Pierwszą restaurację otworzono w 1992 roku w Warszawie. Po 28 latach, McDonald's rozszerzył swoją działalność na cały kraj i dzisiaj w Polsce funkcjonuje już 449 restauracji, w których w sumie zatrudnionych jest około 27 tys. pracowników.
U kogo składasz zamówienie?
McDonald's zaznacza, że stawia na różnorodność zespołów. Z tego względu wśród 27 tys. zatrudnionych pracowników są obcokrajowcy, osoby z niepełnosprawnościami, seniorzy czy też studenci. Zatrudnione osoby mają możliwość uczstnictwa w kursach i szkoleniach, a najlepsi mają szansę na awans.
Chociaż w samych restauracjach tworzy 27 tys. miejsc pracy, to warto wspomnieć też o dostawcach. Razem z nimi McDonald's generuje około 40 tys. miejsc pracy. Wśród 47 polskich przedsiębiorców, z którymi współpracuje gigant, są dostawcy z branży rolno-spożywczej, a także transportowej, logistycznej, budowlanej czy innych usług.
Big Mac z Polski
W 2019 r. McDonald’s dokonał zakupów w sektorze spożywczym za ponad 480 mln złotych. I tak w restauracji zjemy frytki pochodzące z polskich ziemniaków, których uprawa zajmuje ponad 6,5 tysiąca hektarów czy burgery z wołowiną, którą do producenta – OSI Food Solution, dostarcza ponad 78 tysięcy gospodarstw rolnych.
Polscy producenci nie zaopatrują jednak tylko krajowych restauracji. Eksportują oni swoje produkty do placówek McDonald's m.in. w Niemczech, Czechach, Wielkiej Brytanii, Słowacji czy krajów Bałtyckich.
Nie tylko lokalni dostawcy, ale i licencjobiorcy. Jak podkreśla McDonald's - "w 2019 roku 87% restauracji McDonald’s prowadzili licencjobiorcy - polscy przedsiębiorcy zaangażowani w życie lokalnych społeczności". Obecnie na jednego przedsiębiorcę przypada średnio 5,5 lokali. Warto wspomnieć, że wśród 74 franczyzobiorców, 1/3 to kobiety.