Do 3 kwietnia firmy zainteresowane budową studia filmowego ECFC mają czas na złożenie wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. Kolejne etapy procedury zapewnić mają wybór wykonawcy proponującego optymalne rozwiązania dla zaawansowanego technicznie projektu przygotowanego przez biuro architektoniczne Baumschlager Eberle Lustenau. Orientacyjna wartość netto zamówienia to 85 milionów złotych, mowa bowiem o najnowocześniejszej części całego założenia Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE.
Budynek studia filmowego liczył będzie dziewięć kondygnacji (w tym dwie podziemne przeznaczone na magazyn) jego długość to 54 metry a szerokość na poziomie parteru 21 metrów. W swoim najwyższym punkcie budynek studia będzie miał 25 metrów wysokości a w najniższym 16 metrów. Łączna kubatura obiektu to 36 500 m3,, powierzchnia netto to 5205 m2 , a powierzchnia użytkowa 2500 m2. Sercem studia będzie hala zdjęciowa o wielkości 500 m2, i wysokości 15 metrów a w niej ultranowoczesny ekran ledowy umożliwiający tworzenie materiałów filmowych w technologii "mixed reality" wykorzystywanej w najnowszych produkcjach najważniejszych studiów filmowych na świecie. Niezwykła ostrość obrazu, stanowiącego tło nagrywanych ujęć w połączeniu z zaaranżowanym niewielkim fragmentem scenografii pozwolą nawet na niewielkiej przestrzeni tworzyć najbardziej efektowne sceny filmowe.
Obok hali zdjęciowej wyposażonej w reżyserkę, garderoby, charakteryzatornie i pomieszczenia techniczne w budynku studia znajdą się m.in. bogato wyposażone montażownie, przestrzenie do postprodukcji materiałów filmowych, studia nagrań dźwiękowych, studia efektów specjalnych oraz sale kolaudacyjne. W obiekcie znajdzie się również niewielka restauracja, pomieszczenia biurowe i przeznaczone dla gości korzystających ze studia, apartamenty z widokiem na toruńską starówkę. W elewacji zewnętrznej budynku rozmieszczone zostaną diody ledowe, które stworzą ekran zewnętrzny o dużej rozdzielczości. Prace budowlane związane z realizacją inwestycji rozpoczną się w drugiej połowie tego roku i potrwają co najmniej 12 miesięcy.
Przestrzenie budowanego studia filmowego Camerimage wykorzystywane będą do realizacji seminariów, warsztatów i szkoleń prowadzonych w obiektach instytucji, będą także wynajmowane komercyjnie. Oferta Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage będzie w tym zakresie unikalna nie tylko w skali regionu, ale i północnej Polski. Do tej pory twórcy chcący realizować w tej części kraju filmowe projekty, nie mieli w pełni profesjonalnego zaplecza dla swoich produkcji.
Budowa ECFC zmieni ten stan rzeczy sprawiając, że region stanie się atrakcyjnym miejscem dla branży filmowej. Dostęp do najnowszych technologii i możliwości realizacyjnych, stymulować będzie również lokalne środowisko filmowe tworząc komfortowe warunki do prowadzenia działalności twórczej. Nie bez znaczenia dla przyszłej działalności studia są również rozległe kontakty twórców Festiwalu EnergaCAMERIMAGE, którzy przez 30 lat funkcjonowania wydarzenia wielokrotnie udowodnili, że potrafią ściągać do Polski największe gwiazdy światowego kina. Artystów urzeka niezwykły klimat imprezy i energia, która emanuje z jej uczestników. Mistrzowie kina wracają na Camerimage nie tylko jako jego goście, ale także by realizować swoje filmowe projekty. Tak powstały m.in film "Inland empire" Davida Lyncha czy dokument "Side by Side" w reżyserii Keanu Reevesa. Europejskie Centrum Filmowe CAMERIMAGE pozwoli rozwinąć działalność w tym zakresie.
Materiał prasowy: ECFC