Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

Inflacja w lutym w strefie euro powyżej oczekiwań

168
Podziel się:

Inflacja rok do roku w lutym 2023 r. w strefie euro wyniosła 8,5 proc. wobec 8,2 proc. prognozy i 8,6 proc. odnotowanych miesiąc wcześniej.

Inflacja w lutym w strefie euro powyżej oczekiwań
Inflacja w strefie euro nie chce hamować zgodnie z oczekiwaniami (Getty, Nicolas Economou)

Miesiąc do miesiąca w lutym 2023 r. ceny w strefie euro wzrosły o 0,8 proc., gdy w styczniu odnotowano spadek o 0,2 proc.

Inflacja w strefie euro nie odpuszcza. Odczyty wciąż wysokie

Inflacja bazowa w strefie euro (z wyłączeniem cen żywności i energii) w lutym 2023 r. wyniosła 5,6 proc. r/r (wobec 5,3 proc. prognozy i 5,3 proc. miesiąc wcześniej) oraz 0,8 proc. m/m (wobec -0,8 proc. m/m w styczniu).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Chorwacja w strefie euro. Co z cenami?

W środę poznaliśmy dane o lutowej inflacji w największej gospodarce strefy euro, Niemczech. Inflacja w lutym u naszego zachodniego sąsiada wyniosła 8,7 proc. r/r wobec 8,5 proc. prognozy. Miesiąc do miesiąca ceny wzrosły o 0,8 proc. (wobec prognozy na poziomie 0,5 proc.).

Wcześniej okazało się, że w lutym inflacja nieco przyspieszyła również we Francji (do 6,2 proc.) i w Hiszpanii (do 6,1 proc.).

Euro może dalej się umacniać, w środę zyskiwał też polski złoty

Zdaniem Łukasza Zembika z Oanda TMS Brokers te dane, pokazujące uporczywość inflacji, w obecnej sytuacji sprzyjają umocnieniu się euro.

"Od poniedziałku widać odreagowanie na głównej parze walutowej. Kurs euro do dolara zdołał urosnąć z poziomu 1,053 i zbliżyć się do 1,07" – podkreśla ekspert. Jak zauważa, w środę umacniał się także polski złoty i inne waluty naszego regionu, w rezultacie dzisiejszych danych oczekiwania co do stóp procentowych EBC mogą zostać ponownie skorygowane w górę.

Jak podkreślił w wywiadzie opublikowanym w poniedziałek główny ekonomista EBC Philip Lane, w strefie euro widać już jednak skutki podwyższania stóp, a firmy są pod silną presją cenową z Chin, co może przyspieszyć procesy dezinflacyjne.

EBC podwyższy stopy procentowe również w marcu 2023 r.

Lane nie ma jednak wątpliwości, że dane, które poznaliśmy od ostatniego posiedzenia EBC, zmuszają do podtrzymania oceny, że w marcu konieczna jest podwyżka stóp w strefie o kolejne 50 punktów bazowych do 3,5 proc. głównej stopy. Takiej podwyżki spodziewa się też rynek.

Sytuacja w strefie euro jest także kluczowa dla Polski. Po pierwsze, jest to nasz kluczowy partner handlowy. Po drugie, od kursu euro do dolara w ostatnim czasie w dużej mierze zależy także pozycja naszego złotego.

Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(168)
WYRÓŻNIONE
Anabel
2 lata temu
Za te 10% różnicy odpowiada Kaczyński, Zmorawiecki, Bezmajtek i Jastrzombglapa Glapiński.
lpp
2 lata temu
A w Polsce 18%. I to jest miara głupoty, nieudolności i złodziejstwa PiSu.
Brawo PiS
2 lata temu
jesteśmy od nich lepsi o ponad 10% - oficjalnie Bo nieoficjalnie o 40%
NAJNOWSZE KOMENTARZE (168)
Niki
2 lata temu
My jesteśmy lepsi od Niemcow u nas inflacja 18.5%, emeryci tak się cieszą bo mają wysokie ceny , ale dostali podwyżki emerytur , które nie rekompensują inflacji ale i tak popierają ten kretyński rząd.
jaro
2 lata temu
Inflacja szaleje, a ja nie miałem już jak płacić pracownikom (opóźnienie w płatności kontrahentów), korzystam teraz z efaktor i to pomaga mi przetrwać
janek
2 lata temu
inflacja jest i niestety jeszcze z nami trochę zostanie, ja juz sie nie łudzę ze zdarzy sie cud i nagle inflacja spadnie... ja juz prawie zwijałem przez to wszystko biznes, na szczęście w pore ogarnąłem faktoring
JERUNA
2 lata temu
DLACZEGO W NIEMCZECH JEST TAK NISKA INFLACJA:A W POLSCE I NA WEGRZECH TAK WYSOKA::PIS I ORBAN GENIUSZE
Free
2 lata temu
U nas rzeczywista inflancka to 40 procent
...
Następna strona