Serwis prawo.pl informuje, że błędy stwierdzono w przypadku realizacji 5077 recept, co stanowi 47 proc. skontrolowanych recept.
Kontrole w aptekach
"Liczba realizacji recept zakwestionowanych z powodu nienależytej refundacji wyniosła natomiast 3883, co stanowi 36 proc. realizacji recept poddanych kontroli. Innym często popełnianym błędem była zła wycena leków recepturowych, kiedy to apteki zawyżały wartość surowca farmaceutycznego. Farmaceutom zdarza się też przekazywać komunikat o częściowej realizacji recept zamiast realizacji zamykającej, a także nieprawidłowe dane osoby realizującej recepty" - czytamy w serwisie prawo.pl.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Serwis dodaje, że w związku z błędami nałożono na apteki kary. W sumie to ponad 3 mln zł. Rekordzista musi zapłacić 1 mln zł
Zmiany przy wystawianiu recept
Od 1 sierpnia system teleinformatyczny wymaga wprowadzenia na receptach rocznych okresu stosowania i ilości leku do podania.
Zmiany dotyczą recept rocznych ważnych 365 dni, szczególnie z okresem stosowania pomiędzy 121 a 360 dniem. W przypadku recept z krótszym okresem stosowania, czyli do 120 dni oraz na wyroby medyczne, sposób zapisu informacji o dawkowaniu, na dotychczasowych lub nowych zasadach będzie zależał od osoby, która receptę wystawia. W zdecydowanej większości recept, czyli ważnych do 30 dni, sposób ordynacji nie zmienił się.
Rozszerzenie dawkowania polega na wskazaniu na recepcie informacji o: okresie stosowania leku, ilości i jednostce dawki leku, częstotliwości podania, liczbie opakowań oraz opcjonalnie szczegółowych informacji o stosowaniu dla pacjenta.
Obecnie pacjent może jednorazowo wykupić ilość leku maksymalnie do 120 dniowego stosowania, ale już po 90 dniach może wykupić kolejną dawkę leku. Informacja o ilości oraz kolejnym terminie wydania leku na takiej recepcie będzie zwracana przez system do apteki.