Licytacje komornicze od wielu lat stanowią okazję do nabycia nieruchomości i ruchomości po cenach niższych od rynkowych. Serwis internetowy gromadzący je w jednym miejscu stanowi szansę, by bez wychodzenia z domu wylicytować pożądany dom, mieszkanie czy samochód.
Ruszył serwis z e-licytacjami komorniczymi. Tak możesz kupić mieszkanie
W piątek wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta poinformował, że na portalu e-licytacje.komornik.pl ruszyła możliwość licytowania nieruchomości. Obecnie można tam znaleźć 46 nieruchomości wystawionych przez komorników na licytację i ponad 230 ruchomości.
Portal został wykonany przez Krajową Radę Komorniczą i jest w pełni funkcjonalny. Można wprowadzać do tego portalu oferty i następnie licytować - powiedział Kaleta.
Portal swoim wyglądem przypomina popularne platformy sprzedażowe, przez co dość łatwo się w nim odnaleźć. Za pomocą wyszukiwarki jesteśmy w stanie znaleźć różnego rodzaju towary, a także odpowiednio je przefiltrować.
Jest to bardzo ważna usługa, która przeniesie system egzekucji do kolejnego etapu bardzo potężnego rozwoju. Egzekucja w Polsce będzie ultranowoczesna. Jedna z najbardziej nowoczesnych na świecie - stwierdził wiceminister sprawiedliwości.
Zdaniem Kalety uruchomienie platformy sprawi, że licytacje komornicze będą bardziej transparentne. Na dodatek ograniczone będzie ryzyko zmowy pomiędzy licytantami. -To w oczywisty sposób zwiększy zainteresowanie tymi licytacjami. Znajomość okoliczności związanych z konkretną nieruchomością i informacje o nich zwiększają wiedzę potencjalnych nabywców. Z systemu będzie można też korzystać z dowolnego miejsca całej Polski - stwierdził przedstawiciel Ministerstwa Sprawiedliwości.
Ceny pójdą w górę?
Zwiększenie popularności i dostępności ofert komorniczych powinno wpłynąć pozytywnie na kwoty oferowane podczas licytacji, co będzie mieć korzystny wpływ dla dłużnika, jak i wierzyciela. Ze sprzedaży nieruchomości czy ruchomości uda się bowiem odzyskać większe kwoty.
Kaleta podczas piątkowego przemówienia podkreślał, że e-licytacje to jeden z elementów reformy systemu egzekucji komorniczych. Mają one pomóc m.in. w odbudowaniu zaufania do komorników w Polsce.
Wyniki tej reformy napawają wielkim optymizmem. Wszelkie dane statystyczne dotyczące funkcjonowania systemu egzekucji komorniczej w Polsce są rekordowe. W 2013 r. komornicy mieli skuteczność na poziomie 10,5 proc. Dzisiaj jest to już 18,6 proc. - powiedział Kaleta.
Sprzedaż nieruchomości w formie e-licytacji odbywa się na wniosek wierzyciela. Przetarg trwa tydzień i wygrywa go ten, kto zaoferuje najwyższą kwotę na moment zakończenia licytacji.