Kodeks pracy 2019. Sprawdź, jakie czekają nas zmiany
Zakłada się, że w pierwszej kolejności zmiany skupią się na zrównaniu pod względem ZUS wszystkich umów - możliwe, że również umowy o dzieło będą objęte obowiązkiem odprowadzania od nich składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.
Z końcem listopada upłynie także 18-miesięczny limit skierowania pracownika tymczasowego do jednego pracodawcy-użytkownika (co najmniej od początku czerwca 2017 r.). Po upływie czasu skierowania, konkretny pracownik nie może być wysyłany do firmy przez co najmniej 1,5 roku.
Kolejną istotną zmianą ma być zmiana obecnie obowiązującego kodeksu na nowy - bądź nawet na dwa - jako że kodyfikacyjna prawa pracy rekomendowała rządowi oddzielne uregulowanie prawa pracy dla pracowników i oddzielne dla pracodawców.
Kodeks pracy 2019. Sprawdź, jakie czekają nas zmiany
Zmiany w kodeksie pracy zakładają m.in ujednolicenie okresu urlopu. Pracownikom ma tym samym przysługiwać 26 dni wolnych od pracy. Takie zmiany jednak będą miały swoją konsekwencję.
*Czytaj też: *Kodeks pracy
Zgodnie z nowymi przepisami w kodeksie pracy, zmieni się również kwestia przedawnienia urlopu. Według nowego kodeksu pracy, jeśli pracownik nie wykorzysta limitu urlopu za dany rok, w tym samym roku, ma czas na odrobienie zaległości w odpoczywaniu tylko do końca I kwartału roku następnego. Jeśli tego nie zrobi, urlop przepadnie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl