Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Agnieszka Zielińska
Agnieszka Zielińska
|

Imperium Gołębiewskiego. To wyzwanie dla rodziny, ale sukces jest w zasięgu

48
Podziel się:

Duża skala i rozmach zawsze były mocną stroną hoteli Tadeusza Gołębiewskiego. Dziś tego typu hotele, które oferują wiele różnych atrakcji, przeżywają renesans. - Takie obiekty krytykują zwykle ci, którzy do nich nie jeżdżą – mówią eksperci w rozmowie z money.pl. Inni dodają, że kontynuacja hotelowego biznesu może być dla rodziny zmarłego biznesmena jednak sporym wyzwaniem.

Imperium Gołębiewskiego. To wyzwanie dla rodziny, ale sukces jest w zasięgu
Częściowe otwarcie hotelu w Pobierowie planowane było pierwotnie w czerwcu (Agencja Gazeta, foto-szczecin)

Rozmach i duża skala to cechy charakterystyczne dla wszystkich hoteli zmarłego biznesmena. Hotel w Pobierowie, pomimo że nie jest jeszcze oddany do użytku, okrzyknięto już "małym Dubajem". Ogromne wrażenie robi zarówno gigantyczny hol, ogromne akwarium, jak i kuchnia. A także park wodny z saunami, grotami solnymi i tężniami oraz baseny na zewnątrz i wewnątrz budynku.

Tego typu gigantyczne kompleksy hotelowe na świecie są jednak nieodłącznym elementem masowej turystyki. W Hiszpanii, Egipcie czy Grecji to standard. Tymczasem w Polsce wciąż budzą emocje.

Na tle zagranicznych kurortów blisko 1100 pokoi w hotelu w Pobierowie nie robi większego wrażenia. Co nie zmienia faktu, że zarządzanie takim obiektem, może być sporym wyzwaniem.

Po śmierci biznesmena, gdy niemal od razu pojawiły się pytania o to, co stanie się z hotelowym biznesem Tadeusza Gołębiewskiego, jego najbliżsi szybko ucięli spekulacje, informując, że pozostanie w rękach rodziny.

Zapytaliśmy ekspertów z branży hotelowej, jakie szanse i wyzwania się z tym wiążą

Na polskim rynku dominują rodzinne grupy hotelowe

- Rodzinie trudno będzie kontynuować ten biznes, bo Tadeusz Gołębiewski sam ręcznie wszystkim sterował. Ponadto jest to bardzo rozległy interes, dlatego trudno będzie nim zarządzać – mówi w rozmowie z money.pl właściciel jednej z dużych hotelowych sieci.

Z kolei Katarzyna Tęcza, ekspertka rynku hotelowego w firmie Walter Herz ocenia, że zarządzanie biznesem hotelowym, który już działa, to w zasadzie już tylko kontynuacja. - Wystarczy tego nie zepsuć – mówi. Zwraca jednocześnie uwagę, że na rynku w Polsce działają już z sukcesami inne rodzinne grupy hotelowe.

Przypomnijmy - z rankingu miesięcznika "Hotelarz" z 2019 r., czyli sprzed okresu pandemii, wynika, że wśród największych sieci hotelowych działających w Polsce, znajdują się rodzinne firmy.

W tej grupie znajduje się m.in. Zdrojowa Hotels, (w 2019 r. na drugim miejscu pod względem wielkości przychodów Polsce). A także m.in. grupa Arche, hotele SPA Dr Irena Eris oraz Bachleda Group.

- Fakt, że biznes hotelowy prowadzi rodzina, nie stanowi żadnej przeszkody, bo na świecie większość przedsiębiorców w tym segmencie rynku stanowią właśnie hotele rodzinne. Kontynuacja takiego biznesu jest także konsekwencją prowadzenia dojrzałego biznesu. Trzymamy więc kciuki za rodzinę Tadeusza Gołębiewskiego, aby przejęli jego całą energię – komentuje Katarzyna Gierczak Grupińska, prezeska Fundacji Firmy Rodzinne.

