Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. DSZ
|
aktualizacja

Kopernikański przewrót w Szwecji i Finlandii. Putin będzie wściekły

Podziel się:

Po raz pierwszy w historii większość Szwedów oraz Finów opowiada się za przystąpieniem do NATO. Oba kraje mają długą polityczną tradycję zachowania neutralności w tym zakresie. Wojna w Ukrainie jednak radykalnie zmieniła nastroje społeczne w Skandynawii. Taki obrót sprawy nie podoba się Moskwie, która już teraz chce "gwarancji bezpieczeństwa".

Kopernikański przewrót w Szwecji i Finlandii. Putin będzie wściekły
Szwedzi i Finowie są za NATO. (Getty Images, Maskot .)

Badanie przeprowadzone w piątek dla szwedzkiej gazety "Aftonbladet" wykazało, że 51 procent Szwedów poparło członkostwo w NATO, podczas gdy 27 procent było przeciw. Co ciekawe, kilka dni wcześniej podobne zaskakujące wyniki głosowania opinii publicznej napłynęły z Finlandii (53 proc. do W obu krajach pierwszy raz w historii przewagę uzyskali zwolennicy Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Szwecja i Finlandia jest za NATO

Jak pisze "Financial Times" sondaże w Szwecji już wcześniej wskazywały na pełny pluralizm w tej kwestii. Zarówno w 2014 r. po zajęciu przez Rosję Krymu, jak i w 2022 r. osób "za" lub "nie mających zdania" było więcej niż obywateli twardo stojących przeciwko NATO. Pierwszy raz jednak zdarzyło się, że apologetów przystąpienia do sojuszu jest powyżej 50 proc.

"Szwedzki rząd socjaldemokratów jest przeciwny członkostwu w NATO, ale popiera je cała centroprawicowa opozycja. Wybory parlamentarne odbędą się we wrześniu" - wyjaśnia "FT".

Fiński prezydent Sauli Niinisto zasugerował w czwartek, że kraj nie powinien spieszyć się w przystąpieniu do NATO. - W pełni rozumiem niepokój Finów i potrzebę zareagowania na sytuację. Jednak w środku ostrego kryzysu szczególnie ważne jest zachowanie chłodnej głowy i uważne ocenianie wpływu zarówno przeszłych i przyszłych zmian na nasze bezpieczeństwo – powiedział.

Szwecja się zbroi

Pod koniec stycznia pisaliśmy na money.pl, że Szwecja zaczęła zbroić się na potęgę i zwiększać bojowość sił zbrojnych. Wzrost wydatków na obronność ma być największy od 70 lat.

Według rządowych planów finansowania sił zbrojnych na lata 2021–2025 budżet obronny naszego północnego sąsiada ma zwiększać się co roku o przynajmniej 5 mld koron, czyli ok. 500 mln euro. W efekcie w zeszłym roku szwedzkie wydatki obronne wyniosły ponad 6 mld euro.

- Szwecja obawia się rosyjskich działań militarnych skierowanych bezpośrednio przeciwko jej suwerenności i integralności terytorialnej w czasie rosnących napięć między Zachodem a Moskwą. Wiąże się to z bezaliansowym statusem kraju oraz jego położeniem geograficznym, istotnym z perspektywy bezpieczeństwa należących do NATO państw bałtyckich. Szwecja, choć ściśle współpracuje z Sojuszem, nie jest objęta jego gwarancjami obrony zbiorowej, co sprawia, że liczy się z presją, a nawet posunięciami militarnymi ze strony Rosji w trakcie jej kryzysów z Zachodem - przekonywała w styczniu zanim Kreml napadł na Ukrainę Justyna Gotkowska, analityczna Ośrodka Studiów Wschodnich.

W ostatnich dniach doszła do nas wiadomość, że Putin chce gwarancji bezpieczeństwa od Szwecji i Finlandii. W jego mniemaniu przystąpienie do sojuszu tych krajów zagraża integralności Rosji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl