Od początku roku instytucje publiczne, takie jak samorządy i urzędy skarbowe, zobowiązane są do korzystania z e-Doręczeń – usługi elektronicznej obsługiwanej przez Pocztę Polską. Jednak według doniesień medialnych, przesyłki cyfrowe docierają do odbiorców z kilkudniowym opóźnieniem.
Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że zgłoszenia od użytkowników dotyczą głównie długiego czasu realizacji usługi, brakujących elementów wiadomości oraz problemów z ich pobieraniem. Minister Gawkowski wezwał Pocztę Polską do przesłania raportu, uwzględniającego działania naprawcze, do 23 stycznia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wzrost ruchu i przeciążenie systemu
Prezes Poczty Polskiej, Sebastian Mikosz, przyznał podczas posiedzenia sejmowej podkomisji, że wprowadzenie obowiązkowych e-Doręczeń spowodowało "gigantyczny wzrost ruchu". W ciągu pierwszych trzech tygodni stycznia liczba rejestrowanych doręczeń wzrosła o 5 tys. proc., a usługi hybrydowej – o 10 tys. proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.
Mikosz podkreślił, że tak ogromny wzrost obciążył system, co spowodowało kumulację przesyłek i trudności informatyczne. Poczta Polską odnotowała 1,3 tys. zgłoszeń o problemach technicznych.
Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało, że Zespół Centralnego Ośrodka Informatyki (COI) pozostaje do dyspozycji Poczty Polskiej, oferując wsparcie w rozwiązywaniu problemów technicznych. Planowane jest także spotkanie z udziałem wszystkich interesariuszy w celu usprawnienia działania e-Doręczeń.
Resort przypomniał, że przesyłki w ramach systemu PURDE (doręczenia elektroniczne) powinny docierać do adresatów w ciągu 24 godzin, co obecnie nie zawsze jest realizowane.
Wielka klapa e-Doręczeń. Urzędy tracą cierpliwość
"Szybka reakcja na zgłaszane problemy techniczne jest kluczowa dla zapewnienia skutecznego działania administracji oraz zaufania obywateli do państwa" – podkreśliło Ministerstwo Cyfryzacji w komunikacie. Wicepremier Gawkowski oczekuje od Poczty Polskiej szczegółowych informacji na temat naprawy usterek oraz usprawnienia procesów obsługi e-Doręczeń.