Wzrost kosztów energii uderzył głównie w małe hotele

Zdaniem ekspertów, rodzinie Tadeusza Gołębiewskiego może także sprzyjać fakt, że w Polsce powróciła moda na wypoczynek w dużych hotelach, które oferują wiele atrakcji w ramach jednego obiektu.

- Większość nowych hotelowych obiektów, które mają po kilkaset pokoi, nie narzeka na brak obłożenia. W hotelu Cristal Mountain w Wiśle zazwyczaj są dzikie tłumy, podobnie jest w hotelu Blue Marine Mielno, którego skala jest nieco mniejsza, ale obiekt cieszy się cały czas nieustającym powodzeniem – mówi Marlena Kosiura, ekspertka portalu "Inwestycje w Kurortach".

Jej zdaniem, nie wszyscy preferują wypoczynek w hotelowych molochach, co nie oznacza, że to zły biznes. – W Polsce jest grupa ludzi, która lubi w ten sposób wypoczywać i zarazem mieć na miejscu dużo atrakcji. Dlatego Pobierowo, jeżeli zostanie oddane do użytku, na pewno będzie dobrym przedsięwzięciem – prognozuje.

Jacek Tokarski, ekspert rynku hotelowego oraz partner i właściciel firmy HIDA (Hotel Investment & Development Advisory), uważa z kolei, że siła marki hoteli Gołębiewski zawsze polegała na dużej skali. - Tego typu hotele najczęściej krytykują ci, którzy do nich nie jeżdżą - mówi.

Jego zdaniem, plusem takich obiektów jest również to, że ich właściciele mają więcej możliwości szukania oszczędności. To o tyle istotne, że wzrost kosztów energii uderzył głównie w małe hotele.

Dalszy ciąg pod materiałem wideo

Zobacz także: Dzień z Mistrzem. Kamil Otowski: Najważniejsze, by dać sobie szansę

- Obecnie powraca moda na duże hotele, mające bogatą, dodatkową ofertę. W tego typu obiektach, gdzie jest np. basen z aquaparkiem, często brakuje wolnych miejsc – twierdzi ekspert.

Marek Łuczyński, prezes Polskiej Izby Hotelarzy, dodaje, że historia w pewnym sensie znowu zatoczyła koło. Polacy mogą ponowie powrócić do wypoczywania w dużych obiektach, gdzie czują się bezpiecznie.

- Jeśli w hotelowej ofercie są zarówno zajęcia dla dzieci, jak i dorosłych, wówczas nie ma praktycznie potrzeby ruszania się miejsca. Każdy w takim obiekcie znajdzie coś dla siebie. W tym kontekście może się okazać, że Tadeusz Gołębiewski był trochę wizjonerem, bo takie obiekty, jak Pobierowo, mogą cieszyć się dużą popularnością – komentuje.

Tegoroczne obłożenie hoteli może być niższe niż rok temu

Alex Kloszewski, partner zarządzający spółki Hotel Professionals, również uważa, że sukces tzw. wielkoskalowych hoteli, czyli oferujących ponad 500 pokoi, zależy w dużej mierze od odpowiednio dobranej oferty usług dodatkowych.

- Aby wypełnić taki obiekt, niezbędne jest zapewnienie gościom różnorodnych całorocznych atrakcji oraz szerokiej oferty gastronomicznej. Ich oferta nie może więc ograniczać się do SPA i siłowni. Powinna być na tyle zdywersyfikowana, aby przyciągnąć do obiektu gości ze wszystkich segmentów — rodziny z dziećmi, pary, grupy znajomych, a z drugiej strony konferencje, imprezy integracyjne, wesela i inne wydarzenia, gwarantując stabilne wyniki również poza wysokim sezonem — komentuje.

Dlatego jego zdaniem, wyzwania, jakie stoją przed takimi obiektami, nie kończą się tylko na ich ofercie. Ich sukces zależy więc w dużej mierze od jakości ich zarządzania.

