Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Robert Kędzierski
Robert Kędzierski
|

Inflacja najniższa od lat. Ale z cenami zacznie dziać się coś niepokojącego

39
Podziel się:

Inflacja w Polsce osiągnęła w marcu br. 1,9 proc. r/r, zaskakując analityków pozytywnie i schodząc do celu NBP po raz pierwszy od pięciu lat. Ekonomiści Banku Pekao spodziewają się jednak, że na koniec roku wskaźnik wzrostu cen ponownie zbliży się do 4,5 proc. Dlaczego?

Inflacja najniższa od lat. Ale z cenami zacznie dziać się coś niepokojącego
Ceny w Polsce znów mogą rosnąć (GETTY, Bloomberg)

Marcowy odczyt inflacji CPI na poziomie 1,9 proc. rok do roku okazał się niższy od prognoz analityków Banku Pekao (2,0 proc. ) i konsensusu rynkowego (2,1 proc. ). "To minimum tego roku i najniższy odczyt od 5 lat" - podkreślają ekonomiści banku w najnowszym raporcie. Zauważają, że inflacja ponownie zaskoczyła "dezinflacyjną siłą", schodząc wyraźnie poniżej celu inflacyjnego NBP (2,5 proc. ). W porównaniu do lutego ceny konsumpcyjne wzrosły w marcu o 0,2 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Greenpact - rozmowa z Jolantą Okońska-Kubica

Inflacja spada, ale płace wciąż rosną w tempie 10-12 proc.

Zdaniem ekspertów Pekao, na niższy od oczekiwań marcowy odczyt wpłynęła przede wszystkim żywność. "Dużą rolę odegrała w tym niższa od oczekiwań presja ze strony cen żywności. Wpływają na to zarówno czynniki globalne: niskie ceny surowców rolnych, nawozów, pasz czy energii, co przekłada się na niższe koszty produkcji rolnej i dalej finalnie na detaliczne ceny żywności" - tłumaczą.

Według banku zaskoczeniem jest także zaostrzająca się cenowa rywalizacja między sieciami dyskontowymi. W rezultacie ceny żywności i napojów bezalkoholowych spadły w marcu drugi miesiąc z rzędu (o 0,2proc. m/m), a rdr były wyższe jedynie o 0,2proc.

Bank Pekao szacuje, że inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, obniżyła się w marcu do 4,6-4,7 proc. r/r z 5 proc. r/r w lutym. W ujęciu miesięcznym ceny bazowe wzrosły o ok. 0,4 proc. "Także tutaj bieżąca presja jest zdecydowanie niższa niż rok temu, ponieważ szoki zewnętrzne, które wpływały na nią w ostatnich latach – takie jak szok energetyczny czy podażowy - wygasły" - czytamy.

Ekonomiści Pekao zwracają jednak uwagę, że dynamika płac utrzymuje się na podwyższonym poziomie, co oddala perspektywę trwałego powrotu inflacji do celu.

Inflacja odbije w drugim półroczu

Analitycy banku spodziewają się, że w okolicach celu inflacyjnego pozostaniemy do czerwca. Z kolei kształt ścieżki inflacyjnej w drugiej połowie roku będzie mocno zależny od decyzji regulacyjnych dot. taryf energetycznych. "Na koniec 2024 r. inflacja odbije do ok. 4-4,5 proc. r/r, ale odbicie to będzie oparte głównie na czynnikach niebazowych" - prognozują.

Przy takich perspektywach szanse na obniżki stóp procentowych NBP w tym roku są ich zdaniem minimalne. "RPP nie zmieni swojego bazowego scenariusza biorąc pod uwagę niepewność dot. regulowanych cen energii (na które RPP zwraca dużą uwagę) oraz oczekiwane odbicie inflacji w II połowie roku. Dalej zakładamy, że stopy procentowe NBP pozostaną bez zmian przez cały 2024 r." - konkludują ekonomiści Banku Pekao.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(39)
WYRÓŻNIONE
Zico
7 miesięcy temu
Na mieszkanie i najtańsze auto elektryk będzie stać tylko najbogatszą klasę polską. Reszta do tramwajów, autobusów i wynajęte mieszkania. Alternatywa to kredyt na spłatę do końca życia. Alleluja.
Proste
7 miesięcy temu
Nie jeść, nie prać, nie myć się, nie włączać światła. Przy świeczce żreć z puszek, jak się kapitalizmu zachciało.Pod pierzynę i dzieci robić.
stwww
7 miesięcy temu
ciekawe te wyliczenia i prognozy inflacyjne, nauczyciele dostali 30% podwyżki, budżetówka 20%, emeryci 12% a inflacji nie ma, to co to jest jak nie inflacja?
NAJNOWSZE KOMENTARZE (39)
Justyna
7 miesięcy temu
Portal księgowy Wiedza i Praktyka to skarbnica wiedzy. Artykuły są pisane przystępnym językiem, co sprawia, że nawet skomplikowane tematy stają się zrozumiałe dla szerokiego grona odbiorców, polecam
Dgfg
7 miesięcy temu
Podrożało nie o 5% a 15 % chleb przed świętami kupywalem po 4,99 dziś 5.75 zł widać już jak ta benzyna nie może spaść na 5,18zl
Taka prawda
7 miesięcy temu
GUS ustawowo podlega bezpośrednio pod premiera. Takie policzą procenty jak premier każe.
Ekonomista
7 miesięcy temu
Paliwa podrożały. Od 1 kwietnia podwyżka VAT na żywność. Od połowy roku podwyżka cen energii elektrycznej a na jesień ogrzewania. Czyli wszystkich najbardziej inflacjogennych czynników. Nie ma NAJMNIEJSZYCH PRZESŁANEK KU TEMU ABY INFLACJA MIAŁA POZOSTAĆ NA OBECNYM POZIOMIE. Należy się spodziewać, że ceny w ciągu najbliższego roku wystrzelą w kosmos.
Binladen
7 miesięcy temu
A inflacja nie podskoczy powyżej 5% no bo wiadomo emeryci by mieli rewaloryzację.
...
Następna strona