Inspektorzy Państwowej Inspekcji Pracy skontrolowali place małych budów, a dokładniej firmy wykonujące różnego rodzaju prace budowlane, przy których w tym samym czasie pracuje do 20 osób.
Na 438 budowach inspektorzy pracy przeprowadzili 648 kontroli u 643 przedsiębiorców realizujących prace m.in. przy:
- docieplaniu i wykończeniu elewacji ścian budynków mieszkalnych, w tym jednorodzinnych;
- remoncie elewacji ścian budynków usługowych, wielorodzinnych i jednorodzinnych;
- remoncie dachów budynków mieszkalnych, w tym jednorodzinnych;
- robotach ziemnych i ogólnobudowlanych związanych ze wznoszeniem budynków (pawilonów) handlowo-usługowych lub budynków mieszkalnych jednorodzinnych;
- remontach ulic;
- robotach budowlanych i instalacyjnych w wykopach.
Jak czytamy w komunikacie, kontrole na małych budowach w ramach akcji prowadzono w różnych dniach i o różnych porach, również poza ustalonymi godzinami pracy urzędu.
Nieprawidłowości na budowach
Najwięcej nieprawidłowości inspektorzy stwierdzili przy pracach na wysokości - 61 proc. kontroli wykazało zagrożenie dla zdrowia i życia osób pracujących. Kolejną dominującą nieprawidłowością była eksploatacja niekompletnych i zmontowanych niezgodnie z instrukcją rusztowań roboczych - 57 proc. kontroli.
Jak czytamy, w zakresie organizacji robót zastrzeżenia dotyczyły braku bądź nieprawidłowego wygrodzenia i oznakowania stref i miejsc niebezpiecznych, czyli miejsc wykonywania prac ziemnych, stref pracy maszyn budowlanych, prac w wykopach, na dachach czy też na rusztowaniach, gdzie występuje zagrożenie spadaniem przedmiotów z wysokości (34 proc. kontroli).
Inspektorzy wielokrotnie stwierdzali także brak zabezpieczenia przewodów elektrycznych przed uszkodzeniem mechanicznym, które pozostawiane na ciągach komunikacyjnych stwarzały ryzyko potknięcia i upadku, a w przypadku ich uszkodzenia – porażenia prądem. Dotyczyło to co czwartej skontrolowanej budowy.
Podsumowanie akcji "Kontrole na małych budowach 2021" w liczbach
Inspektorzy pracy wydali 3637 decyzji, z których 2832 (78 proc. wydanych) nakazywało natychmiastową eliminację bezpośrednich zagrożeń dla życia lub zdrowia pracujących.
Średnio podczas jednej kontroli wydawano prawie 6 decyzji nakazowych, w tym ponad 4 dotyczyły wyeliminowania bezpośrednich zagrożeń dla życia lub zdrowia osób pracujących.
Czytaj również: Zmiany w 500+. Rząd przyjął projekt
Inspektorzy pracy wydali:
- 356 decyzji wstrzymania prac, które dotyczyły 827 osób;
- 258 decyzji wstrzymania eksploatacji maszyn stwarzających zagrożenie dla obsługujących;
- 202 decyzje skierowania do innych prac 445 osób, z uwagi na brak środków ochrony indywidualnej lub nieposiadanie odpowiednich kwalifikacji do obsługi maszyn i urządzeń;
- 54 decyzje zakazania wykonywania prac, które dotyczyły 178 osób – w sytuacjach wyjątkowego zagrożenia zdrowia i życia;
- 1961 decyzji z rygorem natychmiastowej wykonalności na podstawie art. 108 k.p.a., ze względu na ochronę zdrowia lub życia ludzkiego.
Dodatkowo inspektorzy pracy udzielili 2413 porad technicznych.