Polska 2050 Szymona Hołowni zaprezentowała program gospodarczy. Eksperci zaproszeni przez lidera ruchu wskazali na konieczność ustabilizowania cen, wzmocnienia polskiej waluty czy przejrzystości finansów publicznych.
Potwierdziły się informacje, do jakich dotarł money.pl, że wśród osób współtworzących program gospodarczy Polski 2050 znalazł się prof. Paweł Wojciechowski, główny ekonomista Pracodawców RP.
Wojciechowski doradcą ekonomicznym Hołowni
- Mamy sytuację niezwykłą, gdy eksperci powinni dzisiaj wspierać polityków. Czujemy się w tej samej sytuacji, tak jak sędziowie czy nauczyciele, którzy są odsuwani i krytykowani. Mamy do czynienia z rozdźwiękiem między ekonomią zdrowego rozsądku a ekonomią politycznych życzeń — rozpoczął swoje wystąpienie prof. Paweł Wojciechowski.
Ekspert wskazał na "czarne dziury", który rujnują jego zdaniem polską gospodarkę. Wśród nich wymienił siłę antyszczepionkowców oraz spór z Unią Europejską. - Środki z KPO to około 1 proc. polskiego PKB - podkreślał prof. Wojciechowski. - Wygaszenie konfliktu z UE to najlepsza tarcza antyinflacyjna - kontynuował.
Hołownia odkrywa karty. W programie "karniaki"
Szymon Hołownia zapowiedział program bezpieczeństwa dla gospodarki. Polityk chce otwarcia parasola ochronnego dla małych i średnich przedsiębiorstw. Zapowiedział też "karniaki", czyli kary, jakie będzie musiało zapłacić państwo za nieterminowe rozpatrywanie wniosków od przedsiębiorców.
Hołownia chce redukcji progów podatkowych, bazy ulg i wprowadzenie jednolitej daniny. Argumentował to radykalną obniżką podatków oraz wprowadzeniem ich przejrzystości. - Tak, obniżymy podatki - przekazał z mównicy. Wskazał przy tym, że szalejąca inflacja ma jeden pozytywny efekt: stworzenie przestrzeni do dyskusji o podatkach.
Raz na zawsze przyjmijmy zasadę, że umowa określająca stosunek pracy jest umową o pracę. Koniec ze śmieciówkami - zapowiedział lider Polski 2050.
Wskazał jednak, że ta rewolucja musi się zacząć od państwa. Urzędy i ministerstwa nie mogą oferować umów zleceń - kontynuował Hołownia.
Hołownia chciałby zmian w samorządzie. 3 proc. VAT powinno, jego zdaniem, trafiać do kas gmin i powiatów. Samorządy w programie Hołowni mają także mieć większy udział w podatku PIT i CIT.
Nie jesteśmy już 38-milionowym krajem. Ostatni spis powszechny pokazał, że jest nas o milion mniej. Większość z nas siedzących na tej sali doczeka czasów, kiedy Polaków będą 32 miliony - wskazał Hołownia.
To nie wszystko, na co zwracał uwagę lider Polski 2050. - Ustawowo zabronimy skarbowi państwa posiadania udziałów w spółkach medialnych, elektronicznych i prasowych, za wyjątkiem mediów publicznych - przekonywał Hołownia.
- Wiemy, że euro nie podnosi cen, ale zwiększa inwestycje. Nawet o 20 proc. Wiemy to z Litwy, z Łotwy. Euro musimy wprowadzić, bo jesteśmy w Unii - powiedział lider PL2050.
Zielona transformacja, zwiększenie kompetencji cyfrowych polskich dzieci i reforma edukacji to kolejne punkty programu Polski 2050. - 86-proc. dzieci będzie pracować w zawodach, których dziś nie ma - argumentował Hołownia. Polityk dodał, że czas najwyższy na podwyżki dla nauczycieli, bo "zadowolony nauczyciel to sukces edukacyjny".
Plan dla gospodarki zakłada także wzrost wydatków na ochronę zdrowia do 7 proc. PKB przed 2027 roku.
Konieczność stabilizacji finansów publicznych
Konferencję rozpoczął Michał Kobosko - przewodniczący partii. Podziękował on za przybycie na wydarzenie, złożył życzenia górnikom z okazji Barbórki. Przewodniczący mówił o konieczności zmian w gospodarce, o potrzebie aktualizacji podejścia państwa, aby zapewnić dobrą przyszłość kolejnym pokoleniom Polaków.
Z kolei parlamentarzystka Paulina Hennig-Kloska wskazała na konieczność istotnych zmian w polityce fiskalnej i monetarnej Polski. Posłanka odniosła się do wysokiej inflacji, a także wspomniała o ukrytym długu publicznym.
- Dług publiczny przekroczył 1 bln 400 mld złotych. Wzrósł o 33 procent - przekazała Hennig-Kloska. Dodała, że jest to jeden z najwyższych wzrostów długu w Unii Europejskiej. Zdaniem posłanki Narodowy Bank Polski działa na niekorzyść złotego, a transakcje polegające na skupie i sprzedaży złota nazwała "spekulacyjnymi".
Program Hołowni
Obniżenie VAT-u, zawieszenie opłaty emisyjnej oraz zawieszenie ustawy o Polskim Ładzie — to propozycje ugrupowania Hołowni, które częściowo wykorzystał rząd w swojej tarczy antyinflacyjnej — przekazała Hennig-Kloska.
Ograniczenie osób z politycznego nadania w spółkach Skarbu Państwa, karencja urzędników oraz krajowy rejestr osób eksponowanych publicznie, który ma ułatwić weryfikację osób otrzymujących posady w spółkach SP - ogłosił poseł Polski 2050 Mirosław Suchoń.
Program zakłada "zielone światło" dla OZE oraz ułatwienia dla prosumentów i spółdzielni energetycznych. Ma to na celu uniknięcie blackoutów w polskiej sieci energetycznej.
Ugrupowanie Szymona Hołowni chce walczyć z białymi plamami transportowymi na mapie Polski przez inwestycje w kolej oraz transport lokalny.