Klienci Poczty Polskiej mogą od 5 października 2021 r. wysyłać korespondencję elektroniczną do podmiotów publicznych, czyli m.in. urzędów państwowych i administracji samorządowej. Pakiet usług z tym związanych nazywa się: Publiczna Usługa Rejestrowanego Doręczenia Elektronicznego (PURDE).
Teraz jednak będzie rozszerzona o Q-Doręczenia. Dzięki niej podmioty niepubliczne, czyli np. firmy, przedsiębiorcy, stowarzyszenia, adwokaci oraz osoby fizyczne będą mogły komunikować się między sobą. Wystarczy, że posiadają adres do doręczeń elektronicznych (ADE).
Poczta Polska: Q-Doręczenie to nie e-mail
W komunikacie prasowym Poczta Polska zapewnia, że Q-Doręczenie to nie jest to samo, co wiadomość e-mail. Wszystko przez fakt, że usługa operatora pocztowego spełnia restrykcyjne normy i przepisy europejskie dotyczące poufności.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Są one wykorzystywane w innych krajach Unii Europejskiej, np. w Danii, Estonii, Czechach, Francji, we Włoszech czy w Hiszpanii. Wysyłka pomiędzy nadawcą i odbiorcą jest realizowana przez system teleinformatyczny zaufanego dostawcy, który po przejściu zewnętrznego audytu przez firmę akredytowaną w ramach Unii Europejskiej, po pozytywnym wyniku, może ubiegać się o wpis na tzw. listę dostawców usług zaufania – tłumaczy operator pocztowy w komunikacie.
System stworzony przez Pocztę Polską ma zapewniać bezpieczeństwo przesyłek i ich integralność. Ponadto gwarantuje też dowody potwierdzające poszczególne zdarzenia wraz ze wskazaniem, kiedy one się odbyły i zabezpieczone pieczęcią elektroniczną dostawcy.
Jak skorzystać?
Do skorzystania z usługi potrzebujemy ADE, który nada nam minister właściwy ds. informatyzacji po złożeniu wniosku np. na stronach gov.pl. Następnie wystarczy już tylko wejść na konto i aktywować publiczną skrzynkę doręczeń. W panelu usług dodatkowych znajdziemy Q-Doręczenie. Koszt usługi wynosi 2,20 zł.
Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj.