Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|
aktualizacja

Koronawirus zwiększy poziom biedy i liczbę wykluczonych. Eksperci: ratujmy najsłabszych

91
Podziel się:

Już w kilkunastu domach pomocy społecznej wykryto koronawirusa: u podopiecznych i personelu. Jak przekonują eksperci, w takich sytuacjach procedury postępowania nie działają, bo ich po prostu nie ma. Autorzy "Alertu społecznego" proponują pilne zmiany.

Najsłabsi: bezdomni, ubodzy, pensjonariusze domów opieki społecznej, osoby z niepełnosprawnościami, są w czasie epidemii jeszcze bardziej bezradni.
Najsłabsi: bezdomni, ubodzy, pensjonariusze domów opieki społecznej, osoby z niepełnosprawnościami, są w czasie epidemii jeszcze bardziej bezradni. (Fotolia)

Zespół Open Eyes Economy Summit, wydarzenia gospodarczego, które od kilku lat promuje ideę gospodarki zbudowanej wokół wartości i poprawy jakości życia, a nie zysku ponad wszystko, opublikował kolejny raport dotyczący walki z epidemią w Polsce.

Zobacz także: Zobacz także: <a href="https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus">Koronawirus</a>. Ukraińcy wrócą? "Polska nadal będzie atrakcyjna"

Eksperci zwracają uwagę na potrzebę solidarności społecznej.

"Najsłabsi i najmniej samodzielni ludzie: bezdomni, ubodzy, pensjonariusze domów opieki społecznej, osoby z niepełnosprawnościami, są w czasie epidemii jeszcze mniej samodzielni. Ich obecna sytuacja jak w soczewce odbija bolączki: ochrony zdrowia, pomocy społecznej, czy systemu wsparcia dla organizacji pozarządowych" - czytamy w raporcie.

Empatia

Właśnie teraz, jak oceniają ekonomiści, a także po czasie pandemii, ważne są relacje pomiędzy sąsiadami, współpracownikami, więzi, które powstają w społecznościach lokalnych.

Empatia, wzajemne pomaganie sobie, życzliwość, to wartości, które stają się warunkiem zachowania godności i normalności, a były często ignorowane w czasach prosperity gospodarczego i nieskrępowanej konsumpcji.

Idea solidarności społecznej właśnie teraz nabiera prawdziwego znaczenia. Dlatego drugą kwestią, na którą obecnie zwracają uwagę specjaliści, jest samopomoc społeczna. Pandemia niestety obnaża dotychczasowe problemy całego systemu wsparcia w Polsce.

"Już w kilkunastu domach pomocy społecznej wykryto koronawirusa u kilkudziesięciu pacjentów: podopiecznych i personelu. Z informacji przekazywanych przez media wynika, że w takich sytuacjach nie działają (bo ich nie ma) procedury postępowania w takich przypadkach" - piszą eksperci.

Pieniądze, pieniądze, pieniądze

Aby organizacje pozarządowe (NGO), grupy nieformalne oraz obywatele mogły nieść pomoc w czasie epidemii, niezbędne są szybkie i zdecydowane działania.

Co zatem rekomendują eksperci rządowi i samorządowi?

Przeprowadzenie diagnozy pilnych potrzeb finansowych i materialnych placówek opieki społecznej oraz NGO świadczące pomoc grupom najsłabszych i potrzebującym wsparcia.

Wdrożenie planów pozyskania i dystrybucji pieniędzy dla ich działalności. Pieniądze na pomoc społeczną należy w czasie pandemii zwiększyć. Pod żadnym pozorem nie wolno ich zmniejszać.

Ważne jest też szybkie uwolnienie dostępnych funduszy UE, które mogą być wykorzystane przez NGO na zapobieganie skutkom epidemii. Pomocne będzie porozumienie się w tej sprawie z organizacjami pozarządowymi prowadzącymi placówki i inne formy wsparcia dla osób potrzebujących.

Wolontariusze

"Potrzebna jest rozmowa i wspólne opracowanie szybkich i efektywnych form zabezpieczenia, a nie stworzenie odgórnych i zbiurokratyzowanych metod postępowania. Potrzebny jest nowy model kooperacji: administracja (także samorządowa) – III sektor. Praca w ramach ciał doradczych powoduje, iż brakuje im zdolności do szybkiej koordynacji działań" - przekonują autorzy "Alertu".

Ich zdaniem konieczne jest włączenie w działania zapobiegające epidemii oraz wspomagające wolontariuszy i NGO grup już działających, podlegających władzom różnych szczebli, np. ochotniczych straży pożarnych.

Samorządy powinny zadbać o to, by animatorami pomocy lokalnej oraz samopomocy stali się pracownicy bibliotek, ośrodków sportu, instytucji kultury. Samorząd powinien koordynować takie działania albo zachęcić ich do włączania się w aktywność innych.

W dokumencie znalazł się też apel o zapewnienie domom pomocy społecznej (DPS), zakładom opiekuńczo-leczniczym (ZOL), domom dziecka i innym placówkom niezbędnych środków ochrony osobistej. A także o skuteczne opracowanie procedur postępowania i stworzenie miejsc izolacji dla osób, które wymagają tego ze względów społecznych, np. ze względu na bezdomność lub tych, które żyją w rodzinach, gdzie ma miejsce przemoc domowa, a muszą odbyć kwarantannę.

Jak oceniają eksperci, w związku z epidemią gwałtownie wzrośnie grupa osób potrzebujących różnych form pomocy: od finansowej i materialnej po psychologiczną. Dla organizacji pozarządowych oznacza to, iż pomocy od nich oczekiwać będzie więcej osób, przy mniejszym gronie osób oraz instytucji i firm je wspomagających.

Alert Społeczny to inicjatywa Open Eyes Economy Summit (OEES) oraz Kolegium Gospodarki i Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Wszystkie alerty eksperckie dostępne na stronie OEES w zakładce: "dobrze wiedzieć".

Współtworzą go wybitni przedstawiciele świata nauki i organizacji pomocowych. Między innymi: prof. UEK dr hab. Piotr Augustyniak – Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Michał Przedlacki – People in Need, Joanna Sadzik – Szlachetna Paczka i wielu innych. W skład zespołu wchodzi w sumie 12 osób.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(91)
wolontariusz
4 lata temu
Nie lekajcie sie zwrocic do PiSu o maski, rekawiczki, preparaty dezynfekujace. Wszak pan premier oglosil ze jestesmy przygotowani na 150% na virusa, wiec zamiast ukrywac srodki ochronne po piwnicach KC i KW partii, powinni je wydac najbardziej potrzebujacym obywatelom a nie trzymac dla swoich.
Cyniczna
4 lata temu
Takie są Prawa Natury - słabi i chorzy giną a silni i zdrowi żyją.
Alojz
4 lata temu
Skończcie z rozdawnictwem! Powinna być tylko pomoc tym, co na prawdę jej potrzebują.
Wrrr
4 lata temu
Dajcie pijakom jeszcze 500 na chlanie darmozjadom cuchnącym. Takich mi nie żal.
nie szatsać p...
4 lata temu
ile pieniędzy poszło na miesięcznice i rocznice - nawet teraz kiedy szpitale w potrzebie Rząd spełnia zachcianki Kaczyńskiego - po co - kim on jest?
...
Następna strona