Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|

Kryzys w branży meblarskiej. Będą kolejne zwolnienia

29
Podziel się:

Już od dłuższego czasu branża meblarska przechodzi kryzys. Jak wynika z danych Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli, wartość produkcji sprzedanej polskich firm meblarskich w 2023 roku spadła o 6 proc. Tymczasem nastroje w branży na 2024 r. nie są optymistyczne.

Kryzys w branży meblarskiej. Będą kolejne zwolnienia
Kryzys w branży meblarskiej trwa (Getty Images, Andrey Rudakov)

Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli (OIGPM) i firma badawcza B+R Studio opublikowała komunikat, w którym podały, jak prezentują się wyniki polskiej branży meblarskiej za rok 2023. Okazuje się, że wartość produkcji sprzedanej polskich firm meblarskich w 2023 roku wyniosła 64 mld zł, co oznacza spadek o 6 proc. w stosunku do 2022 roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Inwestorzy w euforii po odejściu Obajtka. "Pytanie, czy wprowadził ich wcześniej w błąd?"

Szykują się kolejne zwolnienia

Prognozy na 2024 r. nie są optymistyczne dla branży. Jak wynika z raportu, wszystko wskazuje na to, że to nie koniec trudnej sytuacji na rynku meblarskim. Według prognoz wartość produkcji sprzedanej co najwyżej utrzyma się na poziomie z 2023 r. (ok. 64 mld zł). Te prognozy przekładają się na plany dalszej redukcji zatrudnienia. OIGPM szacuje, że w branży meblarskiej w 2024 roku ubędzie kolejnych 5 tys. etatów - czytamy.

W raporcie OIGPM przypomina, że aby ratować zakłady oraz dostosować się do zmniejszonej ilości zamówień, firmy meblarskie zostały zmuszone do redukcji zatrudnienia. Od kwietnia 2022 r. do grudnia 2023 r. w branży meblarskiej zniknęło 18 tys. etatów.

Izba podkreśliła, że w ubiegłym roku zmniejszyła się też wartość eksportu - o 3 proc, osiągając 62,2 mld zł. Pod względem wolumenu natomiast sprzedaż zagraniczna skurczyła się aż o 11 proc. Branża ma jednak nadzieję na "lekką" poprawę dopiero w drugim półroczu, jednak dużo zależy od tego, jak będzie wyglądało otoczenie rynkowe sektora, zwłaszcza to krajowe.

Problemów w branży meblarskiej jest wiele

Jak wskazali przedstawiciele branży, do najpoważniejszych problemów polskich producentów mebli należy w dalszym ciągu dostęp do surowca drzewnego z certyfikatem odpowiedzialnej gospodarki leśnej FSC (Forest Stewardship Council). Jak wiadomo, w poprzednich latach Lasy Państwowe stopniowo odchodziły od tej obowiązującej powszechnie na świecie certyfikacji, "co budziło coraz większe obawy wśród polskich producentów bazujących na surowcu drzewnym".

Izba dodała, że kolejnym czynnikiem, który utrudnia wyjście z dołka branży meblarskiej, jest system sprzedaży drewna wprowadzony przez poprzednią dyrekcję Lasów Państwowych.

Polscy producenci mebli oczekują zmian w tym systemie, które sprawią, że stanie się on transparentny i bardziej dostępny dla przedsiębiorców oraz będzie promował przerób surowca drzewnego w Polsce - czytamy.

W komunikacie ponadto możemy przeczytać, że "dużym wyzwaniem" dla branży meblarskiej będą również zapowiadane ograniczenia w pozyskaniu surowca drzewnego. Jak zaznaczyła Izba, "wydzielenie 20 proc. powierzchni lasów z pozyskania drewna wymaga mądrej i strategicznej współpracy najważniejszych interesariuszy. Producenci mebli wskazują na ekologiczne walory wyrobów z drewna (niski ślad węglowy, długoletnie magazynowanie CO2) i niechętnie patrzą na perspektywę zastąpienia tego naturalnego surowca innymi, mniej przyjaznymi dla środowiska materiałami, np. plastikiem i metalem".

Zdaniem OIGPM rozwiązaniem problemu mogłoby być umożliwienie producentom mebli korzystanie z alternatywnego źródła surowca, jakim jest drewno poużytkowe, oraz ograniczenie spalania drewna na rzecz wykorzystania go do produkcji materiałów drewnopochodnych. "Wymaga to jednak zmiany przepisów, o co branża meblarska postuluje już od kilku lat" - podkreślili przedstawiciele branż.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(29)
WYRÓŻNIONE
Zic
12 miesięcy temu
Poprostu robi się kryzys w całej Europie!tylko w Polsce wybory za wyborami więc politycy unikają tematu gospodarki jak ognia ! będzie poprostu źle i to nie tylko w branży meblarskiej !! ludzie mimo że mają jakąś pracę to stać ich tylko na opłaty i żywność!!
aha
12 miesięcy temu
wyhamowały budowy domów, remonty, zakupy mieszkać, to ludzie mebli nie potrzebują... i nic nie wskazuje na to, że będzie lepiej
Bobo
12 miesięcy temu
Ludzie nie mają na mieszkania, a o dopiero na meble. Właśnie szukam pracy, 90% ogłoszeń to minimalna krajowa.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (29)
Pezio
7 miesięcy temu
To wszystko przez drogie mieszkania. Rynek mieszkaniowy ma kolosalny wpływ na inne rynki w tym meblowy. Polityka trudnego mieszkania nabija bez wysiłku kabzę bankom ale bije w cały rynek.
tom
8 miesięcy temu
ceny mebli są wyższe gdyż drewno 3x podrożało przez politykę zielonego ładu i certyfikatów FSC niekorzystnych dla polaków. Mamy drewno mieć z certyfikatem , a wilość drzew z fsc jest ograniczona , więc płacimy wiecej. Natomiast meble ze wschodu są bez fsc , bez jakichkolwiek certyfikatów i jak ma być dobrze. W Uni mamy niestety agenturę.
tom
8 miesięcy temu
niestety Masakra to producent chciwy. Meble wykonane pod zamówienie są ok3x droższe niż od producenta, gdyż procesy nie są powtarzalne i jednorazowe co generuje koszt
Masakra
11 miesięcy temu
Niech szara strefa skończy z fuchami po godzinach pracy to będzie praca i płaca, a tak zaniżają ceny mebli przez co przedsiębiorcy wyrywają włosy bo każdy chce zarobić przy wysokich cenach materiałów i kosztach utrzymania.
spec
12 miesięcy temu
6 % to taka tragedia? , ja mam o połowę niższe obroty jakoś z tym muszę żyć , sprzedajcie helikoptery majbachy a od razu zrobi się wam lżej
...
Następna strona