Szczyt klimatyczny w cieniu kontrowersyjnego zdjęcia prywatnych odrzutowców
Brytyjski dziennik "Daily Mail" donosił w listopadzie 2021 roku, że "Tylko w niedzielę na lotnisku w Glasgow lądowały co najmniej 52 prywatne odrzutowce, w sumie w związku z COP26 do Szkocji przyleci 400 takich maszyn". Wszystko to już miało miejsce, a dziennik wyliczył, że flota prywatnych odrzutowców, które przywiozły dygnitarzy na szczyt COP26 do Szkocji, wyemitowała 13 tys. ton CO2. Dla porównania: to tyle, ile przez cały rok przy średniej konsumpcji wytworzy 1,6 tys. Brytyjczyków. Wspominana gazeta zaznacza, że podróże prywatnymi samolotami są znacznie bardziej szkodliwe dla środowiska niż loty komercyjnymi liniami, a zwłaszcza w porównaniu z transportem kolejowym czy drogowym.
Wpływ prywatnych odrzutowców na środowisko
Loty prywatnymi odrzutowcami, zwłaszcza starszej generacji, oznaczają dla środowiska potężne zanieczyszczenie. Problem z lotami gwiazd i kosztami dla nas wszystkich, z uwagi na emisję CO2 do atmosfery, wynika z tego, że często są to loty kompletnie nieuzasadnione – ani logicznie, ani ekonomicznie.
Na przykład gwiazda muzyki Taylor Swift dysponuje prywatnym odrzutowcem i w okresie od stycznia 2022 roku do 30 lipca 2022 roku odbyła 170 lotów o łącznym czasie 22 923 minuty. Prawie 16 dni była w powietrzu, a średnia długość jej lotów to 80 minut. Całkowita emisja CO2 w takim wypadku wynosi 8 293,54 ton, czyli aż 1184,8 razy więcej niż całkowita roczna emisja dwutlenku węgla dla przeciętnej osoby. Co ciekawe, najkrótszy zarejestrowany lot Taylor Swift w tym roku trwał zaledwie 36 minut. Mogła przejechać transportem kołowym lub koleją z Missouri do Nashville, co miałoby o wiele mniejszy wpływ na środowisko.
Na drugim miejscu wśród gwiazd najczęściej korzystających z prywatnych odrzutowców uplasował się bokser Floyd Mayweather, który odbył w 2022 roku 177 lotów i wyemitował za pomocą swojego prywatnego samolotu ponad 7 tys. ton CO2 – o 1011 razy więcej niż przeciętna osoba w ciągu roku. Podczas najkrótszego lotu Mayweather w zaledwie 10 minut w powietrzu wyemitował 1 tonę dwutlenku węgla.
Na podium wśród najczęściej latających prywatnymi samolotami gwiazd na świecie w 2022 roku znalazł się Jay-Z z liczbą 136 lotów i emisją niemal 7 tys. ton CO2.
Polscy celebryci i gwiazdy nie odstają od zagranicznych, jeśli chodzi o latanie prywatnymi odrzutowcami – na przykład Robert i Anna Lewandowscy, Wojciech Szczęsny z żoną Mariną czy piosenkarka Cleo.
Prywatny odrzutowiec jako najmniej ekologiczne źródło transportu
Prywatne loty kosztują nas sporo, choć nie pieniędzy. Nie odczuwamy w swoich kieszeniach straty, kiedy gwiazda muzyki, aktor czy polityk leci swoim prywatnym odrzutowcem na spotkanie czy koncert lub premierę filmu. Jednak musimy mieć świadomość, że prywatne loty mają bardzo duży udział w produkcji zanieczyszczeń do atmosfery. Każda podróż prywatnym samolotem "kosztuje" nas, a właściwie środowisko, w którym żyjemy, około dwóch ton CO2 na godzinę lotu. Dlatego jest to jedno z najmniej ekologicznych źródeł transportu.
Jest to tym bardziej paradoksalne, że wielu użytkowników prywatnych odrzutowców deklaruje, że idee ekologiczne są im szczególnie bliskie.