Reklamacja a zwrot – czym się różni?
Na wstępie warto wskazać, czym różni się reklamacja od zwrotu. Zwrot zakupionego towaru nie zawsze musi mieć miejsce – jest możliwy jedynie za zgodą sprzedawcy. Reklamacja natomiast to uprawnienie konsumenta. W przypadku faktycznej wady towaru klient może złożyć reklamację, w której określi swoje żądania dotyczące doprowadzenia towaru do stanu zgodności z umową lub zwrotu środków.
Reklamacja produktów spożywczych – czy jest możliwa?
Żywność i produkty spożywcze możesz zareklamować z tytułu rękojmi tak, jak każdy inny kupiony towar. Należy jednak zwrócić uwagę na termin przydatności do spożycia lub datę minimalnej trwałości. Data minimalnej trwałości poprzedzona jest wyrażeniem: "Najlepiej spożyć przed" i określa datę, do której powinno się spożyć produkt. Termin przydatności do spożycia poprzedzony jest wyrażeniem: "Należy spożyć do" i wyznacza datę, po której żywność może być szkodliwa dla organizmu i nie należy jej już spożywać.
Zgodnie z Kodeksem cywilnym, jeśli produkt żywnościowy przechowywano zgodnie z zaleceniami, a mimo to jest on zepsuty, źle pachnie, smakuje inaczej, możesz złożyć do sprzedawcy reklamację, żądając wymiany na produkt świeży, obniżenia ceny lub zwrotu pieniędzy. Nie przysługują ci jednak prawa do reklamacji w sytuacji, gdy w momencie kupowania produkt był nieprzeterminowany, ale jego termin przydatności do spożycia lub data minimalnej trwałości upłynęły podczas przechowywania przez ciebie produktu.
Jak złożyć reklamację na produkt w Lidlu?
Zgodnie z Regulaminem procedury reklamacyjnej w sklepach stacjonarnych Lidl reklamacji może podlegać każdy produkt zakupiony w sklepach stacjonarnych sieci, jeśli ma jakąkolwiek wadę w rozumieniu art. 556 Kodeksu cywilnego. Regulamin ma zastosowanie wyłącznie do osób fizycznych będącymi konsumentami. Reklamacje w sklepie Lidl mogą być składane na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego dotyczących rękojmi lub też na podstawie gwarancji (jeśli towar jest objęty gwarancją udzieloną przez gwaranta).
Do złożenia reklamacji niezbędny będzie wypełniony formularz reklamacyjny, który znajduje się w każdym sklepie Lidl. Reklamacja ta może zostać złożona osobiście w sklepie stacjonarnym na terenie Polski lub drogą pocztową poprzez wysłanie reklamacji na adres sklepu. W zgłoszeniu reklamacyjnym powinny znaleźć się informacje takie jak: dane kupującego, data zakupu wadliwego produktu, opis wady itp. Klient powinien też przedstawić dowód potwierdzający, że wadliwy towar został zakupiony w jednym ze sklepów Lidl. W przypadku dodatkowych pytań dotyczących procedury reklamacyjnej można skontaktować się z Działem Obsługi Klienta Lidl.
Jeśli konsument składa reklamację na podstawie rękojmi, może oczekiwać obniżenia ceny, zwrotu pieniędzy lub wymianę produktu na nowy (jeśli jest to możliwe). W przypadku reklamacji z tytułu rękojmi Lidl ustosunkuje się do reklamacji nie później niż w terminie 14 dni od dnia złożenia reklamacji. Lidl odpowiada z tytułu rękojmi, jeżeli wada produktu zostanie stwierdzona przed upływem 2 lat od dnia wydania produktu klientowi.
Reklamacja w Lidlu na produkty z tytułu gwarancji
Zgodnie z Regulaminem sklepu, Lidl nie jest gwarantem. Jeżeli produkt zakupiony w Lidlu objęty jest gwarancją – klient może złożyć reklamację bezpośrednio do gwaranta. Lidl oferuje jedynie nieodpłatną pomoc w zakresie zgłoszenia gwarantom reklamacji. Można wówczas zgłosić chęć zareklamowania towaru przez formularz kontaktowy online znajdujący się na stronie internetowej sklepów Lidl.
W dokumencie gwarancyjnym sprzętu znajdziesz, kto jest gwarantem, a więc do kogo można bezpośrednio skierować reklamację na podstawie wystawionej gwarancji. Aby ułatwić rozpatrzenia reklamacji, potrzebne będzie podanie następujących informacji: nazwy produktu oraz nr IAN (dostępny na tabliczce znamionowej artykułu), numeru seryjnego, daty zakupu, opisu wady, żądania reklamacyjnego. Przydatny będzie także dowód zakupu.