Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MWL
|

Koniec wakacji kredytowych. Jasny sygnał z rządu

13
Podziel się:

Obecnie w Ministerstwie Finansów nie są prowadzone prace w zakresie przedłużenia tzw. wakacji kredytowych na 2025 rok - poinformował resort finansów, w odpowiedzi na pytania PAP Biznes.

Koniec wakacji kredytowych. Jasny sygnał z rządu
Minister Finansów Andrzej Domański (Licencjodawca, KPRM, Krystian Maj)

Jak wskazał w odpowiedzi MF, rozwiązania ustawy z dnia 12 kwietnia 2024 r. o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom zliberalizowały także przepisy dotyczące skorzystania z pomocy jaką oferuje Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

"Przepisy ustawy obniżają współczynnik RdD (Rata do Dochodu), zwiększają kwotę maksymalnego wsparcia oraz wydłużają okres zwrotu tego wsparcia, co przyczyni się do wykorzystania tego instrumentu wsparcia w większym stopniu przez osoby borykające się z problemem wysokich rat kredytów" - napisał resort.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polak buduje giganta w USA - cel to 100 mld dolarów. Stefan Batory w Biznes Klasie

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Kto może skorzystać?

"Fundusz Wsparcia Kredytobiorców ma docelowo wspierać kredytobiorców w trudnej sytuacji, a uchwalone przepisy ustawy mają ułatwić i udrożnić wsparcie, jakie Fundusz zapewnia gospodarstwom domowym. Co ważne, wsparcie adresowane jest również do kredytobiorców posiadających kredyty walutowe" - dodał.

Nowelizacja ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom została uchwalona przez Sejm 12 kwietnia.

Zakłada ona przedłużenie wakacji kredytowych na 2024 rok. Raty kredytu mieszkaniowego - jak przewidują zmienione przepisy - można zawiesić dwukrotnie w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia oraz dwukrotnie między 1 września a 31 grudnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(13)
WYRÓŻNIONE
UstawaW
5 miesięcy temu
Zamiast uchwał pomocy kredytobiorcom, wystarczy usunąć ustawą wskaźnika WIBOR z umów kredytowych. I nie potrzeba żadnej pomocy. Banki mają marżę, a w niej ujęte jest ryzyko pożyczania i to powinno wystarczyć. Natomiast wskaźnik WIBOR jest ich dodatkowym nieuzasadnionym źródłem zysków, szczególnie przy wysokim oprocentowaniu kredytów.
ozn
5 miesięcy temu
słusznie bo to nie jest rozwiązanie problemu tylko przesuwanie w czasie.
Sjdh
5 miesięcy temu
Z jakiej racji podatnicy mają się dorzucać do kredytów. Stop kredytowi zero procent. Nie chcemy go.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (13)
Natalia
5 miesięcy temu
Nauka na profilu technika optyka w Studium Pracowników Medycznych i Społecznych to była doskonała decyzja. Zdobyte umiejętności szybko pozwoliły mi znaleźć pracę, a zarobki są naprawdę atrakcyjne. Do tego praca w optyce daje mi wielką satysfakcję, bo poprawiam ludziom komfort życia.
....
5 miesięcy temu
STOP KREDYTOWI ZERO PROCENT
sysz
5 miesięcy temu
PO pozbiyrejcie te zasilki dla kobiet ktore nie pracowaly zawodowo tylko siedzaly w domu bo 3 dzieci
Mlody
5 miesięcy temu
Tych wakacji nigdy nie powinno być! Jak mnie nie stać na utrzymanie to sprzedaje , jak mnie nie stać na kupno to nie kupuję teraz jakieś nowe zasady wprowadzili napędzając ludzi jak cielaki do posiadania ale bez oszczędzania ! Dziadku dziadku zabierz mnie już stąd bo ten świat oszalał !
elmut z Essen
5 miesięcy temu
Ja ja wakacje będzieta mieli na szparagach