Miesiąc do miesiąca w lutym 2023 r. ceny w strefie euro wzrosły o 0,8 proc., gdy w styczniu odnotowano spadek o 0,2 proc.
Inflacja w strefie euro nie odpuszcza. Odczyty wciąż wysokie
Inflacja bazowa w strefie euro (z wyłączeniem cen żywności i energii) w lutym 2023 r. wyniosła 5,6 proc. r/r (wobec 5,3 proc. prognozy i 5,3 proc. miesiąc wcześniej) oraz 0,8 proc. m/m (wobec -0,8 proc. m/m w styczniu).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W środę poznaliśmy dane o lutowej inflacji w największej gospodarce strefy euro, Niemczech. Inflacja w lutym u naszego zachodniego sąsiada wyniosła 8,7 proc. r/r wobec 8,5 proc. prognozy. Miesiąc do miesiąca ceny wzrosły o 0,8 proc. (wobec prognozy na poziomie 0,5 proc.).
Wcześniej okazało się, że w lutym inflacja nieco przyspieszyła również we Francji (do 6,2 proc.) i w Hiszpanii (do 6,1 proc.).
Euro może dalej się umacniać, w środę zyskiwał też polski złoty
Zdaniem Łukasza Zembika z Oanda TMS Brokers te dane, pokazujące uporczywość inflacji, w obecnej sytuacji sprzyjają umocnieniu się euro.
"Od poniedziałku widać odreagowanie na głównej parze walutowej. Kurs euro do dolara zdołał urosnąć z poziomu 1,053 i zbliżyć się do 1,07" – podkreśla ekspert. Jak zauważa, w środę umacniał się także polski złoty i inne waluty naszego regionu, w rezultacie dzisiejszych danych oczekiwania co do stóp procentowych EBC mogą zostać ponownie skorygowane w górę.
Jak podkreślił w wywiadzie opublikowanym w poniedziałek główny ekonomista EBC Philip Lane, w strefie euro widać już jednak skutki podwyższania stóp, a firmy są pod silną presją cenową z Chin, co może przyspieszyć procesy dezinflacyjne.
EBC podwyższy stopy procentowe również w marcu 2023 r.
Lane nie ma jednak wątpliwości, że dane, które poznaliśmy od ostatniego posiedzenia EBC, zmuszają do podtrzymania oceny, że w marcu konieczna jest podwyżka stóp w strefie o kolejne 50 punktów bazowych do 3,5 proc. głównej stopy. Takiej podwyżki spodziewa się też rynek.
Sytuacja w strefie euro jest także kluczowa dla Polski. Po pierwsze, jest to nasz kluczowy partner handlowy. Po drugie, od kursu euro do dolara w ostatnim czasie w dużej mierze zależy także pozycja naszego złotego.
Obecnie w kraju mamy inflację na poziomie 17,2 proc. (styczeń 2022 r.) przy głównej stopie procentowej na niezmienionym od września 2022 r. poziomie 6,75 proc.
Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.