Marcowy odczyt inflacji CPI na poziomie 1,9 proc. rok do roku okazał się niższy od prognoz analityków Banku Pekao (2,0 proc. ) i konsensusu rynkowego (2,1 proc. ). "To minimum tego roku i najniższy odczyt od 5 lat" - podkreślają ekonomiści banku w najnowszym raporcie. Zauważają, że inflacja ponownie zaskoczyła "dezinflacyjną siłą", schodząc wyraźnie poniżej celu inflacyjnego NBP (2,5 proc. ). W porównaniu do lutego ceny konsumpcyjne wzrosły w marcu o 0,2 proc.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Inflacja spada, ale płace wciąż rosną w tempie 10-12 proc.
Zdaniem ekspertów Pekao, na niższy od oczekiwań marcowy odczyt wpłynęła przede wszystkim żywność. "Dużą rolę odegrała w tym niższa od oczekiwań presja ze strony cen żywności. Wpływają na to zarówno czynniki globalne: niskie ceny surowców rolnych, nawozów, pasz czy energii, co przekłada się na niższe koszty produkcji rolnej i dalej finalnie na detaliczne ceny żywności" - tłumaczą.
Według banku zaskoczeniem jest także zaostrzająca się cenowa rywalizacja między sieciami dyskontowymi. W rezultacie ceny żywności i napojów bezalkoholowych spadły w marcu drugi miesiąc z rzędu (o 0,2proc. m/m), a rdr były wyższe jedynie o 0,2proc.
Bank Pekao szacuje, że inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, obniżyła się w marcu do 4,6-4,7 proc. r/r z 5 proc. r/r w lutym. W ujęciu miesięcznym ceny bazowe wzrosły o ok. 0,4 proc. "Także tutaj bieżąca presja jest zdecydowanie niższa niż rok temu, ponieważ szoki zewnętrzne, które wpływały na nią w ostatnich latach – takie jak szok energetyczny czy podażowy - wygasły" - czytamy.
Ekonomiści Pekao zwracają jednak uwagę, że dynamika płac utrzymuje się na podwyższonym poziomie, co oddala perspektywę trwałego powrotu inflacji do celu.
Inflacja odbije w drugim półroczu
Analitycy banku spodziewają się, że w okolicach celu inflacyjnego pozostaniemy do czerwca. Z kolei kształt ścieżki inflacyjnej w drugiej połowie roku będzie mocno zależny od decyzji regulacyjnych dot. taryf energetycznych. "Na koniec 2024 r. inflacja odbije do ok. 4-4,5 proc. r/r, ale odbicie to będzie oparte głównie na czynnikach niebazowych" - prognozują.
Przy takich perspektywach szanse na obniżki stóp procentowych NBP w tym roku są ich zdaniem minimalne. "RPP nie zmieni swojego bazowego scenariusza biorąc pod uwagę niepewność dot. regulowanych cen energii (na które RPP zwraca dużą uwagę) oraz oczekiwane odbicie inflacji w II połowie roku. Dalej zakładamy, że stopy procentowe NBP pozostaną bez zmian przez cały 2024 r." - konkludują ekonomiści Banku Pekao.