Pierwszy dokument, którego celem była ochrona środowiska naturalnego na terenie Wspólnoty, powstał jeszcze w 1987 roku i stanowił podstawę prawną wspólnej polityki EU w trzech kluczowych obszarach:
● utrzymania jakości środowiska naturalnego,
● ochrony zdrowia obywateli Unii Europejskiej,
● racjonalnej eksploatacji zasobów środowiskowych.
Dobrym przykładem skuteczności tych działań jest sfera ochrony jakości powietrza. W unijnych dyrektywach precyzyjnie określono dopuszczalny poziom stężenia 12 substancji zanieczyszczających europejskie powietrze.
Następnie, aby efektywnie monitorować stan powietrza i obecność w jego składzie substancji trujących, utworzono ponad 4000 stacji kontrolnych. Dzięki tym działaniom udało się znacząco ograniczyć liczbę zgonów spowodowanych złej jakości powietrzem, a także zachorowalność na choroby układu oddechowego i krążenia. Potwierdzają to twarde liczby.
W latach 2005-2020 liczba przedwczesnych śmierci wywołanych narażeniem na cząstki stałe o wielkości do 2,5 nanomikrona – które z łatwością przenikają do krwi i są szczególnie niebezpieczne dla zdrowia – spadła w całej Unii Europejskiej o 45%.
To jednak nie koniec działań Wspólnoty na rzecz środowiska. W ramach Europejskiego Zielonego Ładu UE postawiła sobie trzy niezwykle istotne cele, których realizacja przyczyni się do ochrony środowiska przyrodniczego i podniesienia jakości życia mieszkańców Europy.
Pierwszym celem jest ograniczenie liczby zgonów spowodowanych złej jakości powietrzem do 55%. Drugi to ograniczenie o 25% tych ekosystemów, których zanieczyszczenie powietrza zagraża różnorodności biologicznej. Natomiast trzecim jest redukcja plastikowych śmieci w morzu o 50% i mikroplastików uwalnianych do środowiska o 30%. Wszystkie trzy postanowienia Unia Europejska ma zamiar zrealizować do 2030 roku.
Z kolei do 2050 roku włodarze Wspólnoty planują zmniejszyć zanieczyszczenia gleby, powietrza i wody do poziomu, który nie będzie zagrażał naturalnym ekosystemom i zdrowiu oraz życiu ludzi.
Więcej na temat działań UE można dowiedzieć się z poniższego wideo.
Płatna współpraca z Komisją Europejską