Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Robert Kędzierski
Robert Kędzierski
|

Glapiński wyjmie asa z rękawa? Zaskakująca wypowiedź członka RPP

33
Podziel się:

Jeżeli rząd zrezygnuje po pierwszej połowie 2024 r. z mrożenia cen energii i zerowego VAT-u na żywność, to możliwe do RPP może rozważyć podwyżki stóp procentowych - zasugerował w rozmowie z agencją Bloomberg członek RPP Ireneusz Dąbrowski. Wskazał też inne narzędzie, po które może sięgnać RPP.

Glapiński wyjmie asa z rękawa? Zaskakująca wypowiedź członka RPP
Inflacja spada szybciej, niż zakładał NBP (Licencjodawca, NBP)

Jak donosi agencja Bloomberg, Narodowy Bank Polski w 2024 roku może rozważyć podwyżkę stóp procentowych lub nawet rozpocząć wycofywanie się ze skupu obligacji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowa Škoda Kodiaq PHEV na trasie do Wisły

RPP podniesie stopy procentowe?

Powodem takiej decyzji mogłoby być wygaśnięcie obecnych tarcz antyinflacyjnych, co może nastąpić częściowo już w pierwszej połowie roku, twierdzi członek Rady Polityki Pieniężnej Ireneusz Dąbrowski.

Dziś trudno mi powiedzieć, który z instrumentów wybierze RPP. Podniesienie stóp procentowych i zacieśnienie ilościowe są dwiema opcjami. Teoretycznie bank centralny może regulować płynność na rynku tymi aktywami - powiedział Ireneusz Dąbrowski.

Agencja Bloomberg traktuje wypowiedź przedstawiciela Rady jako wskazówkę, że bank centralny może być gotowy do podniesienia stóp procentowych po dwukrotnym ich obniżeniu przed wyborami parlamentarnymi.

Rezygnacja ze skupu zwiększyłoby podaż obligacji na rynku i mogłoby skomplikować napięty budżet rządu na 2024 r., w którym deficyt fiskalny ma przekroczyć 5 proc. PKB drugi rok z rzędu - tłumaczy agencja.

Rentowność 10-letnich obligacji wynosi obecnie 5,073 proc., a spadek wyniósł -0,90 proc.

Ekonomista: NBP ostrzega rząd

Publikację komentarza członka RP skomentował dr Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu. "Sygnalizacja jest czytelna nawet dla ekonomicznego analfabety: jeśli wycofacie się z interwencji fiskalnych w procesy cenotwórcze, to albo podniesiemy stopy, czyli zwiększymy wam koszty finansowania; albo wyjdziemy na rynek z obligacjami z naszego portfela, czyli zaczniemy konkurować z rządowymi emisjami pokrywającymi wielkie tegoroczne potrzeby pożyczkowe" - napisał na platformie Linkedin.

Ekonomista stwierdził też, że "za pośrednictwem wiernego zausznika prezesa NBP oddał warning shot pod adresem rządu" - czytamy we wpisiie.

Co ze stopami procentowymi? Adam Glapiński wskazuje na inflację

Podczas środowej konferencji prasowej szef NBP Adam Glapiński unikał jasnych deklaracji dotyczących stóp procentowych. .

Podejmujemy decyzje wraz z napływem danych. Nie jesteśmy w żadnym cyklu. Nie przewidujemy nawet tego, co zdecydujemy w następnym miesiącu - stwierdził.

W odpowiedzi na pytania dziennikarzy stwierdził, że obecne stopy procentowe wciąż są bardzo wysokie. Odpowiedział też na pytanie o podwyżkę stóp procentowych.

Gdybyśmy otrzymali informację w marcu, że w kolejnych kwartałach będzie silny wzrost inflacji, to oczywiście taka decyzja nie jest wykluczona.

Wyraźnie jednak zaznaczył, że działania rządu mogę mieć wpływ na inflację. - Do marca, do połowy roku możemy coś przewidywać. Później - olbrzymia niepewność. Może być tak, że w drugiej połowie roku inflacja może przejściowo mocno wzrosnąć. Z góry uprzedzamy - mówił.

