Poczta Polska podkreśla swoje zaangażowanie w pomoc osobom wykluczone cyfrowo, oferując możliwość skorzystania z papierowych wniosków o bon energetyczny. Aplikować będzie można w jednym z około 7,6 tysiąca punktów, takich jak placówki pocztowe, oddziały czy agencje.
Dostępny jest także wzór wniosku na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, który można wydrukować i wypełnić. Poczta przypomina, że termin składania wniosków elektronicznie przez platformę ePUAP lub aplikację mObywatel, jak i w wersji papierowej, jest wyznaczony od 1 sierpnia do 30 września. Wyboru sposobu ubiegania się o bon, czy to elektronicznego, czy papierowego, mogą dokonywać osoby uprawnione wedle własnych preferencji. Niezależnie od formy, wymagane jest potwierdzenie tożsamości przez podpis własnoręczny lub kwalifikowany podpis elektroniczny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Bon energetyczny. Ile wynosi i dla kogo?
Program bonu energetycznego został przygotowany z myślą o wsparciu gospodarstw domowych o niższych dochodach i różnej liczbie mieszkańców. Świadczenie będzie różnicowane w zależności od wielkości rodziny – od 300 zł dla osób żyjących samodzielnie do 600 zł dla gospodarstw z sześcioma i więcej osobami. Wartość ta podwoi się, jeśli gospodarstwo korzysta z ogrzewania elektrycznego. Ustalono także progi dochodowe, które będą wpływać na ostateczną kwotę wsparcia w ramach zasady "złotówka za złotówkę", co oznacza stopniowe zmniejszanie kwoty bonu proporcjonalnie do przekroczenia danej granicy dochodu.
Bon energetyczny. Jest wzór wniosku
Poczta Polska, będąca największą firmą pocztową w kraju zatrudniającą ponad 66 tysięcy osób, pełni rolę wyznaczonego operatora pocztowego do końca 2025 r., na mocy decyzji prezesa UKE z 2015 r.