Impeachment. Jak wygląda procedura usunięcia prezydenta USA z urzędu?
Impeachment jest oskarżeniem wysokiego dostojnika państwowego, np. prezydenta, wiceprezydenta lub ministra, o popełnienie czynu zabronionego.
W historii USA tylko dwaj prezydenci zostali oskarżeni na drodze impeachmentu. Byli to Andrew Johnson oraz Bill Clinton. Ostatecznie obaj zostali uniewinnieni i ukończyli swoje kadencje. Richard M. Nixon zrezygnował z prezydentury w 1974 roku, aby uniknąć oskarżenia.
Sama procedura impeachmentu składa się z kilku skomplikowanych etapów:
- Sprawdzenie działań prezydenta przez sześć różnych komisji Izby Reprezentantów
- Na podstawie działań komisji Izba Reprezentantów i ta właśnie komisja określa, które paragrafy z procedury impeachmentu zastosuje wobec prezydenta
- Komisja przedstawi je całej Izbie Reprezentantów i nastąpi głosowani
- Przeniesienia procedury do Senatu - wyższej izby amerykańskiego Kongresu
- Proces i postawienie prezydenta przed Kongresem
- Zakończenie postępowania i głosowanie
Impeachment. Donald Trump na celowniku Demokratów
Liderka Demokratów Nancy Pelosi ogłosiła we wtorek 24 września wszczęcie procedury impeachmentu w sprawie Donalda Trumpa. Jednocześnie ostatnich dniach coraz więcej członków tego stronnictwa opowiada się poparciem jej wniosku. Chociaż wezwania do wszczęcia przez Kongres procedury impeachmentu rozlegają się od początku jego kadencji (styczeń 2017 - red.), dopiero teraz pojawiła się perspektywa jej faktycznego wdrożenia.
Procedura ta jest uruchamiana ze względu na podejrzenie wywierania nacisków przez administrację Trumpa na prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego w celu zaszkodzenia politycznemu rywalowi Joe Bidenowi. Zgodnie z doniesieniami prezydent USA miał grozić Ukrainie odwołaniem pomocy wojskowej, jeżeli władze nie rozpoczną śledztwa wymierzonego wobec Bidena i jego syna, jako powód wskazując podejrzenia o korupcję.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl