W ubiegłym tygodniu amerykańska sekretarz skarbu Stanów Zjednoczonych Janet Yellen wybrała się na cztery dni z wizytą dyplomatyczną do Pekinu. Pojechała tam w celu poprawy relacji amerykańsko-chińskich, a przy okazji — jak czytamy w CNN — napędziła biznes chińskiej jednej z chińskich sieciówek — retauracji Yi Zuo Yi Wang.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Janet Yelen odwiedziła Yi Zuo Yi Wang
Jak do tego doszło? Podczas pierwszej nocy spędzonej w Pekinie Yellen i jej delegacja zjedli kolację w restauracji Yi Zuo Yi Wang, która serwuje dania kuchni Junnan. Nazwa pochodzi od górskiej prowincji w południowo-zachodniej części Chin, graniczącej z Wietnamem, Laosem i Birmą. Występuje tam gatunek leśnego grzyba, poszukiwanego przez wielu ze względu na swoje wyjątkowe właściwości.
Okazało się, że delegacja Yellen zamówiła aż cztery dania z tymi grzybami. Przykuło to uwagę jednego z gości tej restauracji, blogera kulinarnego, który zdjęciami suto zastawionego stołu amerykańskiej delegacji podzielił się z internautami za pośrednictwem popularnego, chińskiego mikrobloga Weibo.
"Kiedy przechodziłem obok ich stolika w drodze do toalety, zwolniłem, aby rzucić okiem na zamówione przez nich dania" – napisał w poście pan Mao. Wśród potraw, które zauważył bloger, znalazły się m.in.: grillowana ryba z ziołami, smażone marynowane dzikie warzywa Yunnan z plastrami ziemniaków i zimny makaron ryżowy.
Restauracja potwierdziła doniesienia blogera, napędzając sobie dzięki temu klientów. Wizyta Yellen w sieciówce Zuo Yi Wang stała się to popularnym tematem w mediach społecznościowych. Powiązane tematycznie posty miały aż 6 milionów wyświetleń. Internauci byli pod wrażeniem umiejętności Yellen w posługiwaniu się pałeczkami i wyboru przyziemnego wyboru amerykańskiej delegacji na pierwszy posiłek po wylądowaniu w Pekinie 6 lipca.
Yellen w Pekinie
W trakcie lipcowej wizyty w Pekinie Yellen spędziła 10 godzin na rozmowach z wysokimi rangą chińskimi osobistościami. Określiła rozmowy jako "bezpośrednie, merytoryczne i produktywne".
Yellen zaprzeczyła, aby Waszyngton dążył do odizolowania się od chińskiej gospodarki. Dodała, że takie posunięcie byłoby "katastrofą dla obu krajów i destabilizowałoby cały świat".
Oświadczyła ponadto, że Stany Zjednoczone chcą "otwartej, wolnej i uczciwej gospodarki, a nie takiej, która zmusza kraje do opowiadania się po czyjejś stronie". -Zdrowa konkurencja ekonomiczna jest możliwa jedynie, wtedy gdy przynosi korzyści obu stronom — powiedziała.
Yellen poinformowała, że przedyskutowała ze stroną chińską także agresję Rosji na Ukrainę, podkreślając, że "jest konieczne, aby chińskie firmy nie dostarczały Rosji materialnego wsparcia dla jej armii, czy też pomagały w obchodzeniu sankcji.