Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Górnicy chcą gwarancji pracy. Powołali komitet protestacyjno-strajkowy

18
Podziel się:

Związki zawodowe działające w spółkach energetyczno-górniczych, okołoenergetycznych i ciepłowniczych grup kapitałowych PGE obawiają się skutków transformacji energetyki.

Górnicy chcą gwarancji pracy. Powołali komitet protestacyjno-strajkowy
Górnicy i ciepłownicy obawiają się utraty pracy (PGG)

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy związkowców z grup energetycznych to odpowiedź na przygotowany w resorcie aktywów państwowych plan wydzielenia z grup energetycznych aktywów wytwórczych opartych na węglu i skupienia ich w Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.

Przypomnijmy, że w połowie kwietnia resort aktywów złożył wniosek o wpisanie do wykazu prac rządu programu transformacji sektora elektroenergetycznego.

Projekt budzi sprzeciw związkowców, którzy m.in. obawiają się utraty miejsc pracy i likwidacji grup, w których pracują.

Zobacz także: Górnicy nie zostaną bez pomocy. Minister daje słowo

Zakłada on, że do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego trafią aktywa związane z wytwarzaniem energii z węgla od PGE, Tauronu i Enei. Obecnie grupy te są właścicielami 70 bloków węglowych.

Chodzi zarówno o aktywa przeniesione do NABE, jak i pozostałe, które - jak przypuszczają przedstawicie strony społecznej, choć zaprzecza temu MAP i zarządy energetycznych spółek – mogłyby zostać skonsolidowane.

Dlatego też górnicy i ciepłownicy chcą gwarancji pracy. Domagają się powstania Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy.

Prócz tego postulują działania służące rozwojowi i doinwestowaniu krajowego systemu energetycznego w oparciu o konwencjonalne i stabilne bloki energetyczne.

Związki chcą również wprowadzenia zapisów, gwarantujących inwestycje w technologie umożliwiające rozbudowę krajowej energetyki w dotychczasowych lokalizacjach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(18)
WYRÓŻNIONE
Zamknąć ciągn...
3 lata temu
To chyba jakiś żart, nierentowne firmy po prostu bankrutują. Dodatkowo miernie zarządzane przez polityków przedsiębiorstwa tym bardziej. Gdzie tu rachunek ekonomiczny... Firma ma zarabiać! Jak nie zarabia to ludzi się zwalnia i zamyka interes... Aaaa no tak, za PiSrządów podatnicy się zrzucają na straty generowane przez państwowe firmy obsadzone przez ludzi nieudacznika ministra Sasina... Gdzie tu logika?
kwr
3 lata temu
Zgoda, na wszystko, niech robią co chcą, byle na własny koszt. Jeśli jeszcze grosz z moich podatków pójdzie na tę bandę, to będzie to ostatni grosz który wpłacę w tym kraju. "doinwestowaniu krajowego systemu", nawet gdyby wydobywali pokłady złota, to sfinansowanie 20lat "pracy" i 35 lat emerytury każdego górnika ( i nie tylko) - to nikt przy zdrowych zmysłach nie uwierzy że ten biznes się dopnie
ZK590
3 lata temu
Mnie zwolnili z niewypłaconym wynagrodzeniem za 9 m-cy i oczywiście bez należnej odprawy. Państwo zagwarantowało mi 6 miesięczny zasiłek dla bezrobotnych. Dlaczego ja ciężko pracując i płacąc podatki mam utrzymywać w dobrobycie kolejną roszczeniową grupę zawodową? czy to jest przymus być zatrudnionym w kopalni gdzie podobno jest tak niebezpiecznie i są niezadowalające zarobki ?
NAJNOWSZE KOMENTARZE (18)
akord
3 lata temu
Dobrze mądrale. Likwidujemy węgiel i co zostanie. No co. Ciemność i ciemnogród. Wy se laptopa naładujecie sianem, mądrale.
anna
3 lata temu
Górników należy w trubie pilnym wyrzucić z roboty. Ile lat należy do nich dokładac.? Niech budują kanały i zbiorniki retencyjne z pożytkiem dla Polski.
kvack
3 lata temu
jaki problem zatrudnić ich na jakiejś strefie ekonomicznej, chyba po to te strefy powstały. Wystarczy że wyrobią sobie paszporty UA.
Pirx
3 lata temu
Wstydu nie mają. Kopalnie nierentowne, węgla nikt nie chce kupować, ogromne przywileje płacowe i jeszcze śmią protestować? Zamknąć kopalnie z dnia na dzień , zwolnić rozwydrzonych nierobów i spokój. Dość utrzymywania kopalń i gornikow z naszych podatków.
Mirosław z Gd...
3 lata temu
Solidarność walczyła z podwyżką cen cukru a nie z komuną. Dzisiaj nadal tęsknią za PRL-em i robią wszystko żeby stare, dobre, sprawdzone metody wróciły... I niestety wracają - bardzo mnie to przygnębia:(