Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował szczegółowe dane o inflacji CPI za wrzesień 2022. Według nich ceny towarów i usług konsumpcyjnych w ubiegłym miesiącu były o 17,2 proc. wyższe niż rok wcześniej. W stosunku do sierpnia tego roku ceny wzrosły o 1,6 proc. Odczyt jest zgodny z wcześniejszym, szybkim szacunkiem GUS.
Inflacja CPI za wrzesień 2022
Jak podaje GUS w piątkowym raporcie, we wrześniu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku ceny wzrosły o 17,2 proc. przy wzroście cen towarów o 18,7 proc. i usług o 12,5 proc. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 1,6 proc. - w tym towarów o 1,7 proc. i usług o 1,3 proc.
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych
Jak czytamy w raporcie GUS, we wrześniu tego roku w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie mieszkania (o 2,4 proc.), żywności (o 1,7 proc.) oraz odzieży i obuwia (o 4,8 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,64 pkt proc., 0,42 pkt proc. i 0,19 pkt proc. Niższe ceny w zakresie transportu (o 1,5 proc.) obniżyły ten wskaźnik o 0,15 pkt proc.
W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie mieszkania (o 26,0 proc.), żywności (o 20 proc.), transportu (o 16,4 proc.), restauracji i hoteli (o 17,8 proc.) oraz rekreacji i kultury (o 13,9 proc.) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 6,50 pkt proc., 4,78 pkt proc., 1,61 pkt proc., 0,86 pkt proc. i 0,85 pkt proc.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wzrost cen we wrześniu 2022. Co drożało najmocniej?
"Wzrost cen żywności i edukacji znacząco podniósł inflację we wrześniu. Szanse na spadek w październiku są małe z uwagi na podwyżki taryf na ciepło w dużych miastach. Szczyt inflacji przypadnie na luty" - mówi Jakub Rybacki, analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), cytowany w komentarzu przesłanym do naszej redakcji.
"Chociaż trendy na światowych rynkach (FAO) ustabilizowały się, oczekujemy kontynuacji tego trendu, za sprawą rosnących kosztów przetwórstwa" - komentują na Twitterze analitycy PKO BP, największego banku w Polsce.
Szczyt inflacji wciąż przed nami
Według analityków banku Pekao scenariusz inflacji w formacji "płaskowyżu" w drugiej połowie 2022 r. trzeba odłożyć na półkę. Przewidują, że do końca roku inflacja będzie rosnąć. Zaznaczają, że dalej zostajemy przy prognozie, że szczyt inflacji w tym cyklu zobaczymy w lutym powyżej 20 proc. rok do roku.
"Dopóki jednak ceny energii nie zawrócą (w całej gospodarce) duża dezinflacja nie nadejdzie" - komentują na Twitterze ekonomiści mBanku.