Wskaźniki koniunktury to bardzo ważne dane pokazujące obecne nastroje konsumentów (BWUK) i ich prognozy dotyczące sytuacji w najbliższym czasie (WWUK).
Obydwa wskaźniki ufności konsumenckiej mogą przyjmować wartości od –100 do +100, gdzie wynik poniżej 0 oznacza negatywne nastroje, a powyżej tej granicy – pozytywne.
Polacy jeszcze gorzej oceniają swoją sytuację finansową
W porównaniu z październikiem odnotowano lekką poprawę nastrojów, ale dalej polscy konsumenci znajdują się w obozie zdecydowanych pesymistów
Spośród składowych wskaźnika BWUK najbardziej poprawiła się ocena przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (wzrost o 5,6 p. proc.). Wyższe wartości osiągnęły również oceny obecnej sytuacji ekonomicznej kraju oraz możliwości dokonywania ważnych zakupów (wzrosty odpowiednio o 3,2 p. proc. i 1,2 p. proc.).
Niższe wartości niż przed miesiącem odnotowano dla ocen obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego oraz przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (spadki odpowiednio o 1,2 p. proc. i 0,8 p. proc.).
W odniesieniu do listopada 2021 r. obecna wartość BWUK jest niższa o 20,7 p. proc.
Nieznaczna poprawa nastrojów polskich konsumentów w listopadzie. Odnotowujemy dla porządku, bo w scenariuszach i prognozach ten mały "dziubek" niczego nie zmienia – komentują analitycy Pekao.
Prognozy Polaków dotyczące przyszłości dalej złe
Wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK) w listopadzie 2022 r. wzrósł o 1,9 p. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie -33,8.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na wzrost wartości wskaźnika wpłynęły oceny przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju oraz możliwości przyszłego oszczędzania pieniędzy (wzrosty odpowiednio o 5,6 p. proc. i 4,3 p. proc.). Niższe wartości niż przed miesiącem odnotowano dla ocen przyszłego poziomu bezrobocia oraz przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (spadki odpowiednio o 1,5 p. proc. i 0,8 p. proc.).
Ogólnie jednak prognozy polskich konsumentów co do swojej przyszłości finansowej dalej są bardzo złe, a najbardziej obawiamy się pogorszenia sytuacji ekonomicznej w kraju. W listopadzie br. WWUK osiągnął wartość o 15,7 p. proc. niższą niż w analogicznym miesiącu 2021 r.