Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Michał Rosiak
|
aktualizacja
Płatna współpraca z Komisją Europejską

Jak Unia Europejska chroni środowisko naturalne?

30
Podziel się:

Coraz bardziej widoczny kryzys klimatyczny nie pozostawia światowym decydentom wyboru – muszą oni podjąć zdecydowane działania na rzecz ochrony przyrody i ograniczyć katastrofalny wpływ działalności człowieka na środowisko naturalne. Prym na tym polu wiedzie Unia Europejska.

Jak Unia Europejska chroni środowisko naturalne?
(Adobe Stock)

Pierwszy dokument, którego celem była ochrona środowiska naturalnego na terenie Wspólnoty, powstał jeszcze w 1987 roku i stanowił podstawę prawną wspólnej polityki EU w trzech kluczowych obszarach:

● utrzymania jakości środowiska naturalnego,

● ochrony zdrowia obywateli Unii Europejskiej,

● racjonalnej eksploatacji zasobów środowiskowych.

Dobrym przykładem skuteczności tych działań jest sfera ochrony jakości powietrza. W unijnych dyrektywach precyzyjnie określono dopuszczalny poziom stężenia 12 substancji zanieczyszczających europejskie powietrze.

Następnie, aby efektywnie monitorować stan powietrza i obecność w jego składzie substancji trujących, utworzono ponad 4000 stacji kontrolnych. Dzięki tym działaniom udało się znacząco ograniczyć liczbę zgonów spowodowanych złej jakości powietrzem, a także zachorowalność na choroby układu oddechowego i krążenia. Potwierdzają to twarde liczby.

W latach 2005-2020 liczba przedwczesnych śmierci wywołanych narażeniem na cząstki stałe o wielkości do 2,5 nanomikrona – które z łatwością przenikają do krwi i są szczególnie niebezpieczne dla zdrowia – spadła w całej Unii Europejskiej o 45%.

To jednak nie koniec działań Wspólnoty na rzecz środowiska. W ramach Europejskiego Zielonego Ładu UE postawiła sobie trzy niezwykle istotne cele, których realizacja przyczyni się do ochrony środowiska przyrodniczego i podniesienia jakości życia mieszkańców Europy.

Pierwszym celem jest ograniczenie liczby zgonów spowodowanych złej jakości powietrzem do 55%. Drugi to ograniczenie o 25% tych ekosystemów, których zanieczyszczenie powietrza zagraża różnorodności biologicznej. Natomiast trzecim jest redukcja plastikowych śmieci w morzu o 50% i mikroplastików uwalnianych do środowiska o 30%. Wszystkie trzy postanowienia Unia Europejska ma zamiar zrealizować do 2030 roku.

Z kolei do 2050 roku włodarze Wspólnoty planują zmniejszyć zanieczyszczenia gleby, powietrza i wody do poziomu, który nie będzie zagrażał naturalnym ekosystemom i zdrowiu oraz życiu ludzi.

Więcej na temat działań UE można dowiedzieć się z poniższego wideo.

Zobacz także: Stać Cię na marzenia, czyli kredyt, leasing i najem od Volkswagen Financial Services Polska

Płatna współpraca z Komisją Europejską

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(30)
WYRÓŻNIONE
B10
9 miesięcy temu
I dlatego, że nie umrzemy musimy jeść robaki. Inaczej wszyscy umrzemy. Ratunku. Umrzemy na śmierć. Musimy wyrzec się wszystkiego - samochodów, dzieci, wolności bo umrzemy.
Kamyk
9 miesięcy temu
Czas opuśćić eurokołchoz
bura
9 miesięcy temu
Nikt nie wierzy w to, że to dla naszego zdrowia. Tu chodzi o pozbawienie nas wszystkiego:domów, aut, możliwości ogrzewania, zniszczenie rolnictwa. Chyba nikt nie wierzy, że ci z UE będą jeść robactwo, jeździć rowerami itp. Oni będą jeść prawdziwe mięso, warzywa, owoce. My robale. Im będzie ciepło w swoich domach, apartamentach, nam zabiorą domy, bo nas nie będzie stać na ich modernizację, ogrzanie itp. To samo z autami. Tylko ucieczka z eurokołchozu nas uratuje.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (30)
Pikolo
3 miesiące temu
Otoczka wspaniała. Pomiary, nakazy, dopłaty, kary , szkolenia, ukierunkowania, podchody i finansowanie. I co i jajco.
Zenek
9 miesięcy temu
Głupota ludzka nie zna granic 😂😂😂🤣😂.
Siemens mit u...
9 miesięcy temu
Ogrzewanie gazem jest be, ale jego spalanie w blokach energetycznych w skali przemysłowej to już jest dobre. Kotły już się nie sprzedają, trzeba sprzedawać turbiny gazowe - będą produkować prąd na cele grzewcze, który zastąpi gaz na cele grzewcze. Logika godna myślicieli z Brukseli.
RED
9 miesięcy temu
Do 2050, ludzi już nie będzie... 🤫😅
Volt
9 miesięcy temu
Nie wolno dopuścić do powstania 4 rzeszy niemieckiej pod płaszczykiem walki o klimat i walki z Rosją to wielki szwindel wszyscy wiedzą jak kończą się niemieckie pomysły w europie zostało kilka obozów po niemieckich demokratycznych rzadach
...
Następna strona