Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MIW
|
aktualizacja

Jeden z członków RPP głosował w maju za drastyczną podwyżką stóp procentowych

13
Podziel się:

Ludwik Kotecki był jedynym członkiem Rady Polityki Pieniężnej, który w maju zagłosował za podwyżką stóp procentowych o 100 pb - poinformował Narodowy Bank Polski. Według wcześniejszych informacji, zawartych w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, Kotecki miał być przeciwny w maju podwyżce o 75 pb wraz z Przemysławem Litwiniukiem.

Jeden z członków RPP głosował w maju za drastyczną podwyżką stóp procentowych
Ludwik Kotecki głosował w maju za podwyżką stóp procentowych o 100 pb (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała w maju o podwyższeniu stóp procentowych o 75 pb. do 5,25 proc. Za taką podwyżką głosowali wówczas: Adam Glapiński, Ireneusz Dąbrowski, Wiesław Janczyk, Cezary Kochalski, Rafał Sura i Henryk Wnorowski.

Majowe głosowanie RPP ws. stóp procentowych

Ludwik Kotecki, jak podał NBP, optował zaś za podwyżką jeszcze bardziej drastyczną - o 100 pb. Kotecki i Litwiniuk na tym samym posiedzeniu głosowali przeciw przyjęciu sprawozdania z wykonania założeń polityki pieniężnej na rok 2021.

Obaj też głosowali przeciw przyjęciu uchwały w sprawie oceny działalności zarządu Narodowego Banku Polskiego w zakresie realizacji założeń polityki pieniężnej na rok 2021.

Z kolei tylko Kotecki głosował przeciw zatwierdzeniu sprawozdania z działalności Narodowego Banku Polskiego w 2021 r. - podał bank. W czerwcu Ludwik Kotecki krytykował rząd za utrudnianie walki z inflacją. "Używamy siekiery do wyrywania chwastów inflacyjnych" - mówił wówczas były wiceminister. 

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Greenpact - rozmowa z Piotrem Soroczyńskim

Ludwik Kotecki to ekonomista, polityk i urzędnik państwowy. Był zastępcą i członkiem Komitetu Ekonomiczno-Finansowego przy Radzie UE w Brukseli w latach 2003-2015. Pełnił funkcję wiceministra finansów w latach 2008-2012, był też pełnomocnikiem rządu ds. wprowadzenia euro w Polsce. W latach 2012-2015 był też członkiem Komisji Nadzoru Finansowego i szefem Rady Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Zajmował też stanowisko zastępcy dyrektora wykonawczego w Międzynarodowym Funduszu Walutowym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(13)
WYRÓŻNIONE
Eryk Łon
2 lata temu
I BARDZO DOBRZE!!!! Jeden mądry!
Wert
2 lata temu
Jaka to drastyczna podwyżka? Drastyczna to by była o 500 punktów bazowych. W nie o 100, gdzie finalnie to tylko 25 punktów więcej niż to co rada ustaliła. Niestety w RPP jest za mało Koteckich, a za dużo ludzi z przypadku.
ddd
2 lata temu
Stopy są śmiesznie niskie w stosunku do rzeczywistej inflacji. Powinny być powyżej inflacji. Nikt o tym nie wie ? To grozi rozwaleniem gospodarki
NAJNOWSZE KOMENTARZE (13)
Milena
2 lata temu
Tylko wysokie stopy mogą naprowadzić gospodarkę na dobre tory i sprawić by praca miała sens i gospodarka ruszyła z kopyta
polak maly
2 lata temu
Igracie z ogniem koledzy.Zloty do roku 2020 stracił ponad 30%.To co podajecie w sprawie inflacji mija się z prawda.Zobaczymy co dalej.
xyz
2 lata temu
nie rozumiem, przedstawiciel formacji która tak goraco sprzeciwia się podwyżkom stóp, optował za najwyższą podwyżką
głupich nie s...
2 lata temu
Ale najpierw drastycznie je obniżal
daa
2 lata temu
stopy juz powinny byc min. 12%