Informacja prasowa Szlachetna Paczka
To oni wysłuchają historii około 30 tys. potrzebujących rodzin i samotnych osób. Wejdź na https://www.szlachetnapaczka.pl/superw/ i zostań wolontariuszem. Ty również możesz pomóc.
– Pójdziemy wszędzie tam, gdzie będą osoby, które ucierpiały najbardziej – podkreśla Joanna Sadzik, prezeska Stowarzyszenia WIOSNA, organizatora Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości. – To te osoby, które straciły pracę, a bardzo często mieszkają w miejscowości, gdzie jeden zakład pracy zatrudniał właściwie wszystkich. To sytuacja, w której możliwość zarobkowania traci nie tylko jedna osoba w rodzinie, ale i całe otoczenie. To miejsca, w których niewiele jest osób mogących pomóc.
Do takich, nierzadko nowych na mapie mądrej pomocy lokalizacji, do których przedtem często nie docierała żadna inna pomoc z zewnątrz, zamierza trafić Szlachetna Paczka, jeden z największych i najskuteczniejszych programów społecznych w kraju. W nadchodzącej edycji planuje działać w 628 rejonach na terenie całej Polski.
Na kryzys – systemowa pomoc
Dane Głównego Urzędu Statystycznego zebrane podczas pandemii COVID-19 nie są dobrym prognostykiem na najbliższe miesiące. Oto kilka z nich, najbardziej pesymistycznych:
• 46 proc. Polaków deklaruje, że koronawirus miał wpływ na ich sytuację zawodową; oznacza to, że co drugi z nas w związku z pandemią napotkał nieprzewidziane sytuacje, a często bariery podczas wykonywania obowiązków służbowych.
• 5 proc. Polaków zmuszone było zamknąć firmę, którą prowadziło; jednocześnie 11 proc. zapowiedziało ograniczenie bądź zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej.
• Dla co czwartego Polaka pandemia oznaczała utratę jakiejś możliwości zarobkowania – w przypadku jego samego bądź członka najbliższej rodziny.
• Najczęściej pracę traciły te osoby, które i przed nadejściem koronawirusa borykały się z problemami finansowymi. Na utratę pracy skarżyło się 45 proc. badanych zarabiających mniej niż 1000 złotych.
Eksperci nie mają wątpliwości, że choć pandemia uderzyła najmocniej w najbiedniejszych, skutki odczujemy wszyscy. W tej sytuacji programy społeczne takie jak Szlachetna Paczka będą szczególnie potrzebne. Dzięki doświadczeniu w niesieniu systemowej, mądrej pomocy i ogromnej rzeszy wolontariuszy Paczka będzie w stanie dotrzeć do miejsc, w których wsparcie będzie najbardziej potrzebne.
Tylko razem możemy pomóc tym, którzy mieli mniej szczęścia. Zostań wolontariuszem Szlachetnej Paczki lub Akademii Przyszłości. Więcej na https://www.szlachetnapaczka.pl/superw/.
9,5 tys. wolontariuszy, aby skończyć dobrze rok
W tej edycji Szlachetna Paczka jak co roku pomoże: rodzinom z dzieckiem lub ciężko chorą osobą, z niepełnosprawnością, samodzielnym rodzicom, osobom starszym i samotnym, rodzinom wielodzietnym, a także tym, które w trudnej sytuacji materialnej znalazły się w wyniku zdarzenia losowego niezależnego od nich – wypadku, choroby, utraty pracy czy śmierci osoby bliskiej.
Wsparcie jednak otrzymają również ci, których pandemia dotknęła najmocniej. To osoby ledwo wiążące koniec z końcem, których praca opłacana była najgorzej, ale także mali przedsiębiorcy, którzy w jednej chwili utracili wszystko. To również ci pracownicy, którzy nie byli w stanie przejść na home office. Przed nami jako społeczeństwem pracowite miesiące.
Szlachetna Paczka będzie w tym roku potrzebna bardziej niż kiedykolwiek. Zostając wolontariuszem możesz sprawić, że ten trudny rok 2020 skończy się szczęśliwie dla rodzin i samotnych osób w potrzebie. Nie pozwól, aby ktoś, kto miał mniej szczęścia, został sam. Więcej na https://www.szlachetnapaczka.pl/superw/.
Informacja prasowa Szlachetna Paczka