Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|
aktualizacja

Plan awaryjny w sprawie budżetu UE. Komisja szykuje się na polskie weto

57
Podziel się:

KE szacuje, że jeśli nie będzie porozumienia w sprawie budżetu, państwa członkowskie dostaną 25-30 mld euro mniej. Większość z tej kwoty ma być w polityce spójności.

Plan awaryjny w sprawie budżetu UE. Komisja szykuje się na polskie weto
Komisja Europejska szykuje się na polskie weto. (Getty Images, Getty Images)

Trwa konflikt wokół unijnego budżetu. W środę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przekazała komisarzom, że przygotowywany jest plan awaryjny.

Czasu na osiągnięcie porozumienia jest mało, termin wynikający z unijnych przepisów upływa 7 grudnia.

Jeśli do tego czasu porozumienia nie będzie, uruchomione zostanie prowizorium budżetowe.

Zobacz także: Wiceminister tłumaczy konflikt wokół budżetu UE. "Jesteśmy w pełni transparentni"

To procedura przewidziana przez traktaty, ale używana bardzo rzadko. Ostatni raz wdrożono ją w 1988 roku.

Procedura przewiduje co prawda finansowanie programów, ale tylko takich, do których są podstawy prawne. Jak przekazał PAP jeden z wysokich urzędników KE, takie podstawy w większości przypadków wygasają z końcem tego roku.

Oznaczałoby to, że w przyszłym roku UE miałaby do dyspozycji 25-30 mld euro mniej z planowanych 165 mld euro w budżecie.

Konflikt w sprawie budżetu UE dotyczy wprowadzenia zasady warunkującej przyznanie środków unijnych od zachowywania zasad praworządności.

Takiej zasadzie ostro sprzeciwia się Polska i Węgry.

Po ostatnim szczycie, który bardzo krótko zajął się problemem mechanizmu warunkowości, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zapowiedział negocjacje, aby znaleźć rozwiązanie, które zadowoli wszystkie państwa członkowskie.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska na pewno skorzysta z prawa do sprzeciwu, jeśli nie będzie satysfakcjonującego Warszawę porozumienia w sprawie powiązania kwestii praworządności z budżetem UE.

Premier Węgier Viktor Orban skierował zaś list do niemieckiej prezydencji i szefów unijnych instytucji, w którym zagroził zawetowaniem budżetu UE i funduszu odbudowy, jeśli wypłata środków będzie powiązana z kwestią praworządności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(57)
WYRÓŻNIONE
Polak
4 lata temu
Bruksela powinna być konsekwentna i zablokować środki dla Polski. Wbrew pozorom to dobre rozwiązanie dla Polski. Wreszcie pozbędziemy się rządu, który niszczy Polskę i Polaków. Po tym wrócimy do środków z UE i normalności w naszym Kraju.
emeryt
4 lata temu
Środki unijne powinny trafiać bezpośrednio do gmin, z pominięciem władz centralnych, żeby nie mogły ich ukraść.
Stas
4 lata temu
Po ostatnim szczycie, który bardzo krótko zajął się problemem mechanizmu warunkowości, przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel zapowiedział negocjacje, aby znaleźć rozwiązanie, które zadowoli wszystkie państwa członkowskie. To było w lipcu 2020 tak uzgodniono i to podpisał p. Morawiecki ja się pytam? - kiedy były negocjacje aby rozwiązać ten problem aby tzw "praworządnosc" była jasna i czytelna dla wszystkich państw członków UE?
NAJNOWSZE KOMENTARZE (57)
CDN
4 lata temu
Prawo jest podstawa istnienia kazdego panstwa i kazdej organizacji . Jezeli teraz UE ustapi to bedzie to koniec jednego z najwiekszych projektow w historji swiata
Marrs
4 lata temu
Brytole zorientowali się, że tym kołchozem rządzi Putin za pośrednictwem swojej podwładnej Merkel. I trzasneli Brexit. Włochy i Hiszpania w kolejce. Niedługo Niemcom zostanie kilka satelitów i Kalifat Paryski
vbnm
4 lata temu
Niemcy niech raczej pomyśli o reparacjach wojennych.Chcą zniszczyć mój kraj powtórnie?Niedoczekanie
basia
4 lata temu
a pamietacie rzady po?to byla kleska,nie bylo pracy,bieda.
jakitaki
4 lata temu
25:2. To jest dobry wynik?
...
Następna strona