Takiej walki o sukcesję w rodzimej firmie Polacy jeszcze nie oglądali. Spór w kontrolowanym przez Zygmunta Solorza medialno-energetycznym imperium śledzą nie tylko branżowe media. Podczas poniedziałkowego walnego zgromadzenia synowie Zygmunta Solorza, Tobias Solorz i Piotr Żak zostali odwołani z rady nadzorczej ZE PAK. We wtorek natomiast Tobias Solorz został odwołany z rady nadzorczej Cyfrowego Polsatu.
Konflikt na linii dzieci miliardera - Justyna Kulka, która jest czwartą żoną w życiu Zygmunta Solorza, rozgorzał jednak wcześniej. Piotr Żak, Aleksandra Żak i Tobias Solorz mieli wysłać wiadomość do kilkudziesięciu osób z kadry zarządzającej czterech głównych spółek należących do przedsiębiorcy: Cyfrowego Polsatu, Telewizji Polsat, Polkomtela i Netii. W wiadomościach ostrzegły, by menadżerowie z rozwagą podchodzili do poleceń wydawanych przez osoby, które niedawno uzyskały uprawnienia w tej kwestii.
Kryje się za tym sugestia, według której kroki, jakie podejmuje biznesmen, są inspirowane przez osobę, która od pewnego czasu ma coraz większy wpływ na przybywającego za granicą Solorza i zamierza podważyć ustanowioną w 2023 roku sukcesję w imperium. Chodzi o poślubioną w Liechtensteinie (bez poinformowania dzieci) w marcu 2024 r. Justynę Kulkę.
Tłem zaś są spekulacje na temat samopoczucia biznesmena, który od momentu ciężkiego przebiegu COVID-19 miał znacząco podupaść na zdrowiu. Jak donoszą media, jeszcze przed formalnym zawarciem małżeństwa, we wrześniu 2023 roku Solorz przekazał Kulce pełnomocnictwo w zakresie podejmowania decyzji dotyczących jego leczenia. Dzieci miliardera sugerują, że ojciec jest izolowany, a faktyczne decyzje inspiruje jego żona.
Punkt kulminacyjny
Kim właściwie jest Justyna Kulka? Na pewno nie jest osobą znikąd. Jak pisaliśmy w money.pl, czwarta małżonka Zygmunta Solorza jest związana z Polsatem od 12 lat. Pracę w Polkomtelu zaczęła jeszcze w 2012 r. Od tego czasu jej kariera znacznie się rozwinęła. Od 10 kwietnia 2019 r. do 1 czerwca 2023 r. pełniła w nim już rolę członka zarządu. Od 1 czerwca 2023 r. do 18 lipca 2024 r. była wiceprezesem.
Z danych serwisu rejestr.io wynika, że w Krajowym Rejestrze Sądowym Justyna Kulka jest wpisana jako członek organów nadzoru w ponad 40 spółkach. Są to nie tylko medialne spółki jak Telewizja Polsat, Interia i Cyfrowy Polsat, ale również energetyczna gałąź imperium Solorza z takimi firmami, jak ZE PAK, Polska Grupa Energetyczna PAK Energia Jądrowa czy PAK-Polska Czysta Energia.
Wczytując się w oficjalne dane KRS, można wyraźnie wskazać punkt kulminacyjny, w którym wpływy Kulki w imperium jej męża skokowo wzrastają. W połowie października 2018 r. zostaje członkiem organu nadzoru w Netii, a w 2022 r. zyskuje nadzór nad trzema kolejnym spółkami w biznesie Solorza: Liberty Poland, Premium Mobile i PAK-VOLT.
W 2023 r. dochodzą kolejne trzy podmioty: w maju PGE PAK Energia Jądrowa, a w grudniu tego samego roku Telewizja Polsat i TV Spektrum.
W 2024 r. pozycja Justyny Kulki spektakularnie przybrała na sile. Według KRS między 1 stycznia a 3 października wpisana została jako członek organów nadzoru w kolejnych 33 spółkach powiązanych z Solorzem.
Tylko w styczniu były to spółki powiązane głównie z telekomunikacją i mediami: Polsat Media, Eviva Drzeżewo, Mobiem Polska i Interia.pl. W lutym doszedł Mobiem, a w kwietniu kolejne podmioty energetyczne: PCE-OZE 1, PAK-PCE Fotowoltaika, PAK-PCE Biopaliwa i Wodór oraz Park Wiatrowy Pałczyn 1 (obecnie PAK-PCE Miłosław) i PAK-PCE Stacje H2.
Przez cały maj Justyna Kulka wpisana została do kolejnych 12 spółek energetycznych, w tym PCE-OZE 6, spółce serwisowej PAK-Serwis czy też farmach wiatrowych Przyrów, Człuchów, Dobra i Kazimierz Biskupi, a także PAK-Polska Czysta Energia oraz Polski Autobus Wodorowy.
W kolejnych miesiącach w lipcu zostaje członkiem organu nadzoru w Cyfrowym Polsacie, Polkomtelu i górniczych spółek PAK-Górnictwo, PAK-Kopalnia Węgla Brunatnego Konin oraz spółki PCE, CKS OSSA i Kalaharii 2. Do października w KRS pojawia się jeszcze pięć wpisów z jej nazwiskiem.
Cofana sukcesja
Jak opisywaliśmy w money.pl, Tobias Solorz, najstarszy z rodzeństwa, syn Zygmunta Solorza z pierwszego małżeństwa, od 2019 roku zasiada w radzie nadzorczej spółek Polkomtel i Telewizji Polsat, a od 2022 roku w radzie nadzorczej Netii. W każdej z tych spółek jest wiceprzewodniczącym rady.
Jego wpływy sięgają jednak znacznie głębiej. Według danych udostępnionych przez portal rejestr.io jego nazwisko pojawia się w aż 56 spółkach. Jest członkiem rad nadzorczych m.in. w Netii, Grupie Interia, Asseco Poland. Jak pisaliśmy, do poniedziałku zasiadał również w radzie nadzorczej ZE PAK, a do wtorku Cyfrowego Polsatu - z obu został odwołany.
Z kolei drugi syn, Piotr Żak, zasiadał we władzach 54 spółek ojca. Jest on wiceprzewodniczącym m.in. rad nadzorczych w Netii oraz w Polkomtelu. Jest też prezesem zarządu Telewizji Polsat.
W 2022 r. Zygmunt Solorz postanowił wprowadzić zapisy, które dadzą jego dzieciom współkontrolę nad zarejestrowanymi w Liechtensteinie spółkami TIVI oraz SOLKOMTEL, de facto zawiadującymi całym imperium Solorza. W połowie 2023 r. wpisał do statutów obu fundacji odpowiednie zmiany, a w grudniu zapisy nabrały mocy.
Jak wyjaśnialiśmy to w money.pl, na początku sierpnia 2024 r. Solorz senior podpisał notarialne oświadczenie, w którym przekazał zarząd nad obiema fundacjami swoim dzieciom - Tobiasowi Solorzowi oraz Aleksandrze i Piotrowi Żak. Miliarder zachował dla siebie prawo weta oraz prawo do dywidend i zysków. Jednocześnie usunął zapisy o możliwości odwołania sukcesji. Dokument oznaczał de facto "aktywację sukcesji za życia" Zygmunta Solorza.
Postanowienia weszły w życie tego samego dnia i zostały przesłane do sądu w Liechtensteinie. Jednak już 3 sierpnia postanowił się wycofać z tej decyzji, co wywołało wstrząs w firmie i obecny kryzys. Sprawa trafia przed sąd Liechtensteinie. Rozprawa jednak została przeniesiona z 8 października na 14 października.
Przemysław Ciszak, dziennikarz money.pl