Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy związkowców z grup energetycznych to odpowiedź na przygotowany w resorcie aktywów państwowych plan wydzielenia z grup energetycznych aktywów wytwórczych opartych na węglu i skupienia ich w Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.
Przypomnijmy, że w połowie kwietnia resort aktywów złożył wniosek o wpisanie do wykazu prac rządu programu transformacji sektora elektroenergetycznego.
Projekt budzi sprzeciw związkowców, którzy m.in. obawiają się utraty miejsc pracy i likwidacji grup, w których pracują.
Zakłada on, że do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego trafią aktywa związane z wytwarzaniem energii z węgla od PGE, Tauronu i Enei. Obecnie grupy te są właścicielami 70 bloków węglowych.
Chodzi zarówno o aktywa przeniesione do NABE, jak i pozostałe, które - jak przypuszczają przedstawicie strony społecznej, choć zaprzecza temu MAP i zarządy energetycznych spółek – mogłyby zostać skonsolidowane.
Dlatego też górnicy i ciepłownicy chcą gwarancji pracy. Domagają się powstania Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy.
Prócz tego postulują działania służące rozwojowi i doinwestowaniu krajowego systemu energetycznego w oparciu o konwencjonalne i stabilne bloki energetyczne.
Związki chcą również wprowadzenia zapisów, gwarantujących inwestycje w technologie umożliwiające rozbudowę krajowej energetyki w dotychczasowych lokalizacjach.