Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Malwina Gadawa
Malwina Gadawa
|
aktualizacja

Kontrola Wód Polskich w KGHM. Chodzi o zrzut wody do Odry

514
Podziel się:

Money.pl dowiedział się, że od 18 sierpnia trwa kontrola prowadzona przez Wody Polskie w spółce KGHM. - Na podstawie przekazanych informacji i wglądu do dokumentów będzie można ocenić, czy podejmowane przez KGHM działania były zgodne z udzielonym pozwoleniem - mówi nam Jarosław Garbacz, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Kontrola Wód Polskich w KGHM. Chodzi o zrzut wody do Odry
Z Odry wyłowiono w sumie ponad 100 ton śniętych ryb (PAP, Jerzy Muszyński)

O spółce KGHM i jej działalności dotyczącej zrzutów wody do Odry zrobiło się głośno po poselskiej kontroli Piotra Borysa, posła Platformy Obywatelskiej z Zagłębia Miedziowego.

- Ogromne ilości słonej wody z flotacji rud i kopalni trafiły między 29 lipca a 10 sierpnia do Odry w Głogowie ze zbiornika Żelazny Most Zakładu Hydrotechnicznego KGHM. KGHM miał decyzję wodnoprawną, ale nikt z Wód Polskich nie poprosił o wstrzymanie zrzutu - alarmował w ubiegłym tygodniu poseł.

Wody Polskie ruszyły z kontrolą

Wrocławski oddział w odpowiedzi na nasze pytania poinformował, że od 18 sierpnia trwa kontrola Wód Polskich w spółce KGHM. Jak czytamy "kontrola ma na celu uzyskanie informacji w zakresie realizacji pozwolenia wodnoprawnego dla tego podmiotu i dokonania sprawdzenia działania z udzielonym pozwoleniem".

Na podstawie przekazanych informacji i wglądu do dokumentów będzie można ocenić, czy podejmowane przez KGHM działania były zgodne z udzielonym pozwoleniem. Należy zauważyć, iż każdy podmiot, któremu udziela się uprawnień, w tym przypadku wskazanych w pozwoleniu wodnoprawnym, ma działać zgodnie z tym pozwoleniem i w jego granicach - informuje money.pl Jarosław Garbacz, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Rzecznik przyznaje jednak, że pracownicy Wód Polskich nie nadzorują każdej czynności realizowanej przez zakłady, którym udzielono takich pozwoleń. - Tym bardziej nie mają prawa wejścia na teren zakładu w celu wstrzymania jego działalności - przekonuje Jarosław Garbacz.

Jedyne uprawnienie jest obwarowane wystąpieniem stanu zagrażającego życiu lub zdrowiu ludzi, zwierząt lub środowisku albo prawnie chronionemu interesowi osób trzecich. W pierwszej fazie jednak musiałoby nastąpić wezwanie do usunięcia w określonym terminie zaniedbań w zakresie gospodarki wodnej.

- Jeżeli zaniedbania zakładu nie zostaną usunięte w określonym terminie i nadal utrzymuje się stan zagrażający życiu lub zdrowiu, właściwy organ Wód Polskich wydaje decyzję o wstrzymaniu działalności zakładu lub jego części do czasu usunięcia zaniedbań - tłumaczy rzecznik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Zarówno rzecznik z Wrocławia, jak i warszawska centrala nie odpowiedziały na pytania, dlaczego Wody Polskie pomimo trudnej już sytuacji na Odrze nie poprosiły spółki o czasowe wstrzymanie zrzutu i czy zrzut słonej wody mógł w jakikolwiek sposób pogorszyć sytuację na Odrze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowa Škoda Kodiaq PHEV na trasie do Wisły

KGHM nie ma sobie nic do zarzucenia

Państwowa spółka od początku podkreśla, że "aktualna sytuacja dotycząca stanu wody w Odrze nie jest spowodowana wydobyciem i produkcją prowadzoną przez KGHM Polska Miedź S.A. na terenie Zagłębia Miedziowego".

"Spółka KGHM prowadzi działalność zgodnie z uzyskanymi pozwoleniami, to m.in. pozwolenie wodno-prawne, jest na bieżąco monitorowane przez wyspecjalizowane służby, w tym Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Badania prowadzone przez urzędy, ale też służby środowiskowe KGHM, przebiegają w trybie ciągłym. Pozwolenie wodno-prawne bardzo precyzyjnie określa w jakiej ilości, czasie i jakiej zawartości zrzut wody może być przeprowadzony" — czytamy w komunikacie KGHM nadesłanym do redakcji money.pl.

KGHM podkreśla, że bada wodę w Odrze przed zrzutem oraz po zrzucie.

Dane dotyczące zrzutów w lipcu i sierpniu jednoznacznie wskazują, że znaczące, choć dopuszczalne zasolenie wody w Odrze następuje już przed miejscem zrzutu KGHM, a woda oddawana przez KGHM nigdy nie wpływa w taki sposób na zasolenie wody, by kiedykolwiek przekroczone zostały normy ustawowe" - przekonuje miedziowa spółka.

W praktyce oznacza to, że zrzuty uwzględniają zasolenie i to, jaki jest przepływ wody w Odrze. "Dzięki zbiornikom retencyjnym KGHM reguluje zrzuty, z poszanowaniem dla środowiska naturalnego" - dodaje KGHM.

