Premier Donald Tusk w środę bierze udział w szczycie z szefami państw nordyckich i bałtyckich w Harpsund, wiejskiej rezydencji premiera Szwecji położonej w gminie Flen, 120 kilometrów od Sztokholmu.
Tuż przed odlotem do Szwecji, szef polskiego rządu poinformował o tematach, które będzie chciał poruszyć podczas spotkania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak zaznaczył, chce, aby na wzór powietrznych patroli NATO w ramach sytemu "Baltic Air Policing" podobną ochroną objąć wody Bałtyku. - Będę przekonywać naszych partnerów do "navy policing", wspólnego przedsięwzięcia kontrolowania i zabezpieczania wód bałtyckich - zapowiedział.
- Najważniejszym zadaniem politycznym dla Europy jest obudzenie ambicji Europy. Nie ma powodu, aby europejska część NATO miała kompleksy. Musimy wziąć sprawy w swoje ręce - dodał.
Tusk podkreślił, że Polska wspólnie z państwami bałtyckimi pracuje nad linią obrony przed ewentualną rosyjską agresją. - U nas jest to Tarcza Wschód, a państwa bałtyckie podobny system fortyfikacji budują, chcemy zrobić z tego jedno przedsięwzięcie - powiedział premier.
Europa musi się stać się na nowo potęgą
Oprócz oczywistych tematów związanych z obronnością, sprawy Ukrainy i wyzwań wynikających z prezydentury Donalda Trumpa ważnym elementem mają być również kwestie gospodarcze.
Jeśli Europa jest zjednoczona Europa, to Rosja jest karłem - technologicznym, gospodarczym. Jeśli Europa jest podzielona, Rosja jest zagrożeniem - podkreślał premier.
Dlatego też, jego zdaniem, równie ważne jest to by UE obudzić także gospodarczo. - Europejska gospodarka musi się stać się na nowo potęgą, która nie boi się konkurencji. Potencjał mamy nieporównywany, ale na razie to tylko potencjał.
Dodał, że w tej chwili "poprzez ograniczenia, przesadne regulacje, czasami naiwne ambicje dotyczące ochrony całej planety" Europa staje się coraz mniej konkurencyjna. Podkreślił, że zmiany trzeba zacząć od cen energii. - Nie może być jednak tak, że energia jest dwa trzy razy droższa niż w USA czy Chinach, bo nie mamy szans stać się konkurencją - przekonywał premier.
Zapowiedział również, że będzie rozmawiał o włączeniu atomu do miksu energetycznego Europy.
Szef polskiego rządu spotka się z szefami państw Nordycko-Bałtyckiej Ósemki. W czwartek ma podpisać nowe porozumienie o strategicznym partnerstwie ze Szwecją, aktualizujące zapisy z 2011 roku.
Trzy kluczowe kwestie
Donald Tusk powiedział, że środowe rozmowy będą dotyczyły trzech kwestii, w których Polska "ostatnimi czasy odgrywa, tak czy inaczej, kluczową rolę" - są to relacje Europy ze Stanami Zjednoczonymi po ostatnich wyborach prezydenckich w USA w kontekście bezpieczeństwa Zachodu, współpraca regionalna w kontekście bezpieczeństwa oraz wojna w Ukrainie.
Zaznaczył, że "dobrze się składa, że akurat państwa regionu bałtyckiego mają politykę bardzo podobną, która musi dostać się polityką całej Unii Europejskiej i NATO".