Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. DSZ
|

Kredytobiorcy mogą mieć mętlik. Rada rozbita jak nigdy

91
Podziel się:

- Być może podwyżka stóp proc. we wrześniu była ostatnią w cyklu zacieśniania polityki pieniężnej w Polsce - powiedział w Radiu Maryja członek RPP Henryk Wnorowski. Dodał, że ewentualna podwyżka w październiku również byłaby minimalna. To zupełnie odwrotne stanowisko do opinii nowej członkini Rady prof. Joanny Tyrowicz, która w piątek przekonywała, że gospodarka woła o kolejne podwyżki stóp.

Kredytobiorcy mogą mieć mętlik. Rada rozbita jak nigdy
Rada jest podzielona jak nigdy. Co dalej z podwyżkami stóp? (East News, Wojciech Olkusnik)

- Jestem głęboko przekonany, że sierpniowy odczyt inflacji na poziomie 16,1 proc. był odczytem najwyższym w 2022 r. Oczekujemy, że w kolejnych miesiącach powakacyjnych będziemy mieli o kilka dziesiątych, może 0,4 pkt. proc. miesiąc do miesiąca, obniżenie inflacji. (...) Jeśli to się potwierdzi, to myślę, że koniec cyklu podwyżek stóp proc. jest bardzo bliski. Być może okaże się, że środowa podwyżka była ostatnią w tym cyklu. Być może jeszcze jedna nastąpi, także minimalna - powiedział Wnorowski.

Co dalej ze stopami procentowymi i inflacją w Polsce? RPP zabiera głos

- Wydaje się, to są oczywiście decyzje rządu, że tarcza antyinflacyjna będzie przedłużona. To, na ile URE pozwoli dostawcom energii podwyższyć ceny i na ile rząd zrekompensuje im różnice, będzie dla nas kluczowe. I to nam da odpowiedź na pytanie, ile wzrośnie inflacja w styczniu, bo pewnego wzrostu, po spadku do końca roku, powinniśmy się spodziewać. Później, wierzę w to głęboko, na przestrzeni całego 2023 r. będziemy mieli do czynienia z obniżaniem się inflacji - dodał.

Wnorowski zaznaczył, że dane i prognozy nie wskazują, że należałoby oczekiwać dramatycznego pogorszenia sytuacji na rynku pracy.

- Mamy statystyki dotyczące liczby wakatów i ona się zmniejsza, ale tylko zmniejsza, wakaty ciągle są. Myślę, że tutaj nie należy się spodziewać mocnego negatywnego uderzenia - dodał.

Inne zdania, inna inflacja?

Innego zdania co do kierunku polityki monetarnej ma prof. Joanna Tyrowicz z UW, której kadencje uchwalił w ostatnich dniach Senat.

Ewidentnie nasza dzisiejsza sytuacja gospodarcza wywoła podwyżki stóp procentowych. W jakiej wysokości i w jakim horyzoncie - to jest do zdecydowania. Mamy silnie realnie ujemne stopy procentowe, przyspieszającą inflację i niedobrą sytuację gospodarczą. Inflacja powinna być blisko 2,5 procent, jest 16,1. NBP nie ma tutaj swobody decydowania, czy chce, czy nie chce podwyższyć stóp procentowych - zwróciła uwagę w RMF FM.

Podobnego zdania jest Ludwik Kotecki, członek RPP, były główny ekonomista MF za rządów Donalda Tuska.

- Jest duże prawdopodobieństwo, że inflacja w styczniu lub lutym 2023 r. przekroczy 20 proc. - mówił w Polsat News Kotecki.

Podobnie sądzą ekonomiści Santander Bank Polska. W scenariuszu bazowym przewidują oni szczyt inflacji na początku 2023 r. na poziomie 18-19 proc. rok do roku (po stabilizacji w IV kw. 2022) i potem jej stopniowy spadek do ok. 8 proc. pod koniec 2023 r.

"Jednak niepewność dot. cen energii i działań osłonowych ze strony rządu powoduje, że margines błędu dla tych prognoz jest olbrzymi (w teoretycznym scenariuszu zablokowania przez rząd jakichkolwiek podwyżek cen energii, inflacja mogłaby spaść poniżej 5)" - przekonują.

Co zrobi NBP?

Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła we wrześniu stopy procentowe o 25 pb. Była to jedenasta podwyżka z rzędu i najniższa w obecnym cyklu, trwającym od października 2021 r.

Prezes NBP Adam Glapiński powiedział na konferencji po wrześniowym posiedzeniu RPP, że w październiku możliwy jest albo brak zmian stóp procentowych albo ich wzrost o 25 pb. Dodał, że RPP nie zakończyła formalnie cyklu podwyżek, dalsze decyzje będą zależne od napływających danych, a w połowie lub w IV kw. 2023 r. możliwe są już obniżki stóp.

Członek RPP Ireneusz Dąbrowski napisał w piątek wieczorem, że jego zdaniem cykl podwyżek stóp procentowych w Polsce jest już zakończony.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(91)
WYRÓŻNIONE
Na temat.
2 lata temu
Nie można w nieskończoność obciążać tych którzy ciężko pracują i ledwo wiążą koniec z końcem. Najwyższy czas żeby wróciła idea taniego państwa bez rospasanego rozdawnictwa tych wszystkich plusów .Pogonić tych wszystkich darmozjadów żerujących w spółkach państwowych i ograniczyć kosztowne przywileje naszych rządzących i polityków. Jeżeli chcą być wiarygodni powinni oszczędzanie zacząć od siebie.
Anna
2 lata temu
NBP już nazwsze będzie nam się kojarzyć ze złodziejstwem okradli moja rodzine nigdzie na świecie tego nie ma
Zocha
2 lata temu
Po tych mądrościach wygłoszonych przez naczelnego bankiera wszyscy mogą spać spokojnie nic złego się nie dzieje,mamy dobrobyt,wungla jest wsxędzie pełno,wzrost gospodarczy rośnie więc o co się martwić można spać spokojnie
NAJNOWSZE KOMENTARZE (91)
PGE
2 lata temu
Kiedy PGE wystawi rozliczenia za pierwsze półrocze. Chcę przypomnieć, że czerwiec się skończył.
Abc
2 lata temu
Nowa Pani w radzie i Pan Korecki działają z ramienia pozycji. Pani jest namaszczons przez KO i PSL, a Pan jest byłym wiceministrem z czasów PO. Oni nie chcą walczyć z inflacja tylko pogrążyć obecny rząd bo wysokie stopy to spadek poparcia rządu, recesja i bezrobocie.
Wqrwiony
2 lata temu
A może ZATRZYMAĆ dotowanie wszystkich partyjek sejmowych i senackich! Taką kasę zarabiają, że nawet jak do końca kadencji kasy nie zobaczą z wypłat, to i tak będą żyli na lepszym poziomie finansowym niż statystyczny podatnik!
laikant
2 lata temu
Nie po to została Tyrowicz wstawiona do RPP przez Grodzkiego, aby działała dla dobra Polski i Polaków!
Bezsens
2 lata temu
Max 3 miesiące stopy 20proc to. zachęci do oszczędzania i inflacja znika ale lepiej kisić ta kapustę niskimi stopami
...
Następna strona