Ile wynosił więc zrzut w lipcu i sierpniu? - W lipcu 2022 zrzut prowadzony był przez 8 dni i w tym czasie zrzucono około 12 proc. wolumenu zrzuconego w lipcu 2021. Zrzuty dobowe średnio wynosiły 32 proc. dopuszczalnych pozwoleniem wielkości. W sierpniu 2022 r. zrzut prowadzony był do 10 dnia miesiąca i w tym czasie zrzucono około 38 proc. wolumenu zrzuconego w analogicznym okresie 2021 roku. Zrzuty dobowe wynosiły w tym okresie średnio 66 proc. dopuszczalnych pozwoleniem - tłumaczy w odpowiedzi na pytania money.pl spółka KGHM.

Skąd się wzięły złote algi?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz służby państwowe wciąż badają różne hipotezy, które mają odpowiedzieć na pytanie, co było przyczyną katastrofy ekologicznej na Odrze.

Od końca lipca obserwowany był pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół. Strażacy i wędkarze odłowili w sumie ponad 100 ton śniętych ryb. Do tej pory z rzeki pobrano blisko 700 próbek i wykonano ponad 7,5 tys. analiz.

W piątek resort klimatu oficjalnie już potwierdził, że w próbkach wody znaleziono mikroorganizmy, tzw. złote algi, których zakwit może spowodować pojawienie się toksyn, zabójczych dla ryb i małży. Złote algi rozwijają się w słonej wodzie. Już 13 sierpnia minister klimatu Anna Moskwa przyznawała, że wysokie zasolenie Odry mogło aktywować substancje toksyczne.

Ilości, które występowały, są olbrzymie. To jest masowy zakwit glonów. To nie są standardowe ilości, to po kilkadziesiąt miligramów na litr - powiedział w piątek Grzegorz Dietrich, dyrektor Instytutu Rybactwa Śródlądowego.

Ministerstwo Klimatu zwraca uwagę, że złote algi to gatunek inwazyjny. Jego występowanie stwierdzono w Europie do tej pory tylko kilkukrotnie i jest mało znany badaczom. Wiadomo, że może żyć w zbiorniku wodnym czy rzece, nie sprawiając problemów. Zabójczy jest dopiero jego zakwit. Aby do niego doszło potrzeba odpowiedniej temperatury, zasolenia, wysokiego przewodnictwa elektrycznego wody i wysokiego pH. Są niegroźne dla człowieka, śmiertelnie niebezpieczne dla ryb.

Teraz służby badają, co doprowadziło do pojawienia się tych mikroorganizmów w rzece.

- Ich zakwit w słodkowodnej Odrze wskazuje, że warunki środowiskowe uległy nagłej zmianie na bardziej optymalne dla tego gatunku, co nie było zjawiskiem naturalnym, lecz spowodowanym przez działalność człowieka — przekonuje WWF Polska w komunikacie dotyczącym Odry.

Malwina Gadawa, dziennikarka i wydawca money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(514)
WYRÓŻNIONE
Koni
2 lata temu
I tak oto Wody Polskie zależne od partii władzy będą kontrolować KGHM zależny od partii władzy. Sprawdza, czy nie doszło do nieprawidłowości w partii władzy. Wynik będzie taki, że obie te instytucje są najlepiej zarządzane, wspaniałe zajmują się swoimi zadaniami, budują wspaniała przyszłość Polski, i należą się premie po 1 mln. Złotych za te wspaniałości. A gdyby zrobili kontrolę za pół roku, to wyniki byłyby jeszcze lepsze. Gratuluję ci Polsko.
jackson
2 lata temu
Wy naprawdę wierzycie,że przeswietlą a jeśli nawet i będzie coś nie tak to podadzą do wiadomości.Chyba żart
Polak
2 lata temu
KGHM jest niewinne. Po prostu dostali od państwa zgodę na zatrucie rzeki, więc to robią. teraz zrobią kontrolę, wyjdzie, że jest wszystko OK. I będzie po sprawie.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (514)
Obs
2 lata temu
To po kiego oni są jak nic nie mogą? Zapomniałbym. Nowe samochody, nowe mundury, nowe możliwości, nowe pensje. A wy ciołki do roboty.
Anka
2 lata temu
Odra jest zanieczyszczana od lat. W końcu nie dała rady i musiało dojść do tragedii. Jakie działania zostały podjęte przez te siedem lat panowania PiS, by ratować polskie rzeki ? Bo nie zaliczam do nich, utworzenie molocha pod nazwą Polskie Wody.
jarko640
2 lata temu
Skoro na każdym kroku tak bardzo podkreślacie, że Odrę zatruła polska spółka, bo przecież zagraniczna, a już na pewno niemiecka spółka jeśli w ogóle spuszczałaby wodę do Odry, to zapewne klarowną, czystą wręcz mineralną... to napiszcie również prawdę i fakt..., że Odra jest polską państwową rzeką... i koło się zamyka!!!
Ewa
2 lata temu
Czy prokuratura ruszyła się ze stołków i pobrała próbki ze zbiornika Żelazny Most na obecność alg? Obecne kontrole na niewiele się zdadzą. Wydruki papierowe to manipulacja, Prokurator powinie zabezpieczyć komputery i sprzęt do pomiarów. W nich prawdziwe dane są trwale zabezpieczone i nie zostaną zmanipulowane na potrzeby jakiejś kontroli dokonywanej tydzień po zrzutach. W zbiorniku może być taka ilość alg że teraz każdy spust tego ścieku będzie śmiertelny dla skrzelowatych.
Obserwator
2 lata temu
Co było wiadomo od początku, tylko Pis bił pianę i rżnął głupa. Przecież to Pisiorzy dostali stołki nie po to żeby coś robić, tylko po to, żeby się dorobić. A za lewiznę coś jeszcze wpadnie bokiem, może kolejna posada dla rodziny w KGHM? A dla kasy to Pis wytruje nie tylko Odrę, ale i Wisłę, Wartę, Narew, Bug i co się jeszcze da!
...
Następna strona