- Większość hoteli tego typu, to obiekty należące do prywatnych właścicieli i ich rodzin, którzy zajmują się również ich zarządzaniem. Brak zrozumienia kompleksowości organizmu hotelowego może jednak przynieść właścicielom nawet 100-200 tys. straty korzyści każdego dnia. Biznes hotelowy jest niezwykle złożony. Hotel "żyje" 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu i przez cały ten czas jego zespół musi być gotowy na różne sytuacje – dodaje Alex Kloszewski.

Adam Pasternak z firmy Lege Restrukturyzacje uważa natomiast, że tegoroczne wakacje mogą być trudne dla hotelowej branży.

– Sytuacja ekonomiczna w Polsce w ubiegłym roku była dużo lepsza. Dzięki temu branża hotelowa mogła złapać trochę oddechu, pomogło także wsparcie z tarcz antykryzysowych, które umożliwiły przetrwanie wielu hotelowych obiektom. Jednak obecnie mamy inną sytuację, ceny energii idą w górę, co powiększa koszty funkcjonowania każdego biznesu, zarówno jeśli chodzi o utrzymanie obiektów, jak i pracowników – mówi Adam Pasternak.

Dodaje, że ma to również wpływ na wzrost cen usług, co może odbić się także na hotelowym biznesie. - Już pojawiają się informacje, że tegoroczne obłożenia hoteli są dużo niższe niż w ubiegłym roku. Niektórzy prognozują także, że szczyt tegorocznego sezonu turystycznego będzie w tym roku przesunięty. Dlatego moim zdaniem jest jeszcze za wcześnie, aby wyciągać wnioski, i formułować prognozy na temat dalszej kondycji hotelowej branży – podsumowuje.

Agnieszka Zielińska, dziennikarka money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(48)
WYRÓŻNIONE
ANDRZEJEK
3 lata temu
Myślę, że Pan Obajtek pomógłby chętnie zagospodarować nieruchomości, może przy drobnej pomocy Mateusza
Jola
3 lata temu
A ja trzymam ✊✊✊za rodzine, wierze ze nie zaprzepaszczą takiej schedy po ojcu i mężu!! Zrobią wszystko żeby ojcowizna przetrwała na jak najwyższym poziomie. Zawsze mogą zatrudnić menadżerów którzy im pomogą, bo rozumiem ze nie wszyscy maja ta intuicje do zarządzania ( nie mylić z wykształceniem) bo to nie idzie w parze!!!!
Turysta
3 lata temu
Tak nie korzystałem z tak dużych obiektów hotelowych , zazwyczaj to był namiot bez materaca w śpiworze bo materac dziurawy i schodzi powietrze cholera jasna . Ale w tym roku kupię nowy materac a ten stary wywalę o tak zrobię .
NAJNOWSZE KOMENTARZE (48)
Dmx29
3 lata temu
Byłem teraz w Karpaczu w hotelu i powiem jedno 80 % załogi to ukraina nie dogadasz się na śniadaniu hotel juz zaczyna straszyć starością zieleń i inne zeczy zniszczone baseny brudne jacuzzi wentylacja do wymiany i brak zimnej wody w pokojach jak na hotel z 4 gwiazdkami daje 2
Brc
3 lata temu
W Mikołajkach żaden luksus. Byłam tydzień temu. W pokojach i na korytarzach strasznie gorąco, brak klimatyzacji. Wystrój z przed lat. W sali posiłków głośno jak w ulu. Nie można w spokoju zjeść a do tego cena bardzo wysoka.
normalny
3 lata temu
Mam nadzieję , że rozwalą te straszne budowle do fundamentu i nasadzą las !!
xfdgbsr
3 lata temu
Jak pogonią tego dyzmę, dyra Liseckiego (hotel w Białymstoku) to wróżę im i życzę, nie mniej niż samych sukcesów.
Brawo
3 lata temu
"Takie obiekty krytykują zwykle ci, którzy do nich nie jeżdżą" --- czyli mówiąc wprost: gołodopce i liczykrupy. A tacy w biznesie się nie liczą. SZACUNEK dla Pana Gołębiewskiego, budując hotele w pewnym sensie podnosił poprzeczkę dla tego leniwego i roszczeniowego narodu.
...
Następna strona