Relacje między Polską a Białorusią pogorszyły się już latem 2020 roku, kiedy to u naszego wschodniego sąsiada odbywały się wybory prezydenckie. Oficjalnie wygrał je Alaksandr Łukaszenka, co nie było dużym zaskoczeniem, ale też zdaniem wielu ekspertów i polityków wybory zostały sfałszowane.
Polska udzieliła wsparcia białoruskiej opozycji, co doprowadziło do reakcji Łukaszenki. Sankcje nałożone przez kraje Unii Europejskiej doprowadziły do "wojny hybrydowej", jak niektórzy określają kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej. Tam, z pomocą i za zgodą Łukaszenki, sprowadzani są uchodźcy z Bliskiego Wschodu. Ci próbują dostać się do Polski, a następnie na zachód Europy.
Kryzys migracyjny. Jak wygląda zestawienie wojsk Polski i Białorusi?
Próby nielegalnego przekraczania granicy polsko-białoruskiej doprowadziły do ogłoszenia stanu wyjątkowego w niektórych miejscowościach w województwach lubelskim i podlaskim. Tam też zgromadzono większą niż zwykle liczbę funkcjonariuszy Straży Granicznej i żołnierzy. Również Białoruś po swojej stronie mobilizuje armię. Czy mamy się czego obawiać? Jak wypada porównanie wojsk obu państw?
Ze strony globalfirepower.com, gdzie możemy porównać kluczowe aspekty armii obu państw, płyną pozytywne wieści dla Polski. Przewyższamy Białoruś pod względem liczebności, jak i liczby osób w wieku produkcyjnym.
Obecnie w Polsce żyje ponad 15,3 mln osób nadających się do służby, podczas gdy na Białorusi jest to ledwie 3,7 mln osób. Posiadamy przy tym ok. 120 tys. zawodowych żołnierzy, a nasz wschodni sąsiad ma ich ledwie 45,5 tys. Białoruś może się jednak pochwalić dodatkowymi siłami rezerwowymi, których liczebność szacuje się na ok. 290 tys. żołnierzy.
Z danych zgromadzonych przez globalfirepower.com wynika, że wydatki Polski na obronność kształtują się na poziomie ok. 10,8 mld dolarów rocznie. Białoruś wydaje ledwie procent tej kwoty - w tym przypadku mowa o budżecie rzędu 775 mln dolarów.
Polska armia dysponuje też lepszym i nowocześniejszym sprzętem. Posiadamy na wyposażeniu ogółem 469 samolotów, podczas gdy Białorusini ledwie 207. Nasze wojsko ma do dyspozycji 91 samolotów myśliwskich, białoruskie - 43.
Polska posiada też więcej helikopterów (207 do 63), wozów bojowych czy transportowych. Nasza armia dysponuje 863 czołgami, przy czym Białoruś ma ich 601. Posiadamy też przewagę w zakresie pojazdów opancerzonych (5125 do 1550).
W tym aspekcie to Białoruś jest górą
Są jednak aspekty, w których Białoruś przewyższa Polskę. Nasz wschodni sąsiad produkuje więcej ropy - 30 tys. baryłek na dzień, podczas gdy u nas produkcja utrzymuje się na poziomie 21 tys. baryłek. Białoruś ma też znacznie mniejsze zużycie ropy, co w przypadku konfliktu zbrojnego nie jest bez znaczenia, bo pozwala dłużej zachować gotowość bojową.