Ustawa z 2018 r. wprowadziła zakaz handlu w niedziele i święta. Jednocześnie w ustawie wskazano ponad 30 przypadków, w których zakaz ten nie obowiązuje ze względu na rodzaj działalności – gdy prowadzenie handlu uzasadnia użyteczność społeczna i codzienne potrzeby ludności.
Jednak po zaostrzeniu przepisów o zakazie handlu, które weszło w życie na początku roku, sieci handlowe szukają nowych sposobów na handlowanie w niedziele.
Najpierw były placówki pocztowe, a teraz są czytelnie, wypożyczalnie książek lub sprzętu sportowego — tak niektóre sklepy obchodzą zakaz handlu w niedziele. Na popularności zyskuje zwłaszcza metoda "na klub czytelnika". Z takiej możliwości skorzystały m.in. niektóre sklepy sieci Carrefour prowadzone przez franczyzobiorców.
Jednak było to zarazem zgodnie z literą prawa, ponieważ za ladą tych placówek stawał właściciel, co jest zgodne z przepisami o ograniczeniu handlu w niedziele. Zdaniem przedstawicieli sieci Carrefour jest to zarazem oddolna i dobrowolna inicjatywa każdego, niezależnego przedsiębiorcy.
Do otwarcia swoich sklepów w niehandlowe dni przymierza się także największa sieć w Polsce — Biedronka. Umożliwić jej to ma metoda "na wypożyczalnię książek". Państwowa Inspekcja Pracy zapowiedziała, że przeprowadzi w najbliższy weekend kontrole również sklepach sieci Biedronka. Tego domagali się m.in. związkowcy z "Solidarności".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Resort rodziny - przedsiębiorcy łamią zapisy ustawy
Tymczasem zdaniem MRiPS przedsiębiorcy z sektora handlu stale podejmują próby nadużywania przepisów, interpretując wyjątki niezgodnie z celem ustawy, a niejednokrotnie ewidentnie ją łamiąc.
Dlatego minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg wystąpiła do głównego inspektora pracy Katarzyny Łażewskiej-Hrycko z prośbą o objęcie sprawy ograniczenia handlu szczególnym nadzorem i przeprowadzenie wzmożonych kontroli przestrzegania przepisów ustawy.
Według niej "przedsiębiorcy zamierzają podejmować kolejne próby działań wbrew istocie wprowadzonego zakazu handlu w niedziele".
Minister napisała w tej sprawie specjalne pismo do głównej inspektor pracy Katarzyny Łażewskiej-Hrycko. "Z informacji posiadanych przez resort wynika, że w najbliższym czasie handel w niedziele miałby być prowadzony w placówkach handlowych przekształconych w tym celu w placówki medyczne bądź czytelnie" – czytamy w nim.
Marlena Maląg wnioskuje zarówno o przeprowadzenie kontroli, jak i przekazaniu jej informacji o jej wynikach. Wcześniejsze pismo w tej sprawie minister skierowała do jeszcze GIP w lutym.
Przypomnijmy, stwierdzenie, czy doszło do naruszenia ustawy jest możliwe tylko po kontroli przeprowadzonej przez inspektora pracy, który ocenia zastany w trakcie kontroli stan faktyczny przez pryzmat obowiązujących przepisów.