeciwnie. Ta nadal pozostaje najpowszechniejszym sposobem dokonywania płatności w Polsce - o czym poinformował szef NBP podczas IX Cashless Congress.
Okazuje się, że według NBP aż 98 proc. Polaków korzystało z banknotów i monet w zeszłym roku, gdzie w przypadku kart zbliżeniowych było to "zaledwie" 76 proc.
- Choć udział gotówki w płatnościach detalicznych zmniejsza się w ostatnich latach, to jest on nadal stosunkowo wysoki - tłumaczy Glapiński. - W liczbie transakcji płatniczych w 2020 r. udział ten wyniósł 46 proc. - dodał.
Dlaczego w ogóle gotówka cieszy się nadal popularnością? Zdaniem szefa NBP chodzi o wygodę i bezpieczeństwo. Kiedy w przypadku płatności bankowej i rozliczeniowej istnieje np. ryzyko ataku hakerskiego, w przypadku namacalnego nominału nic nas nie zaskoczy.
Prezes NBP wypowiedział się także na temat transakcji bezgotówkowych. By ukazać ich skalę, zaznaczył, że w samym tylko systemie "SORBNET 2" rozliczane są w ciągu dnia zlecenia o średniej wartości wynoszącej około 400 mld zł. Tym samym w ciągu niespełna tygodnia w systemie następują przepływy pieniężne stanowiące wartość zbliżoną do rocznego PKB Polski.
- W samym systemie płatności natychmiastowych Express Elixir w ciągu ostatnich dwóch lat liczba zleceń wzrosła niemal pięciokrotnie, a wartość zleceń ponad dwukrotnie - tłumaczy. - System płatności mobilnych BLIK świętował niedawno rozliczenie miliardowej transakcji - podkreślił.
Według Glapińskiego Polska jest również europejskim liderem, jeśli chodzi o płatności zbliżeniowe. W ciągu dwóch lat wszystkie terminale płatnicze w kraju zostały dostosowane do przyjmowania takich płatności.
NBP chce przeliczyć naszą gotówkę
Szef banku centralnego wspomniał również, że w 2020 r. został wygenerowany dodatkowy popyt na gotówkę o rekordowej wartości 83 mld zł - co odpowiada czteroletniemu wzrostowi zapotrzebowania na gotówkę w latach poprzednich.
Co ciekawe - według danych NBP w samym 2020 r. ubyło w naszym kraju ok. 900 bankomatów. Na tym jednak nie koniec.
Glapiński poinformował również o postępach w planowanym Projekcie Narodowej Strategii Bezpieczeństwa Obrotu Gotówkowego. Ten powinien zostać przedstawiony zarządowi NBP już w czwartym kwartale tego roku
Inicjatywa ma na celu diagnozę stanu dostępności gotówki na terenie kraju przede wszystkim w bankomatach i placówkach bankowych oraz analizę możliwych do wprowadzenia zmian. Celem w tym przypadku jest zminimalizowanie ryzyka zmniejszenia się dostępności do gotówki.