Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

Są najnowsze dane o inflacji bazowej. Znowu mamy rekord

530
Podziel się:

Inflacja bazowa (z wyłączeniem cen żywności i energii) w grudniu 2022 r. wyniosła w Polsce 11,5 proc. wobec 11,6 proc. prognozy. To najwyższy odczyt w XXI wieku.

Są najnowsze dane o inflacji bazowej. Znowu mamy rekord
Prezes NBP Adam Glapiński (FORUM, Jacek Szydlowski)

Jak podał NBP, w relacji rok do roku inflacja bazowa:

  • po wyłączeniu cen administrowanych (podlegających kontroli państwa) wyniosła 17,1 proc., wobec 18,1 proc. miesiąc wcześniej;
  • po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych wyniosła 15,0 proc., wobec 15,0 proc. miesiąc wcześniej;
  • po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 11,5 proc., wobec 11,4 proc. miesiąc wcześniej;
  • tzw. 15-proc. średnia obcięta, która eliminuje wpływ 15 proc. koszyka cen o najmniejszej i największej dynamice, wyniosła 14,4 proc., wobec 14,5 proc. miesiąc wcześniej.

Inflacja bazowa w grudniu rekordowa, jednak odczyt podobny do listopadowego

"Całkiem pozytywne informacje, wypłaszcza się" – skomentowali te dane analitycy domu maklerskiego XTB.

W listopadzie 2022 r. inflacja bazowa (po wyłączeniu cen żywności i energii) wyniosła 11,4 proc. To był do tej pory najwyższy odczyt w XXI wieku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Program Money.pl 10.01 | Skumulowana inflacja do 2025 r. może wynieść 42 proc. "Kardynalny błąd NBP"

Wcześniej poznaliśmy dane o inflacji CPI (tzw. konsumenckiej) w grudniu. Jak podał GUS, wyniosła ona 16,6 proc. To lekki spadek po rekordowym odczycie w listopadzie (17,5 proc.).

Inflacja bazowa pokazuje zmiany tych cen, na które NBP ma wpływ

Zdaniem NBP, to jednak inflacja bazowa z wyłączeniem cen żywności i energii pokazuje "tendencje cen tych dóbr i usług, na które polityka pieniężna prowadzona przez bank centralny ma relatywnie duży wpływ".

"Ceny energii (w tym paliw) są bowiem ustalane nie na rynku krajowym, lecz na rynkach światowych, czasem również pod wpływem spekulacji. Ceny żywności w dużej mierze zależą m.in. od pogody i bieżącej sytuacji na krajowym i światowym rynku rolnym" – czytamy na stronach NBP.

Inflacja w Polsce osiągnie szczyt na początku 2023 r.

Jak podkreślili w poniedziałkowym raporcie eksperci z ING Banku Śląskiego, szczyt inflacji nadal pozostaje przed nami i wypadnie w lutym 2023 r.

"Wprawdzie za sprawą polityki cenowej głównego gracza na rynku paliw udało się uniknąć skokowego wzrostu cen benzyny z początkiem roku, kiedy VAT na paliwa wzrósł z 8 proc. do 23 proc., jednak w styczniu czekają nas związane z wyższymi stawkami podatków pośrednich podwyżki cen energii dla gospodarstw domowych. Początek roku to także tradycyjnie moment aktualizacji cenników przez firmy, więc cześć presji inflacyjnej z poprzednich miesięcy znajdzie odzwierciedlenie we wzroście cen na początku 2023 r." – stwierdzają analitycy z ING.

Jak wskazują, w niektórych sektorach gospodarki bariera słabego popytu zbyt słabo działa, aby zapobiec dużym wzrostom cen i także ceny quasi-regulowane wzrosną. Przykładem z ostatnich tygodni są m.in. podwyżki cen biletów kolejowych.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(530)
WYRÓŻNIONE
Hmm
2 lata temu
Nie sądziłem, że dożyje czasów, gdy banda pisowskich laików będzie wmawiała ciemnej masie, że cudem gospodarczym jest ponad 15 % inflacja
jan
2 lata temu
Trwa potężna przecena gazu na rynkach - już 60 euro (282 zł) za MWh. To 31% niżej niż w przededniu wojny i 81 % niżej niż w sierpniu. Tymczasem w cenniku Orlenu dla biznesu nadal... 793zł. Firmy padają, ludzie tracą pracę, a Orlen wesoło "robi wyniki
8 gwiazdek
2 lata temu
Brawa dla tłuściocha, Polska w ruinie ziszcza się po 7. latach nierządu Dojnej Zmiany zwanej też mafią Kaczora
NAJNOWSZE KOMENTARZE (530)
Aaaaaa
2 lata temu
Nigdy wiecej tuska, nigdy.
Radzymin
2 lata temu
Podatki dosłownie jak w Warszawie, przy drogach robią rowy niby odwadniające by w zimie wpadały do nich samochody. Podczas małego deszczu rowy są pełne wody przez kilka dni. Nie wiesz czy to kałuża na pobocze czy nieoznaczony i niezabezpieczony rów pułapka. Bardzo łatwo wjedziesz na pułapkę burmistrza. Jaki burmistrz taka gmina. Jaki lub jaka sołtys klakier takie gospodarowanie. Workami z korą rowu nie zasypiesz.
jaan
2 lata temu
Tak tylko spytam. Gdzie są rezerwy strategiczne? Kraj pełen węgla, ale w ziemi. Gdzie jest 20 mln to rezerw? Na zakup tej rezerwy wystarczyłoby 10 mld zł. Gdzie jest cukier? Powinno być minimum 1 mln ton x 2,5zł/kg = 2,5 mld zł. Kiedy ropa notowała bardzo niskie ceny, to proponowałem, by zakupić jej maksymalnie dużo, nawet z opóźnionymi dostawami. Nasi spece od rynku ropy są lepsi, bo chyba nic nie kupili. Rezerwy strategiczne, to regulator cen rynkowych oraz zapas na wypadek konfliktu zbrojnego. My wolimy rozdawać pieniądze. Jedynie NBP poczynił zakupy złota, a to był dobry ruch.
Jarko
2 lata temu
Przez to co się dzieje teraz w PL ledwo mi firma przędzie, muszę korzystać z usług faktoringu (efaktor), żeby przetrwać. Kiedy to się skończy..
Adul
2 lata temu
Rząd niech już się zaczyna pakować
...
Następna strona