Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Ile za prąd? "Społeczeństwo takich podwyżek może nie zaakceptować"

296
Podziel się:

Bez hamowania cen rachunek za prąd może być potencjalnie wyższy o kilkadziesiąt procent. Społeczeństwo takich podwyżek może nie zaakceptować - powiedział Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki, w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Ile za prąd? "Społeczeństwo takich podwyżek może nie zaakceptować"
Prezes URE uważa, że skokowe podwyżki po odmrożeniu cen energii nie zostałyby "zaakceptowane przez społeczeństwo" (Licencjodawca)

Z końcem października upływa czas na złożenie do URE wniosków taryfowych przez spółki energetyczne, które sprzedają prąd i gaz. Dotychczas wpłynął jeden - od Polskiej Spółki Gazownictwa. Jak wyjaśnił Gawin, większość firmy składa je na ostatnią chwilę, bo "każdy kolejny dzień to zarazem więcej danych do estymacji sytuacji cenowej".

Prezes URE zwrócił uwagę, że coraz więcej firm sięga po kontrakty spotowe, zabezpieczając potrzebną ilość energii. Spada zaś liczba kontraktów długoterminowych i rocznych. - Zawsze szukamy rynkowego punktu odniesienia dla danego poziomu taryf - podkreślił, wskazując, że najważniejszym punktem odniesienia będą kontraktacje na Towarowej Giełdzie Energii (TGE).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Stać Cię na marzenia, czyli kredyt, leasing i najem od Volkswagen Financial Services Polska

O ile wzrosną rachunki za prąd?

Dziennik przypomniał, że w 2021 r. na TGE cena energii w kontraktach na 2022 r. wynosiła około 360 zł/MWh, a we wrześniu 2022 r. na kolejny rok już ponad 1781 zł/MWh. W tym roku poziom cen kontraktowych na 2024 r. to około 600 zł. Gawin zaznaczył, że przywołano ceny miesięczne, a URE ocenia średnią z całego roku.

Jego zdaniem w horyzoncie rocznym różnica w cenie nie jest już tak spektakularna. - Te różnice nie są już trzykrotne, lecz dwukrotne, lub nawet mniejsze - dodał Gawin. Według niego, bazując na średnich kosztach samej energii (a nie końcowej kwoty na rachunku) z danych do końca września, cena na 2024 r. kształtowałaby się na poziomie niewiele powyżej 700 zł/MWh. W przeliczeniu oznaczałoby to 70 gr/kWh. Czy taką stawkę klienci zobaczą na rachunkach za prąd?

Jeśli liczyć tylko i wyłącznie sam koszt pozyskania energii, który jest największą składową kosztów w taryfie, to można przyjąć takie założenie. Jednak to tylko cena giełdowa, a nie taryfowa, gdzie oceniamy także inne uwarunkowania. Musimy zatem pamiętać, że cena energii w taryfie może być inna - wyjaśnił Gawin.

Przypomniał, że rachunek za prąd to nie tylko koszty energii, ale też dystrybucji. Obie te składowe stanowią odpowiednio 50-60 i 40-50 proc. rachunku dla klienta. - Pragnę więc uspokoić: w przypadku całkowitego odmrożenia cen łączne opłaty za prąd – przy takich założeniach – nie będą dwukrotnie wyższe - podkreślił prezes URE.

Zamrożą ceny energii na 2024 r.?

Czy konieczne będzie zamrożenie cen energii na 2024 r.?

Niezależnie, czy podwyżki wyniosą 40, 50, 60 czy 70 proc., to mogą to być zwyżki kilkudziesięcioprocentowe, których społeczeństwo może nie zaakceptować. Z tego punktu widzenia pełne odmrożenie taryf na prąd jedną decyzją może być trudne do przyjęcia przez społeczeństwo - odpowiedział Rafał Gawin.

Jego zdaniem "jest co do tego pełne zrozumienie także wśród decydentów". - Podejmując inną decyzję, na przykład o stopniowym odmrażaniu cen prądu, musimy pamiętać, że same koszty pozyskania energii – względem 2022 r. – spadają i będą spadać. Musimy też pamiętać, że ceny energii mają znaczne przełożenie na inflację - stwierdził.

Podkreślił, że decyzja w tej sprawie należy do parlamentarzystów nowej kadencji. Pierwsze posiedzenie Sejmu zwołano na 13 listopada i wtedy też powinien zacząć się formalnie proces tworzenia rządu.

Ja mogę powiedzieć jedynie, że pełne jednorazowe odmrożenie cen energii nie byłoby akceptowalne społecznie. Moim zdaniem nie powinno się to odbyć gwałtownie i w jednym kroku - ocenił Rafał Gawin.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energia
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(296)
WYRÓŻNIONE
Prezydent2025
rok temu
Nie.ma żadnych podstaw do podwyżek cen prądu elektrycznego. Węgiel energetyczny krajowy ceny jak rok temu, uprawnienia do emisji CO2 w tej samej cenie. Chyba, że czegoś nie wiemy. Nawet bez tarcz dla wielkiej czwórki firm energetycznych miałyby one w 2023 roku zyski.
Zibi
rok temu
Średnia cena za energię z faktury to 1,40 zł/kWh z tymi dodatkowymi opłatami! Te wszystkie PiSowskie tarcze to jedno wielkie oszustwo!!!
Paweł
rok temu
Ceny węgla spadły a prąd drożeje, Ceny paliwa, gazu spadły, dużo taniego zboża wjechało do Polski a chleb drogi. Wszyscy chcą się nachapać i dlatego ceny tak rosną.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (296)
Nikt
rok temu
Jedno wyjście tu widzaiane pozbycie się całej tej władzy
Trk
rok temu
Szybko, szybko do korytka, bo trzeba spłacić sponsorów a jak będzie źle to wiadomo czyja wina: Kaczyńskiego. Tak było 12 lat temu codziennie i w TVN i Polsat i w TVP. Ale kto to pamięta?
Szkoda
rok temu
Będziemy mówili PO = drożyzna. Donald obiecał że będzie lepiej a ciemny lud uwierzył. PiS przynajmniej spełnił obietnice i dalej byłoby dobrze.
Taka prawda
rok temu
Prąd sam w sobie nie podrożał. To politycy windują ceny wspólnie i w porozumieniu bez względu na nazwę partii…
Majka
rok temu
napisz, ile PO zostawiło długu i nic nie zrobiła dla Polaków tylko dla siebei. Widzisz różnicę !!!!!!!!!, więc nir powielaj takich głupot
...
Następna strona