Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|
aktualizacja

Zdalne kontrole pracodawców. Nadchodzi reforma inspekcji pracy

3
Podziel się:

Trwają prace nad reformą Państwowej Inspekcji Pracy. Główny inspektor pracy Marcin Stanecki przekazał, że wśród zmian, które mają zostać wprowadzone, jest m.in. możliwość kontroli zdalnych. Stanecki ujawnił także, jak prezentują się zarobki kontrolerów.

Zdalne kontrole pracodawców. Nadchodzi reforma inspekcji pracy
Trwają prace nad reformą Państwowej Inspekcji Pracy (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

Główny inspektor pracy Marcin Stanecki w wywiadzie dla PAP przyznał, że największą bolączką w funkcjonowaniu Państwowej Inspekcji Pracy jest zbyt mała liczba inspektorów. - Obecnie pracuje ich około 1500. Ta liczba zmniejszała się w ostatnich latach. Nasza kadra się starzeje. Do tego dochodzą urlopy wypoczynkowe, zwolnienia lekarskie, co powoduje, że mamy zbyt małą liczbę inspektorów w stosunku do wykonywanych zadań - powiedział.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sprzedaje 500 aut miesięcznie. Ile zarabia?

Za niskie wynagrodzenie dla inspektorów

Kolejną natomiast bolączką jest wynagrodzenie dla inspektorów. - Nie da się dzisiaj pozyskać za niewielkie pieniądze fachowców na rynku. Na początku lat dwutysięcznych, kiedy starałem się o pracę inspektora, było 10 osób chętnych na jedno miejsce. Czekałem 2,5 roku, żeby mnie dopuszczono do wstępnej kwalifikacji na inspektora pracy. Kiedyś była zatem bardzo duża selekcja - powiedział.

Stanecki dodał, że obecnie są ogłoszenia na stanowisko inspektora pracy i nie ma chętnych, a osoby, które przychodzą, mają oczekiwania finansowe zdecydowanie przekraczające możliwości budżetowe Państwowej Inspekcji Pracy.

Jak natomiast prezentują się zarobki inspektorów? Stanecki przekazał, że "po przyznanych 20-procentowych podwyżkach przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto według angaży (wraz z premią pracowników obsługi) pracowników PIP wyniesie 9500 zł brutto. Wynagrodzenie młodszych inspektorów – 7300 zł brutto (bez dodatku stażowego)". Jednak aby uzyskać uprawnienia inspektora, należy odbyć ok. roczną aplikację.

PIP przeprowadzi kontrole zdalnie

Trwają obecnie prace nad reformą Państwowej Inspekcji Pracy. - Ten projekt jest bardzo nowoczesny. Dostosowuje Państwową Inspekcję Pracy do standardów XXI w. - mówi Stanecki.

Główny inspektor przekazał, że Państwowa Inspekcja Pracy chce umożliwić przeprowadzenie kontroli zdalnie. Taka możliwość przyniesie korzyści dla pracodawców oraz samych inspektorów.

W tym celu chcemy wprowadzić m.in. elektroniczną legitymację inspektora i podpisywanie protokołu kwalifikowanym podpisem zamiast ręcznego i osobistego podpisywania przez podmiot kontrolowany - powiedział.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
Drobny rzemie...
2 godz. temu
Dobić pracodawców ,robił to PiS robi to nowy rząd , po ma się nu nas cokolwiek produkować lepiej z Chin kupić ,fabryki niech się zamkną i wszyscy pójdą pracować do budżetówki na ciepłe posadki
Taka prawda
6 godz. temu
Pracodawcy robią co chcą są za niskie kary!!!! Ja osiem lat na umowie przedłużanej co rok jestem!!! Nie mogę się doprosić umowy na stałe!!!! Księgowa podpowiedziała szefowej i co trzecia umowa jest zrywana na miesiąc i odnowa kolejna na rok.podpisana i tak do usranej śmierci. W zupie też tego nie zauważyli!! Inne rzeczy to szybko wyłapują
tyle w temaci...
8 godz. temu
bez jaj pip przychodzi robi kontrolę na 40 pracowników 5 ma umowy i co? Wypisują mandat na 1500zł, to są po prostu jaja jak berety to powinien być koniec takiego pracodawcy na minimum 3 pokolenia a mandat powinien być spłacany co najmniej 2 pokolenia a tak to w tym kraju nie opłaca się być uczciwym