I podawał konkretne wyliczenia. -  Gdyby całkowicie odmrozić ceny energii, gazu i ciepła, inflacja mogłaby wzrosnąć nawet o 4 proc. - wyliczał Adam Glapiński. - Gdyby stawka VAT powróci po marcu do poprzedniego poziomu, inflacja może wzrosnąć o 0,9 pkt proc. - dodał.

- Aktualne prognozy wskazują, że inflacja po spadku niemal do celu w marcu, może gwałtownie wzrosnąć do poziomu 6, nawet 8 proc. To w dużej mierze zależy od decyzji rządu - przewidywał.

Analitycy: Stopy procentowe nie spadną przez dwa lata

Czy środowe wystąpienia szefa RPP można traktować jako zapowiedź podwyżki stóp procentowych? Do dyskusji na ten temat przyłączyli się analitycy banku Pekao, którzy w swoim komentarzu twierdzą, iż wystąpienie szefa NBP można odczytać jako istotną deklarację.

Prognozujemy, że RPP nie zdecyduje się na taki ruch i będzie trzymać stopy na obecnym poziomie przez cały ten i przyszły rok - piszą eksperci banku

Podkreślają przy tym, że część komentatorów spodziewa się nawet spadku stóp - w marcu inflacja może bowiem spaść poniżej 3 proc. Zdaniem analityków Pekako zejście inflacji do celu będzie prawie na pewno przejściowe. "W drugim kwartale 2024 inflacja zacznie znowu rosnąć" - zaznaczyli.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(33)
WYRÓŻNIONE
Mariusz
10 miesięcy temu
Pieniędzy niema i nie będzie.
ABC
10 miesięcy temu
Niech Glapiński wyjaśni tak patriotycznie rodakom na tych swoich konferencjach, dlaczego francuskie albo niemieckie banki w swoich krajach mogą mieć kredyty hipoteczne oprocentowane na 1,5%, a w Polsce muszą mieć (dzięki NBP) 8-9% (odsetki + marża) i rekordowe zyski kosztem polskich rodzin ... Na inflację wywołaną wojną nie reaguje się podwyżkami stóp procentowych, panie Glapiński i za to czeka pana Trybunał Stanu ! A odpowiedzią rządu na wysokie oprocentowanie kredytów nie powinno być dopłacanie do odsetek od tych kredytów z podatków nas wszystkich, tylko skasowanie sztucznie kreowanego WIBORu !!!
Ernesto
10 miesięcy temu
I w ten sposób ostrzegł by nie planować podpisania umów na kredyty krótkoterminowe a co dopiero wieloletnie bo się nikomu to nie opłaci skoro planują podwyżki stóp procentowych już po czerwcu 2024
NAJNOWSZE KOMENTARZE (33)
Chłodnym okie...
10 miesięcy temu
Był Kaczyński Morawiecki TV Republika teraz zlecenie na Galińskiego macie.
Tomek
10 miesięcy temu
Gdzie komentarze, taka tutaj wolnosc slowa? Tylko TV Republika
Fuzzy
10 miesięcy temu
NBP zrobi numer, ale nie rządowi tylko nam wszystkim. Bo to my wszyscy dostaniemy po kieszeni, a najbardziej wyborcy PiS dla których państwo to partia. Podobnie jak dla prezesa.
Ha ha ha
10 miesięcy temu
Jastrzomb zapomniał że TK w całej swojej niekompetencji dało furtkę do zawieszenia pticy
Leon
10 miesięcy temu
Jestem zwolennikiem obecnej władzy. Byłem na wszystkich wyborach, cieszę się że zmiany. Muszę przyznać, że gdybym nie uważał poprzedniej władzy za ludzi bez honoru, mózgu i przyzwoitości to mógłbym nawet glapie współczuć. Nie, nie mówię o samoprzyznawaniu sobie grubej kasy. Tym się moi przedstawiciele zajmą później. Mnie interesuje śmieszna sytuacja glapy i "rady plemiennej". Otóż czego glapa i rada nie zrobi, będzie dobrze: - podniosą stopy - wzmocnią walutę, obniżą inflację, wzmocnią importerów - sukces Rządu, - obniżą stopy - obniżą raty, osłabią walutę, wzmocnią eksporterów, podniosą inflację, poprawią wpływy do budżetu - sukces Rządu. Taka trochę sytuacja bez wyjścia. Jak weto budynia, które pozwoliło na likwidację telewizji pis.
...
Następna strona