Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Konta wygasły. Problem dotyczy prawie czterech milionów Polaków

211
Podziel się:

3,7 mln Polaków utraciło dostęp do Profilu Zaufanego - informuje RMF FM. Do ponownego założenia profilu, jeśli wygasł 31 października, zachęca Ministerstwo Cyfryzacji.

Konta wygasły. Problem dotyczy prawie czterech milionów Polaków
Profil zaufany. Przedłużenie ważności było możliwe do 31 października (Licencjodawca, Pexels)

Jak podaje rozgłośnia, 31 października 5,5 mln Profili Zaufanych straciło swoją ważność. "Aż 3,7 mln Polaków utraciło tego dnia dostęp do Profili Zaufanych. 1,8 mln osób samodzielnie przedłużyło ich ważność - aż 800 tysięcy z nich, tylko jednego dnia, 31 października. To spowodowało spore przeciążenie systemu i problemy z logowaniem na rządowej stronie" - czytamy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Stać Cię na marzenia, czyli kredyt, leasing i najem od Volkswagen Financial Services Polska

Profil zaufany. Jak go odzyskać?

Profil zaufany jest ważny przez trzy lata. Dzięki niemu można logować się do usług publicznych i składać podpis zaufany. W czasie pandemii jego ważność była przedłużana automatycznie, ale od teraz trzeba to robić samodzielnie.

"W każdej chwili możesz zalogować się na nie i założyć nowy profil zaufany. Zrób to przez internet bez wychodzenia z domu" - zachęca resort cyfryzacji. Jak to zrobić?

Zaloguj się na swoje konto i w zakładce "Załóż nowy profil zaufany" wybierz jedną z opcji - "Załóż profil zaufany przez bank lub innego dostawcę" lub "Załóż profil zaufany e-dowodem" - wyjaśnia resort.

W sytuacji, gdy ktoś nie ma konta lub nie może się na nie zalogować trzeba wejść stronę pz.gov.pl, użyć przycisku "Zarejestruj się" i wybrać jedną z dostępnych tam opcji potwierdzenia tożsamości. "Po potwierdzeniu profilu możesz już z niego korzystać" - dodaje.

W razie pytań lub problemów z założeniem konta lub nowego profilu zaufanego można skorzystać z centrum pomocy poprzez adres mailowy pz-pomoc@coi.gov.pl lub dzwoniąc na numer +48(42)253 54 50 – od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-18.00.

Tożsamość w profilu zaufanym można potwierdzić korzystając z jednej z czterech metod - bankowości elektronicznej, wideo weryfikacji, wykorzystania dowodu osobistego z warstwą elektroniczną lub potwierdzenia tożsamości w jednej z placówek, m.in. w oddziałach w ZUS, urzędach gmin i urzędach skarbowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(211)
WYRÓŻNIONE
widz
rok temu
I właśnie tak to działa w sieci, wszystko można włączyć, wyłączyć. Przy profilu zaufanym ludzie mają jeszcze możliwość aby go sami utworzyć. Teraz proszę sobie wyobrazić, że wycofano gotówkę z obiegu i zastąpiono ją walutą cyfrową, a co gorsze, z terminem ważności jej wykorzystania. Człowiek w tym momencie jest niewolnikiem, całkowicie uzależnionym od systemu. Będziesz posłuszny tak jak chce władza, będziesz miał odblokowane konto. Będziesz przeciwko władzy, chociażby odmówisz szczepień "zalecanych" zablokujemy Ci wszystko, nie zrobisz zakupów, niczego nie załatwisz w urzędach, nie otrzymasz pomocy lekarskiej, system Cię wyrzuci z obiegu. Tak to może wyglądać, jeśli pozwolimy na wycofanie gotówki. Profil zaufany to przy tym pryszcz.
Darek
rok temu
Czemu profil zaufany traci ważność??? Jakieś uzasadnienie ważności przez 3 lata? Czyżby kolejny wybryk informatyków żeby zarobić parę skrzynek kasy?
informatyk
rok temu
System generuje problemy, jest totalnie nieintuicyjny i ma masę błędów. Np kto by na to wpadł, że kiedy bank założył mu profil, to ma adres e-mail dużymi literami i teraz podając małymi już nic się nie da zrobić? Email to email - bez znaczenia jest wielkość liter. W zasadzie powinny być małe. A system NIE informuje o przyczynie problemów, tylko każe się skontaktować z pomocą, a pomoc też nie wspomina nic o wielkości liter. Kiepscy rządowi programiści lub z protegowanej firmy "po przetargu" to tworzyli.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (211)
Obywatel
12 miesięcy temu
Profil zaufany powinien być dostępny na stałe a nie jakieś czasówki co 3 lata,dopuki człowiek żyje powinien być dostępny na stałe czyli dożywotnio ,a z chwilą zgonu powinien wówczas owy profil zaufany wygłaszany
Zdziwiony
12 miesięcy temu
Skoro w czasie pandemii można było zrobić to automatycznie, to co przeszkadza by teraz tak samo zrobić? Przedłużyłem swoje konto pod koniec października i wcale nie było to tak intuicyjne jak powinno być. Przydała się instrukcja z jednego z portali biznesowych.
albinsiwak
12 miesięcy temu
A może by rząd po prostu nie wygaszał kont, zamiast dawać bzdurne rady?
kol
rok temu
Wszystko super tylko dlaczego pracowników urzędów punktów potwierdzających zmusza się do używania przy potwierdzaniu profili własnego telefonu. Nikt mi go nie kupił, dlaczego mam go używać do celów służbowych. Te esemesy z kodami zapełniają pamięć telefonu, dwieście, trzysta miesięcznie esemesów z kodem. Ekwiwalent powinien być za używanie sprzętu a właściwie to nie raczej służbowy telefon
Piotr
rok temu
Wybory parlamentarne to bzdura gdyż większość nie ma pojęcia co to jest władza wykonawcza , władza ustawodawcza , nie zna podstaw ekonomi itd . itd. Ale jeśli już ten populistyczny cyrk się odbywa to własnie przez internet. Skoro każdy może mieć profil zaufany korzystać z usług publicznych bankowych , a nawet lekarskich to tym bardziej mógłby zagłosować przynajmniej zaoszczędzono by setki ml zł . To samo dotyczy składania podpisów przez ugrupowania z poza systemu.
...
Następna strona